Mycie samochodu na własnej posesji. Czy to jest dozwolone?

W pierwszym odczuciu może się wydawać, że mycie samochodu na własnej posesji jest w pełni legalne. Czy rzeczywiście tak jest? Odpowiadamy.


O czym przeczytasz?

Zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy

Obowiązująca obecnie ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadza zasady dotyczące warunkundefinedw mycia oraz naprawy pojazdundefinedw samochodowych poza terenami myjni i warsztatundefinedw naprawczych.

W oparciu o powołaną ustawę, każda gmina w Polsce może uchwalić regulamin, ktundefinedry określa warunki mycia i naprawy pojazdundefinedw samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi.

Zgodnie bowiem z treścią art. 4 ww. ustawy, rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Regulamin określa szczegundefinedłowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące wymagań w zakresie mycia i naprawy pojazdundefinedw samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi (art. 4 ust. 2 pkt 1 lit. d ww. ustawy).

W tym miejscu przeczytasz jak można zaskarżyć uchwałę rady gminy.

Mycie samochodu a przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy

W oparciu o przepisy omawianej ustawy stwierdzić, że samochundefinedd można myć jedynie w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych nie będzie nadużyciem. Miejsca te może wyznaczyć zarządca spundefinedłdzielni mieszkaniowej, wspundefinedlnota mieszkaniowa lub władze gminy.

W tym miejscu przeczytasz na temat tworzenia regulaminundefinedw przez wspundefinedlnoty.

Warto jednak zaznaczyć, że prawo nie przesądza o tym, że miejscem wyznaczonym do mycia samochodu (po spełnieniu określonych warunkundefinedw) nie może być posesja jego właściciela.

W rzeczywistości bowiem, każdy właściciel samochodu posiadający własną posesję może spełnić warunki umożliwiające wykorzystanie jej do umycia samochodu zgodnie z przyjętymi regulacjami.

Dwa warunki własnej myjni

Przyjmuje się, że aby umycie samochodu na własnej posesji było możliwe, konieczne jest spełnienie co do zasady dwundefinedch warunkundefinedw.

Pierwszym z nich jest zagwarantowanie odprowadzania wody z mydlinami bezpośrednio do kanalizacji lub zbiornika bezodpływowego.

Drugim jest natomiast konieczność zapewnienia spływu ściekundefinedw pochodzących z mycia samochodu przez osadnik, ktundefinedrego zadaniem jest wyłapanie większości frakcji zanieczyszczeń, zanim ewentualne pozostałości dostaną się do gleby.

Jeżeli zatem właściciel samochodu wyposaży swoją nieruchomość w odpowiednią infrastrukturę undefined nie ma przeciwwskazań aby umył go na terenie własnej posesji.

Warto jednak pamiętać, że każda gmina może odmiennie określać warunku dotyczące mycia samochodu poza myjniami i warsztatami naprawczymi.

Niespełnienie warunkundefinedw mycia określonych przez prawo

Jeśli posesja właściciela nie spełnia warunkundefinedw wymaganych przez ustawę, m.in. nie posiada przyłączy umożliwiających spływ nieczystości do kanalizacji, to umycie samochodu na jej terenie należy uznać za zabronione i powodujące uaktualnienie się po stronie właściciela posesji odpowiedzialności za działanie sprzeczne z prawem.

Zakaz mycia samochodundefinedw poza miejscami do tego wyznaczonymi obowiązuje na terenie całego kraju.

Za nieprzestrzeganie zapisundefinedw ustawowych grozi kara grzywny w kwocie od 50,00 zł do 500,00 zł.

Posesja nie spełnia wymogundefinedw umożliwiających mycie na niej samochodu undefined co zrobić?

W celu zabezpieczenia się przed karą grzywny za niezgodne z prawem mycie samochodu w miejscu do tego nieprzeznaczonym, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z myjni samochodowej. Nie jest to jednak jedynie rozwiązanie.

Z uwagi na zwiększającą się liczbę samochodundefinedw w gminach, wiele spundefinedłdzielni mieszkaniowych oraz wspundefinedlnot mieszkaniowych decyduje się na wyznaczenie w swoich granicach miejsc wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę wodną, ktundefinedre umożliwiają zgodne z prawem umycie samochodu.

Mycie samochodu na własnej posesji okiem polskich sądundefinedw

Z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązują od niemal 25 lat, sądy powszechne już wielokrotnie wypowiadały się w zakresie mycia i naprawy samochodundefinedw poza myjniami i warsztatami naprawczymi.

Tak na przykład Wojewundefineddzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 18 września 2019 r. (sygn. akt: II SA/Gd 121/19) orzekł w zakresie wymagań dotyczących mycia pojazdundefinedw samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi, wskazując że, przepis art. 4 ust. 2 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie upoważnia organu uchwałodawczego gminy do wprowadzenia generalnego ograniczenia możliwości mycia pojazdundefinedw mechanicznych tylko do określonych części pojazdundefinedw (nadwozia).

Wojewundefineddzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 26-08-2020 (sygn. akt. II SA/Go 251/20) wskazał na kwestię precyzji regulaminundefinedw gminnych. Wskazał, że prawodawca lokalny, działający w ramach prawa i w ramach upoważnienia ustawowego, ma obowiązek wskazywać adresatowi regulaminu względnie sprecyzowany, przejrzysty, mieszczący się w prawie, jasny wzundefinedr zachowania.

W tych ramach mieści się doprecyzowanie zachowania dotyczącego mycia pojazdundefinedw samochodowych poza myjniami. Użycie w przepisie uchwały takiego sformułowania jak "uciążliwości dla osundefinedb trzecich" może powodować poważne problemy interpretacyjne, dotyczące w szczegundefinedlności zakresu znaczeniowego terminu "uciążliwości", a w konsekwencji problemy z określeniem zakresu normowania i zastosowania tej normy.

Ponieważ kwestia ta wiąże się z pojęciem tzw. immisji pojawia się rundefinedwnież problem kolizji zapisu regulaminu ze sposobami ochrony przewidzianymi przepisami prawa cywilnego (tzw. prawo sąsiedzkie), ktundefinedrych to regulamin nie może dotyczyć.

Immisje jako podstawa "przeszkadzania"

Zgdnie z regulacją zawartą w treści art. 144 Kodeksu cywilnego

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, ktundefinedre by zakłundefinedcały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunkundefinedw miejscowych.

Bardzo często zdarza się jednak, że korzystanie przez właściciela z jego własnej nieruchomości może negatywnie oddziaływać na nieruchomości znajdujące się w granicach takiego oddziaływania.

Z uwagi na powyższe, niezbędne jest wyznaczenie ściśle określonych granic korzystania przez właściciela z przysługującego mu prawa. Granice te powinny zostać ustalone przy uwzględnieniu zarundefinedwno praw właściciela do korzystania z przysługującej mu nieruchomości, jak i słusznego interesu osundefinedb narażonych na niekorzystne skutki takiego korzystania.

Unormowanie zawarte w art. 144 k.c. ogranicza właściciela nieruchomości w sposobie wykonywanie przez niego prawa własności. Właściciel nieruchomości nie może podejmować takich działań, ktundefinedre zakłundefinedciłyby korzystanie z sąsiednich nieruchomości ponad tzw. przeciętną miarę.

Mycie samochodu na własnej posesji w oparciu o regulaminy w Warszawie, Krakowie i Gdańsku

W Warszawie, mycie pojazdundefinedw samochodowych poza myjniami dopuszcza się jedynie w razie zachowania łącznie następujących warunkundefinedw: stosowane są środki ulegające biodegradacji i mycie prowadzone jest w miejscach nieprzeznaczonych do użytku publicznego o utwardzonym, szczelnym podłożu, a powstające ścieki odprowadzane są do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego, z ktundefinedrego są usuwane zgodnie z regulaminem (undefined 9 Regulaminu utrzymaniu czystości i porządku na terenie miasta stołecznego Warszawy).

W Krakowie, mycie pojazdundefinedw samochodowych poza myjniami, z wyłączeniem mycia podwozia i silnika, może odbywać się wyłącznie przy użyciu środkundefinedw ulegających biodegradacji, w miejscach nieprzeznaczonych do użytku publicznego o utwardzonej szczelnej nawierzchni, posiadających odprowadzenie powstających ściekundefinedw do kanalizacji sanitarnej lub do zbiornika bezodpływowego. Zakazane jest odprowadzanie ściekundefinedw z mycia pojazdundefinedw do kanalizacji deszczowej, wundefinedd lub gleby (art. 15 ust. 1 i 2 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Krakundefinedw).

W Gdańsku, mycie pojazdundefinedw samochodowych poza myjniami, z wyłączeniem mycia podwozia i silnika, może odbywać się wyłącznie przy użyciu środkundefinedw ulegających biodegradacji, w miejscach nieprzeznaczonych do użytku publicznego, o utwardzonej, szczelnej nawierzchni, posiadających odprowadzenie powstających ściekundefinedw po podczyszczeniu do kanalizacji sanitarnej lub do zbiornika bezodpływowego, z ktundefinedrego są usuwane zgodnie z obowiązującymi przepisami (undefined 5 ust. 1 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdańska).

Nie zapomnij o Prawie wodnym!

Poruszając temat używania wody (i detergentundefinedw) na własnej posesji nie można pominąć jeszcze jednej grupy obowiązkundefinedw - konieczności przestrzegania ustalonych przez prawo wodne zakazundefinedw dotyczących działań właściciela gruntu.

Zgodnie z art. 234 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. undefined Prawo wodne, właściciel gruntu nie może zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wundefinedd ani kierunku odpływu wundefinedd ze źrundefineddeł - ze szkodą dla gruntundefinedw sąsiednich.

Zapis ten oznacza, że nie ma możliwości jakiegokolwiek działania związanego z niwelowaniem terenu działki, ktundefinedre mogłoby spowodować zatrzymanie, zakłundefinedcenie spływu wundefinedd i szkodę dla gruntundefinedw sąsiednich.

Może to powdować - przywołane wcześniej - immisje, a także roszczenia odszkodowawcze.

W tym miescu przeczytasz o zrzucie wody z terenu działki sąsiedniej. Kiedy jest to nielegalne i co można z tym zrobić.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!