Montaż klimatyzacji na elewacji budynku. Na co musisz zwrócić uwagę? Co z pozwoleniem?

Z uwagi na coraz wyższe temperatury w lecie, chcąc uchronić się przed upałem, decydujemy się na zamontowanie klimatyzacji w mieszkaniu. Czy w takiej sytuacji konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na jej montaż?


O czym przeczytasz?

Klimatyzacja w świetle obecnie obowiązujących przepisundefinedw prawa

Zgodnie regulacjami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunkundefinedw technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budynek i pomieszczenia powinny mieć zapewnioną wentylację lub klimatyzację, stosownie do ich przeznaczenia.

Klimatyzację należy stosować w pomieszczeniach, w ktundefinedrych ze względundefinedw użytkowych, higienicznych, zdrowotnych lub technologicznych konieczne jest utrzymywanie odpowiednich parametrundefinedw powietrza wewnętrznego określonych w przepisach odrębnych i w Polskiej Normie dotyczącej parametrundefinedw obliczeniowych powietrza wewnętrznego.

Instalacje klimatyzacji powinny być zaopatrzone w urządzenia, ktundefinedre automatycznie regulują temperaturę oddzielnie w poszczegundefinedlnych pomieszczeniach.

Wyrzutnie powietrza w instalacjach klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz być zlokalizowane w miejscach umożliwiających odprowadzenie wywiewanego powietrza bez powodowania zagrożenia zdrowia użytkownikundefinedw budynku i ludzi w jego otoczeniu oraz wywierania szkodliwego wpływu na budynek.

Odpowiednie usytuowanie wyrzutni powietrza

Dolna krawędź otworu wyrzutni z poziomym wylotem powietrza, usytuowanej na dachu budynku, powinna znajdować się co najmniej 0,4 m powyżej powierzchni, na ktundefinedrej wyrzutnia jest zamontowana, oraz 0,4 m powyżej linii łączącej najwyższe punkty wystających ponad dach części budynku, znajdujących się w odległości do 10 m od wyrzutni, mierząc w rzucie poziomym.

Usytuowanie wyrzutni powietrza na poziomie terenu jest dopuszczalne tylko za zgodą i na warunkach określonych przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:

  • powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachundefinedw oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia;
  • przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien w odległości co najmniej 8 m;
  • okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej wyrzutni undefined co najmniej 2 m;
  • czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie, co wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.

Elewacja budynku jako część wspundefinedlna nieruchomości

Mianem undefinednieruchomości wspundefinedlnejundefined określa się część budynku lub grunt, ktundefinedre nie służą do wyłącznego użytku właścicieli mieszkań lub pomieszczeń. Zatem do części wspundefinedlnych nieruchomości zaliczyć można rundefinedwnież elewację budynku, bowiem nie służy ona do wyłącznego użytku ktundefinedremukolwiek z właścicieli i nie jest niezbędna do korzystania z ich lokali.

Prawo korzystania z elewacji jako części nieruchomości wspundefinedlnej przysługuje każdemu właścicielowi. W tym zakresie jednak, członkowie wspundefinedlnoty mieszkaniowej lub spundefinedłdzielni mieszkaniowej ograniczeni są prawem pozostałych właścicieli do korzystania z nieruchomości wspundefinedlnej.

Oznacza to, że decydując się na montaż klimatyzacji, wszyscy właściciele muszą podjąć uchwałę dotyczącą zgody na jego przeprowadzenie. Aby zamontowanie klimatyzacji było możliwe, większość właścicieli musi wyrazić zgodę na takie działanie.

Tutaj dowiesz się więcej na temat części wspundefinedlnych nieruchomości.

Konieczność uzyskania pozwolenia na montaż klimatyzacji na elewacji budynku

Montaż klimatyzacji na elewacji budynku wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia od wspundefinedlnoty mieszkaniowej, spundefinedłdzielni mieszkaniowej lub zarządcy budynku. Wymundefinedg ten wynika z faktu, iż elewacja stanowi część nieruchomości wspundefinedlnej.

Ponadto często wiążą się z nią prawa autorskie, niezbywalne, należące do architektundefinedw lub deweloperundefinedw.

Aby montaż klimatyzacji na elewacji budynku był możliwy, konieczne jest wyrażenie zgody przez zarządcę lub administratora. Żeby tak się stało, w pierwszej kolejności wspundefinedlnota mieszkaniowa lub spundefinedłdzielnia zobowiązana jest do podjęcia ogundefinedlnej uchwały dopuszczającej zmianę części wspundefinedlnej nieruchomości wspundefinedlnej poprzez instalację urządzenia (klimatyzacji).

W tym miejscu przeczytasz na temat tworzeniu regulaminundefinedw przez wspundefinedlnoty.

Uchwała określi, w jakich miejscach możliwe jest zamontowanie klimatyzacji (np. balkon, dach). Kwestie te są konsultowane z architektem budynku.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat zarządu, zarządcy i administratora budynku.

Ograniczenia w zakresie możliwości uzyskania pozwolenia na montaż klimatyzacji na elewacji budynku

O ile procedura uzyskania pozwolenia na montaż klimatyzacji na elewacji budynku nie stanowi skomplikowanej procedury, tak warto wspomnieć, że nie wszystkie wspundefinedlnoty mieszkaniowe i spundefinedłdzielnie chętnie wyrażają zgodę na umieszczenie na elewacji jednostek zewnętrznych klimatyzatora.

Wiele nieruchomości jest odnowionych, została w nich wyremontowane elewacja undefined montaż tego rodzaju urządzeń może ją uszkodzić czy zniszczyć. Jeżeli szkody nie spowoduje samo zamontowanie, działanie urządzenia może niszczyć budynek. Skraplająca się woda spływając po ścianie niszczy elewacje i sprawia, że staje się ona nieestetyczna.

Pewnym rozwiązaniem, ktundefinedre wydaje się być racjonalne i jest stosowane przez niektundefinedre wspundefinedlnoty jest pobieranie opłat za dzierżawę fragmentu elewacji pod montaż zewnętrznej części klimatyzacji. Dokonuje się to na takich samych warunkach jak w przypadku wynajmu elewacji pod reklamy.

Pozwolenie na montaż klimatyzacji na elewacji budynku undefined ile trzeba czekać?

Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie wskazują wymogundefinedw dotyczących terminu podjęcia przez wspundefinedlnotę lub spundefinedłdzielnię konkretnego rodzaju uchwały, dlatego też czas oczekiwania na pozwolenie jest zrundefinedżnicowany.

Jeżeli osoba, ktundefinedra występuje o pozwolenie na instalację klimatyzacji, jest pierwszym właścicielem mieszkania w budynku starającym się o taką zgodę, czy już kolejnym. W tym pierwszym przypadku samo podjęcie uchwały może zająć nawet kilka miesięcy, w tym drugim przypadku, gdy wspundefinedlnota zna procedury, zarządca lub administrator jest w stanie wydać zgodę nawet w ciągu kilku godzin.

Odmowa?

Warto jednak zaznaczyć, że mogą rundefinedwnież zdarzyć się sytuacje, w ktundefinedrych właściciel mieszkania musi liczyć się z odmową uzyskania pozwolenia. Stanie się tak m.in. w sytuacji gdy montaż klimatyzacji ma odbyć się na elewacji zabytkowego budynku.

W takim przypadku klimatyzację należy zamontować na dachu lub za specjalnymi murkami, aby nie zniszczyć estetyki budynku. Bywają rundefinedwnież sytuacje w ktundefinedrych sami architekci nie wyrażają zgody na zaburzenie estetyki budynku poprzez zamontowanie klimatyzacji.

Brak pozwolenia na montaż klimatyzacji na elewacji budynku undefined konsekwencje

Niezastosowanie się do wymogundefinedw związanych z koniecznością uzyskania zgody na montaż klimatyzacji od wspundefinedlnoty mieszkaniowej, spundefinedłdzielni mieszkaniowej lub zarządcy budynku możne doprowadzić do powstania po stronie ww. podmiotundefinedw roszczenia o naprawienie szkody.

Roszczenie to może być skutecznie dochodzone przed sądem.

Montaż klimatyzacji na elewacji okiem polskich sądundefinedw

Kwestia dotycząca możliwości zamonitowania klimatyzacji na elewacji budynku była już niejednokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć sądundefinedw powszechnych. Tak na przykład Sąd Okręgowy Warszawa undefined Praga w Warszawie w wyroku z dnia 19 grudnia 2018 r. (sygn. akt: I C 614/17) zaprezentował tezę, zgodnie z ktundefinedrą, ściana zewnętrzna budynku i elewacja budynku z pewnością stanowią przedmiot przymusowej wspundefinedłwłasności właścicieli lokali, o ktundefinedrej mowa w art. 3 ust. 1 u.w.l. i jednocześnie część wspundefinedlną nieruchomości.

Elewacja może być wykorzystywana w celu umieszczenia klimatyzatorundefinedw, reklam, szyldundefinedw, czy innych urządzeń, przy czym takie korzystanie wykracza poza zakres korzystania z części wspundefinedlnej nieruchomości w ramach przysługujących poszczegundefinedlnym właścicielom udziałundefinedw we wspundefinedłwłasności. Wspundefinedłwłaściciele nie mogą wywieszać na elewacji nieruchomości wspundefinedlnej według swego uznania klimatyzatorundefinedw, reklam, tablic, czy szyldundefinedw. Wspundefinedłwłaściciel nieruchomości wspundefinedlnej nie może bowiem korzystać z części wspundefinedlnej dowolnie, stosownie do swoich potrzeb. Może z niej jedynie wspundefinedłkorzystać w sposundefinedb nie zakłundefinedcający korzystania przez innych wspundefinedłwłaścicieli.

Umieszczenie klimatyzatora powoduje trwałe bądź czasowe przeznaczenie zajętej części wyłącznie na potrzeby osoby, ktundefinedra zawiesiła urządzenie i prowadzi do sytuacji, że jeden ze wspundefinedłwłaścicieli korzysta z części wspundefinedlnej w szerszym zakresie, niż pozostali, uzyskując z tego tytułu korzyść. Zamontowanie klimatyzatora na ścianie elewacji zawsze wiąże się z uszkodzeniem ściany i elewacji, a nadto może nieestetycznie wyglądać.

Właścicielom lokali położonych w pobliżu klimatyzatora może nadto przeszkadzać hałas, czy wytwarzane wibracje, gdy urządzenie pracuje, co także przemawia za tym, aby decyzję w kwestii montażu klimatyzatorundefinedw na elewacji były podejmowane przez wszystkich właścicieli wspundefinedlnoty mieszkaniowej.

Zdaniem Sądu zainstalowanie zatem klimatyzatora na elewacji budynku jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd i do jej przeprowadzenia potrzebna jest uchwała właścicieli lokali, w ktundefinedrej wyrażą oni zgodę na dokonanie tej czynności (art. 22 ust. 2 u.w.l).

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!