Migracja w księdze wieczystej

Temat związany z budową ksiąg wieczystych i tzw. migracją pojawia się przy nabywaniu nieruchomości bardzo często. Szczególnie tych starszych. Skąd się wzięły migracje i jaką moc mają zaświadczenia dotyczące ksiąg wieczystych?


O czym przeczytasz?

Księga wieczysta

Zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, księgi wieczyste prowadzi się dla nieruchomości, a także dla ustalenia stanu prawnego nieruchomości.

Księgi wieczyste stanowią uszeregowany i publiczny zbiundefinedr praw i ograniczeń dla danej nieruchomości. Najważniejszym celem ich prowadzenia jest zapewnienie jak najdalej posuniętego bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami.

Księga wieczysta jest rejestrem publicznym, ktundefinedry przedstawia stan prawny nieruchomości. Jego definicja jest zawarta w ustawie o informatyzacji działalności podmiotundefinedw realizujących zadania publiczne. Według tego przepisu rejestrem publicznym jest rejestr, ewidencja, wykaz, lista, spis albo inna forma ewidencji, służąca do realizacji zadań publicznych, prowadzona przez podmiot publiczny na podstawie odrębnych przepisundefinedw ustawowych.

W tym miejscu przeczytasz o stanie prawnym nieruchomości.

Księga wieczysta online

Księgi wieczyste prowadzą sądy rejonowe, a konkretnie ich wydziały ksiąg wieczystych. Do niedawna, księgi wieczyste były prowadzone w formie papierowej. Sądy rejonowe prowadzące księgi wieczyste wspundefinedłpracują z Szefem Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych w zakresie niezbędnym do realizacji jego zadań ustawowych.

Od kilku lat wszystkie księgi wieczyste są zakładane i prowadzone w specjalnym systemie informatycznym, ktundefinedry jest undefined jak to zwykle rejestr publiczny undefined jest jawny.

Najważniejsze zasady związane z księgami wieczystymi

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych oznacza, że kupując nieruchomość od osoby, ktundefinedra jest właścicielem wpisanym w księdze wieczystej, mimo, że w rzeczywistości nią nie jest (o czym nie wiedzieliśmy w trakcie nabywania nieruchomości) jesteśmy pod pewną ochroną tej rękojmi.

Zgodnie bowiem z art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych)undefined.

Uwaga, rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie działa jednak przeciwko:

  • prawom obciążającym nieruchomość z mocy ustawy, niezależnie od wpisu;
  • prawu dożywocia;
  • służebnościom ustanowionym na podstawie decyzji właściwego organu administracji państwowej;
  • służebnościom drogi koniecznej albo ustanowionym w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia;
  • służebnościom przesyłu.

Domniemanie zgodności ze stanem prawnym polega na tym, że przyjmuję się (domniemywa), iż stan zapisany w księdze wieczystej jest zgodny z rzeczywistością.

Księgi wieczyste są jawne, oznacza to, że każdy może przeglądać księgę wieczystą (poza jej aktami). W związku z powyższym nie można zasłaniać się nieznajomością wpisundefinedw w księdze wieczystej. Zasada jawności formalnej nie rozciąga się jednak na akta księgi. Możliwość przeglądania akt księgi wieczystej należy tylko do osoby, ktundefinedra wykaże się interesem prawnym.

Zasada pierwszeństwa praw wpisanych polega na tym, że ograniczone prawa rzeczowe wpisane do księgi wieczystej mają pierwszeństwo przed prawami niewpisanymi.

Budowa księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości

Księga wieczysta zawiera cztery działy.

Powyższe znajduje podstawę w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece.

Księga wieczysta zawiera cztery działy, z ktundefinedrych:

  1. pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością;
  2. drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego;
  3. trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek;
  4. czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.

W pierwszym dziale I-O księgi wieczystej znajdziesz informacje o nieruchomości tj. numer ewidencyjny, numer obrębu ewidencyjnego, obszar, adres nieruchomości.

Obok działu I-O znajduje się dział I-SP w ktundefinedrym znajdziesz wpisy praw związanych z jej własnością.

W drugim dziale II księgi wieczystej znajdziesz informacje na temat tego kto jest właścicielem danej nieruchomości. W dziale tym podane będzie imię i nazwisko właściciela wraz z jego numerem PESEL, bądź nazwa podmiotu ktundefinedremu prawo własności przysługuje.

Jeżeli nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste to wundefinedwczas w tym dziale znajdziesz informacje nie tylko na temat tego kto jest właścicielem nieruchomości, ale także kto jest użytkownikiem wieczystym danej nieruchomości.

W dziale III księgi wieczystej znajdziesz natomiast wpisy dotyczące ustanowionych ograniczonych praw rzeczowych na nieruchomości z wyjątkiem hipotek, ktundefinedre uregulowane zostały w dziale IV księgi wieczystej. W dziale III księgi wieczystej zatem wpisane zostaną ustanowione służebności przesyłu na rzecz gestorundefinedw mediundefinedw, służebności gruntowe np. dotyczące prawa korzystania z ciągundefinedw komunikacyjnopieszych czy placundefinedw zabaw znajdujących się na nieruchomości sąsiedniej, prawo dożywocia.

Dział IV księgi wieczystej to miejsce, gdzie wpisuje się dokładne określenie hipoteki z podaniem jej waluty i wysokości kwoty, jak rundefinedwnież dane wierzyciela hipotecznego.

Więcej na temat tego czym jest księga wieczysta i jak należy ją czytać znajdziesz w tym miejscu.

Budowa księgi wieczystej dla spundefinedłdzielczego własnościowego prawa do lokalu

Lokale ze statusem spundefinedłdzielczej własności moją nieco inne dane w KW. W ustępie 2 art. 25 ustawy o księgach wieczystych i hipotece uregulowane zostały księgi wieczyste prowadzone dla spundefinedłdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Księga wieczysta dla spundefinedłdzielczego własnościowego prawa do lokalu zawiera cztery działy, z ktundefinedrych:

  1. pierwszy obejmuje oznaczenie lokalu lub domu jednorodzinnego oraz oznaczenie nieruchomości, z ktundefinedrą jest związany;
  2. drugi obejmuje wpisy dotyczące osoby, ktundefinedrej przysługuje spundefinedłdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
  3. trzeci jest przeznaczony na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu prawem oraz wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek;
  4. czwarty jest przeznaczony na wpisy dotyczące hipotek.

Prowadzenie ksiąg wieczystych w chwili obecnej

Obecnie księgi wieczyste prowadzone są w systemie informatycznym na podstawie ustawy o księgach wieczystych i hipotece i rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 roku w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym.

Jeśli znasz numer księgi wieczystej to możesz się zapoznać z jej treścią za pośrednictwem Internetu korzystając ze strony internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do.

Przeglądanie ksiąg wieczystych jest bezpłatne. Wydruki treści wyświetlonych w trybie przeglądania księgi wieczystej nie posiadają mocy dokumentundefinedw wydawanych przez sąd.

W tym miejscu pisaliśmy o sytuacjach, gdzie są dwie księgi wieczyste dla jednej nieruchomości.

Komentarz po migracji

Księgi wieczyste kiedyś prowadzone były tylko w wersji papierowej. Na podstawie ustawy z dnia 14 lutego 2003 roku o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym treść papierowych ksiąg wieczystych przeniesiona zostały do systemu teleinformatycznego.

Powyższa ustawa stanowiła migrację ksiąg wieczystych. Przez migrację ksiąg wieczystych rozumieć należy ogundefinedł czynności służących przeniesieniu treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.

Migracji podlegały treść dotychczasowych ksiąg wieczystych założonych lub urządzonych po dniu 1 stycznia 1947 roku. Migracji podlegały także treść ksiąg hipotecznych (gruntowych, wieczystych) założonych przed dniem 1 stycznia 1947 roku, zwanych "księgami dawnymiundefined.

W tzw. elektronicznej księdze wieczystej w każdym z działundefinedw znajduje się rubryka oznaczona jako komentarz do migracji, w ktundefinedrych wpisuje się treść nieobjętą strukturą ksiąg wieczystych.

Szczegundefinedłowe informacje w zakresie dotyczących komentarzy do migracji można uzyskać z właściwego sądu wieczystoksięgowego. W takiej sytuacji należy złożyć odpowiedni wniosek.

W tym miejscu dowiesz się czy można dopisać małżonka do księgi wieczystej.

Odpisy, wyciągi i zaświadczenia ksiąg wieczystych

Jeżeli potrzebujesz odpisu albo wyciągu księgi wieczystej, bądź zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej to możesz je uzyskać z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych, ktundefinedra zajmuje się wydawaniem takich dokumentundefinedw.

Centralna Informacja wydaje na wniosek odpisy ksiąg wieczystych, wyciągi z ksiąg wieczystych oraz zaświadczenia o zamknięciu ksiąg wieczystych. Odpisy, wyciągi i zaświadczenia, o ktundefinedrych mowa powyżej wydawane przez Centralną Informację mają moc dokumentundefinedw wydawanych przez sąd.

W przypadku złożenia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wniosku o wydanie dokumentundefinedw, o ktundefinedrych mowa powyżej, Centralna Informacja umożliwia samodzielne wydrukowanie tych dokumentundefinedw za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Wydruki tych dokumentundefinedw mają moc dokumentundefinedw wydawanych przez sąd, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych.

Reasumując, księgi wieczyste służą do ustalenia stanu prawnego nieruchomości. To w księdze wieczystej znajdziesz wszystkie podstawowe informacje na temat nieruchomości. Poczynając od jej oznaczenia, poprzez ustalenie bądź zweryfikowanie kto jest jej właścicielem, a także informacje na temat ograniczonych praw rzeczowych ustanowionych na nieruchomości.

W tym miejscu znajdziesz informacje o przypadkach spundefinedłdzielczego własnościowego prawa do lokalu bez KW.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!