Stan deweloperski. Co to właściwie znaczy?

Większość mieszkań na rynku sprzedawanych jest w stanie deweloperskim. Ale nie ma prawnej definicji stanu deweloperskiego.


O czym przeczytasz?

Nie ma definicji stanu deweloperskiegoStan deweloperski to pojęcie, które od dawna używane jest na rynku nieruchomości, choć nie ma prawnej definicji. Ogólnie rzecz biorąc, jest to stan, w którym prace nad mieszkaniem zakończył deweloper. A na czym zakończył – to już powinno być zapisane w umowie. W zależności od firmy, budującej mieszkania, poziom wykończenia może być różny.

Drzwi, okna, tynki i instalacje

Co do zasady w stanie deweloperskim powinny być wstawione okna i parapety oraz drzwi zewnętrzne, ściany wewnętrzne powinny zostać pokryte tynkami, na podłogach powinna zostać położona wylewka, powinny być już gotowe instalacje wodno-kanalizacyjna, grzewcza, elektryczna oraz wentylacja. W mieszkaniu powinny też zostać zainstalowane grzejniki.

Ale jeszcze raz – to, jak zdefiniowany jest stan deweloperski, powinno zostać opisane w umowie, im dokładniej, tym lepiej. Dlatego też warto sprawdzić, jaki poziom zaawansowania prac w momencie oddania mieszkania wpisał deweloper. Warto ewentualnie spróbować ponegocjować przy zawieraniu umowy. Zwłaszcza, jeśli idzie o prace uciążliwe (przykładem mogą być gładzie gipsowe) lub takie, których sami nie jesteśmy w stanie wykonać. Oczywiście, to może podnieść nieco cenę mieszkania, lecz w efekcie dostaniemy już lokal, który szybciej będzie można zamieszkać.

Wykończyć trzeba samodzielnie

To, co jest zaletą stanu deweloperskiego, jest też jednocześnie jego główną wadą – reszta prac, potrzebnych do zamieszkania, spada na barki nabywcy. Trzeba znaleźć ludzi, którzy wykonają część robót, zadbać o konieczne materiały, wreszcie nadzorować zatrudnionych.

Jednak stan deweloperski daje możliwość dostosowania mieszkania do naszych wymagań i użycia takich materiałów wykończeniowych, jakie nam odpowiadają. Wreszcie część prac można wykonać samodzielnie i na nich zaoszczędzić. Przykładem może być malowanie, które jest stosunkowo łatwe i poradzi sobie z nim niemal każdy. W sieci jest także sporo poradników, dotyczących choćby układania płytek.

Trzeba wszystko policzyć

Trzeba tylko pamiętać, że niektóre prace wymagają udziału osoby, która ma odpowiednie uprawnienia. Tak jest w przypadku choćby instalacji kuchni gazowej. Także przy tzw. białym montażu, a więc instalacji umywalek, toalety itd., warto skorzystać z pomocy fachowca. Źle dokręcona nakrętka może nas sporo kosztować, jeśli efektem okaże się wyciek wody i na przykład zalanie sąsiada.

Nim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania w stanie deweloperskim, warto więc przyjrzeć się dostępności fachowców oraz cenom ich usług, a także zapytać dewelopera o ewentualne koszty oddania mieszkania w stanie „pod klucz”. Może się okazać, że mimo wszystko cena całkowitego wykończenia lokalu, jaki zaproponuje firma, będzie niższy niż wydatki, jakie musielibyśmy ponieść w przypadku samodzielnego dokończenia prac. Zwykle też deweloper będzie w stanie wykończyć mieszkanie szybciej niż osoba, która chce cały proces samodzielnie nadzorować.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat