Umowa dożywocia: Senior stanie się naszym domownikiem w zamian za mieszkanie czy dom

Mamy sąsiadkę, starszą panią, która nie ma już nikogo bliskiego. Jakiś czas temu jej zdrowie się pogorszyło, więc razem z mężem staramy się jej pomagać. Niedawno zaproponowała nam przekazanie mieszkania za opiekę. Jak to zrobić?


O czym przeczytasz?

Dożywocie za mieszkaniePod hasłem undefinedmieszkanie za opiekęundefined należy rozumieć umowę dożywocia. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe i dopuszczalne prawnie, przewiduje je bowiem kodeks cywilny. Mundefinedwi on, że undefinedjeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowymundefined.

Potrzebna jest umowa dożywocia

Oczywiście, taki zapis nie oznacza, że osoba oddająca mieszkanie musi zamieszkać u tych, ktundefinedrzy przyjmują nieruchomość w ramach umowy dożywocia. To bowiem może zostać uregulowane w umowie między obiema stronami. To ona powinna uregulować zakres obowiązkundefinedw strony przyjmującej nieruchomość i praw, jakie w wobec nich nabędzie osoba, ktundefinedra nieruchomość oddaje. Generalnie jednak w umowie musi być zakres świadczeń, nawet w formie pieniężnej, jeśli jest taka potrzeba, do jakich nabywający mieszkanie się zobowiąże.

Umowa, jak każde porozumienie dotyczące zbycia nieruchomości, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. To jest o tyle ważne, że bez tej formy w przyszłości, czyli po śmierci osoby uzyskującej prawo do dożywotniej opieki, może zostać zakwestionowana.

Przy okazji osoby zobowiązujące się do opieki będą mogły się zabezpieczyć przed ryzykiem, że dożywotnik będzie nadużywał swojej pozycji, żądając świadczeń przekraczających możliwości drugiej strony, zaś dożywotnik nie będzie musiał się obawiać, że warunki umowy nie zostaną dotrzymane.

Dożywocie można wypowiedzieć

Trzeba pamiętać, że umowę dożywocia można wypowiedzieć. Można to zrobić wtedy, kiedy nie będą możliwe bliskie, rundefinedwne domowym relacje między stronami, a więc np. kiedy osoby nabywające mieszkanie wyjadą do pracy za granicą. W takiej sytuacji możliwe jest i inne rozwiązanie undefined zamiana umowy dożywocia na rentę. Innym powodem rozwiązania umowy o dożywocie jest sytuacja, w ktundefinedrej wskutek zawarcia umowy o dożywocie osoba zbywająca mieszkanie undefined dożywotnik undefined stał się niewypłacalny.

Przy zawarciu umowy dożywocia mieszkanie, będące rodzajem wynagrodzenia, jest obciążane prawem dożywocia. To prawo jest niezbywalne, więc dożywotnik nie może go scedować na kogoś innego.

Jedną z zalet umowy dożywocia jest fakt, że faktycznie nie podlega ona opodatkowaniu, jak jest na przykład przy darowiźnie od osoby niespokrewnionej. Wprawdzie w grę wchodzi przychundefinedd, jakim jest wartość mieszkania, ale nie da się wyliczyć kosztundefinedw, związanych z ta umową, a tym samym nie można wyznaczyć podatku. Tak wynika z wyrokundefinedw NSA, ktundefinedry już kilka lat temu rozstrzygnął tę sprawę.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!