Stan deweloperski. Co to właściwie znaczy?

Większość mieszkań na rynku sprzedawanych jest w stanie deweloperskim. Ale nie ma prawnej definicji stanu deweloperskiego.


O czym przeczytasz?

Nie ma definicji stanu deweloperskiegoStan deweloperski to pojęcie, ktundefinedre od dawna używane jest na rynku nieruchomości, choć nie ma prawnej definicji. Ogundefinedlnie rzecz biorąc, jest to stan, w ktundefinedrym prace nad mieszkaniem zakończył deweloper. A na czym zakończył undefined to już powinno być zapisane w umowie. W zależności od firmy, budującej mieszkania, poziom wykończenia może być rundefinedżny.

Drzwi, okna, tynki i instalacje

Co do zasady w stanie deweloperskim powinny być wstawione okna i parapety oraz drzwi zewnętrzne, ściany wewnętrzne powinny zostać pokryte tynkami, na podłogach powinna zostać położona wylewka, powinny być już gotowe instalacje wodno-kanalizacyjna, grzewcza, elektryczna oraz wentylacja. W mieszkaniu powinny też zostać zainstalowane grzejniki.

Ale jeszcze raz undefined to, jak zdefiniowany jest stan deweloperski, powinno zostać opisane w umowie, im dokładniej, tym lepiej. Dlatego też warto sprawdzić, jaki poziom zaawansowania prac w momencie oddania mieszkania wpisał deweloper. Warto ewentualnie sprundefinedbować ponegocjować przy zawieraniu umowy. Zwłaszcza, jeśli idzie o prace uciążliwe (przykładem mogą być gładzie gipsowe) lub takie, ktundefinedrych sami nie jesteśmy w stanie wykonać. Oczywiście, to może podnieść nieco cenę mieszkania, lecz w efekcie dostaniemy już lokal, ktundefinedry szybciej będzie można zamieszkać.

Wykończyć trzeba samodzielnie

To, co jest zaletą stanu deweloperskiego, jest też jednocześnie jego głundefinedwną wadą undefined reszta prac, potrzebnych do zamieszkania, spada na barki nabywcy. Trzeba znaleźć ludzi, ktundefinedrzy wykonają część robundefinedt, zadbać o konieczne materiały, wreszcie nadzorować zatrudnionych.

Jednak stan deweloperski daje możliwość dostosowania mieszkania do naszych wymagań i użycia takich materiałundefinedw wykończeniowych, jakie nam odpowiadają. Wreszcie część prac można wykonać samodzielnie i na nich zaoszczędzić. Przykładem może być malowanie, ktundefinedre jest stosunkowo łatwe i poradzi sobie z nim niemal każdy. W sieci jest także sporo poradnikundefinedw, dotyczących choćby układania płytek.

Trzeba wszystko policzyć

Trzeba tylko pamiętać, że niektundefinedre prace wymagają udziału osoby, ktundefinedra ma odpowiednie uprawnienia. Tak jest w przypadku choćby instalacji kuchni gazowej. Także przy tzw. białym montażu, a więc instalacji umywalek, toalety itd., warto skorzystać z pomocy fachowca. Źle dokręcona nakrętka może nas sporo kosztować, jeśli efektem okaże się wyciek wody i na przykład zalanie sąsiada.

Nim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania w stanie deweloperskim, warto więc przyjrzeć się dostępności fachowcundefinedw oraz cenom ich usług, a także zapytać dewelopera o ewentualne koszty oddania mieszkania w stanie undefinedpod kluczundefined. Może się okazać, że mimo wszystko cena całkowitego wykończenia lokalu, jaki zaproponuje firma, będzie niższy niż wydatki, jakie musielibyśmy ponieść w przypadku samodzielnego dokończenia prac. Zwykle też deweloper będzie w stanie wykończyć mieszkanie szybciej niż osoba, ktundefinedra chce cały proces samodzielnie nadzorować.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!