Mieszkanie od Agencji Mienia Wojskowego. Jaki lokal i komu przysługuje?

Od zawsze wiadomo, że kariera w mundurze to - poza ryzykiem - pewne benefity, na które „cywile” liczyć nie mogą. Oprócz wcześniejszej emerytury i dodatkowych uprawnień, jednym z atutów może być nabycie prawa do otrzymania lub wynajęcia mieszkania.


O czym przeczytasz?

Co to jest Agencja Mienia Wojskowego i jakie ma zadania

Agencja Mienia Wojskowego (AMW) jest agencją wykonawczą nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej. Status prawny oraz zakres jej kompetencji określa ustawa o Agencji Mienia Wojskowego Agencja realizuje zadania zarundefinedwno własne jak i zlecone.

Do najważniejszych zadań własnych należą:

  • gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa powierzonym i użyczonym Agencji;
  • obrundefinedt mieniem (sprzedaż lokali mieszkalnych, innych nieruchomości oraz infrastruktury);
  • przejmowanie i nabywanie mienia;
  • dokonywanie remontundefinedw budynkundefinedw lokali mieszkalnych i użytkowych oraz internatundefinedw, a także - związanej z nimi infrastruktury;
  • prowadzenie działalności gospodarczej;
  • budowanie domundefinedw mieszkalnych.

Lokale mieszkalne będące w dyspozycji AMW

Agencja dysponuje lokalami mieszkalnymi:

  • stanowiącymi własność Skarbu Państwa, przekazanymi Agencji przez Ministra Obrony Narodowej;
  • pozyskanymi w drodze realizacji inwestycji własnych oraz umundefinedw sprzedaży;
  • pozyskanymi od spundefinedłdzielni mieszkaniowych i towarzystwa budownictwa społecznego utworzonego przez Agencję;
  • pozyskanymi w drodze umowy najmu, leasingu albo innej umowy cywilnoprawnej;
  • pozyskanymi w drodze darowizny, spadku albo zapisu.

Lokale mieszkalne będące w dyspozycji Agencji przeznacza się do zakwaterowania żołnierzy zawodowych. Lokale mieszkalne przeznacza się na kwatery internatowe, w przypadku gdy w danej miejscowości i miejscowości pobliskiej brak jest wystarczającej liczby miejsc w internatach albo gdy z uwagi na małe potrzeby w tym zakresie utworzenie internatu jest niecelowe ze względundefinedw ekonomicznych.

Mimo że, nieruchomości przeznaczane są przede wszystkim na lokale mieszkalne, w sytuacji gdy jest taka konieczność dyrektor oddziału regionalnego Agencji, za zgodą Prezesa Agencji, może przeznaczyć lokal na inne cele.

Czy osoba niebędąca żołnierzem może nabyć mieszkanie od AMW?

Owszem. Sytuacja taka ma miejsce przede wszystkim podczas zbywania mieszkań za pomocą przetargu nieograniczonego, do ktundefinedrego może przystąpić właściwie każdy.

Co ciekawe, może to być zarundefinedwno osoba prywatna, jak i firma. Ważne, aby tylko podmiot taki nie miał powiązań z AMW czy członkami komisji przetargowej, powoływanej przez dyrektora danego oddziału regionalnego.

Jakie obowiązki posiada osoba zajmująca lokal mieszkalny, a jakie posiada AMW

Przede wszystkim należy podkreślić, że dyrektor oddziału regionalnego Agencji jest obowiązany przekazać lokal mieszkalny wyremontowany, z pomieszczeniami przynależnymi oraz ze sprawnie działającymi instalacjami i urządzeniami technicznymi należącymi do ich wyposażenia.

Przekazanie i przyjęcie lokalu mieszkalnego następuje na podstawie protokołu sporządzonego przez przedstawiciela Agencji i osobę uprawnioną do zamieszkania w tym lokalu. W dokumencie określa się zarundefinedwno stan techniczny lokalu mieszkalnego, jak i znajdujących się w nim urządzeń technicznych.

Natomiast osoba, ktundefinedra zajmuje lokal mieszkalny, jest obowiązana używać go zgodnie z przeznaczeniem i z należytą starannością.

Podkreślić też należy, że osoba, ktundefinedra zajmuje lokal mieszkalny, nie może dokonywać zmian naruszających strukturę lub konstrukcję lokalu mieszkalnego lub budynku.

Jak następuje zakwaterowanie?

Zgodnie z art. 21 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, żołnierzowi zawodowemu od dnia wyznaczenia na pierwsze stanowisko służbowe do dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej przysługuje prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby wojskowej w miejscowości, w ktundefinedrej żołnierz pełni służbę, albo w miejscowości pobliskiej albo za jego zgodą w innej miejscowości.

Prawo do zakwaterowania żołnierza zawodowego jest realizowane na jego wniosek w jednej z następujących form:

  • przydziału kwatery albo innego lokalu mieszkalnego;
  • przydziału miejsca w internacie albo kwaterze internatowej;
  • wypłaty świadczenia mieszkaniowego.

W sytuacji, gdy brak jest możliwości przydziału żołnierzowi zawodowemu kwatery albo innego lokalu mieszkalnego, dyrektor oddziału regionalnego, zgodnie z uprawnieniem i wyborem dokonanym przez żołnierza zawodowego, przydziela miejsce w internacie albo kwaterze internatowej albo wypłaca świadczenie mieszkaniowe.

Natomiast, w przypadku zaistnienia możliwości przydziału żołnierzowi zawodowemu kwatery albo innego lokalu mieszkalnego, dyrektor oddziału regionalnego informuje o tym żołnierza i za jego zgodą wyrażoną na piśmie, przydziela kwaterę albo inny lokal mieszkalny.

Kiedy żołnierzowi prawo do zakwaterowania nie przysługuje

Żołnierzowi zawodowemu nie przysługuje prawo do zakwaterowania, jeżeli on lub jego małżonek (art. 21 ust. ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej):

  • otrzymał ekwiwalent pieniężny w zamian za rezygnację z kwatery, wypłacony na podstawie przepisundefinedw ustawy;
  • otrzymał odprawę mieszkaniową wypłaconą albo zrealizowaną w formie rzeczowej na podstawie przepisundefinedw ustawy;
  • nabył lokal mieszkalny od Skarbu Państwa, Agencji albo jednostki samorządu terytorialnego z bonifikatą lub z uwzględnieniem pomniejszenia w cenie nabycia;
  • nabył lokal mieszkalny od Skarbu Państwa, Agencji albo jednostki samorządu terytorialnego z bonifikatą lub z uwzględnieniem pomniejszenia w cenie nabycia;
  • otrzymał pomoc finansową wypłaconą w formie zaliczkowej lub bezzwrotnej do dnia 31 grudnia 1995 r. na podstawie przepisundefinedw ustawy;
  • nabył własnościowe spundefinedłdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego od Agencji.

Wyjątek od tej zasady stanowi art. 21 ust. 10 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z ktundefinedrym prawo do zakwaterowania realizowane w formie przydziału miejsca w internacie albo kwaterze internatowej przysługuje żołnierzowi zawodowemu, jeżeli on lub jego małżonek w miejscowości, w ktundefinedrej pełni służbę, albo w miejscowości pobliskiej nie skorzystał z uprawnień, o ktundefinedrych mowa wyżej, albo on lub jego małżonek nie posiada w tej miejscowości lokalu mieszkalnego wybudowanego lub nabytego z wykorzystaniem uprawnień, o ktundefinedrych mowa wyżej.

Należne normy powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych od AMW

Zgodnie z art. 26 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przy ustalaniu powierzchni użytkowej podstawowej uwzględnia się stanowisko służbowe żołnierza zawodowego oraz jego stan rodzinny.

Norma powierzchni użytkowej podstawowej (powierzchni pokoi) ktundefinedra przysługuje żołnierzowi z jednego tytułu, wynosi 8-12 m2. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego norma wynosi nie mniej niż 16 m2.

Jeśli oboje małżonkowie są żołnierzami zawodowymi, przy ustalaniu powierzchni uwzględnia się normę korzystniejszą.

Ponadto przy przydziale kwatery zalecana jest struktura w zależności od liczby członkundefinedw rodziny:

  • dla żołnierza samotnego - 1 pokundefinedj + kuchnia lub aneks kuchenny,
  • dla rodziny 2 osobowej - 2 pokoje + kuchnia lub aneks kuchenny,
  • dla rodziny 3 osobowej - 3 pokoje + kuchnia lub aneks kuchenny,
  • dla rodziny 4 osobowej lub większej - 3 lub 4 pokoje + kuchnia lub aneks kuchenny.

Członkami rodziny żołnierza zawodowego, ktundefinedrych uwzględnia się przy ustalaniu przysługującej powierzchni użytkowej podstawowej, są:

  • małżonek;
  • wspundefinedlnie zamieszkałe dzieci własne, przysposobione, przyjęte na wychowanie na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego, dzieci małżonka, zwane dalej undefineddziećmi", do czasu zawarcia przez nie związku małżeńskiego, nie dłużej jednak niż do dnia ukończenia 25 roku życia, chyba, że przed tym dniem stały się niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji i nie zawarły związku małżeńskiego.

Żołnierzowi zawodowemu, ktundefinedry zawarł związek małżeński, przyznaje się dodatkową powierzchnię użytkową podstawową w wysokości jednej normy, jeżeli on i małżonek nie posiadają dzieci.

Żołnierzowi zawodowemu, na wniosek lub za jego pisemną zgodą, dyrektor oddziału regionalnego może przydzielić kwaterę albo inny lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej podstawowej mniejszej albo do 20 m2 większej niż wynikająca z przysługujących norm, o ile taka kwatera albo lokal mieszkalny nie jest niezbędny na zakwaterowanie żołnierza zawodowego o większej liczbie przysługujących mu norm.

Ważne! Żołnierz zawodowy jest obowiązany niezwłocznie powiadomić dyrektora oddziału regionalnego o wszelkich okolicznościach mających wpływ na jego prawo do zakwaterowania. Skutki braku powiadomienia organundefinedw Agencji o zaistniałych zmianach obciążają żołnierza (art. 24 ust. 5 ustawy o zakwaterowaniu).

Utrata uprawnień do mieszkania

W przypadku odmowy przyjęcia kwatery (lokalu mieszkalnego) żołnierz służby kontraktowej z dniem złożenia takiego oświadczenia traci prawo do zakwaterowania (w tym do miejsca w internacie, kwaterze internatowej oraz otrzymania świadczenia mieszkaniowego), przez okres zajmowania danego stanowiska służbowego, chyba że zmianie ulegną jego uprawnienia do zakwaterowania.

W stosunku do żołnierzy służby stałej ustawa o zakwaterowaniu co do zasady nie przewiduje negatywnych konsekwencji w tym zakresie.

W przypadku zajmowania kwatery albo innego lokalu mieszkalnego i wyznaczenia żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe w innej miejscowości żołnierz ten ma obowiązek zwolnić dotychczas zajmowany lokal w przypadku odmowy przyjęcia przydzielonej kolejnej kwatery albo innego lokalu mieszkalnego w miejscu pełnienia służby.

Ponadto, żołnierz zawodowy traci prawo do zakwaterowania w miejscowości, w ktundefinedrej pełni służbę przez czas pełnienia tej służby, jeżeli:

  • wynajmuje albo oddaje do bezpłatnego używania przydzieloną kwaterę albo inny lokal mieszkalny, nie zamieszkuje w niej przez okres dłuższy niż trzy miesiące, z przyczyn niewynikających ze stosunku służby lub innych niezależnych od niego;
  • używa lokalu mieszkalnego, miejsca w internacie albo kwaterze internatowej
  • w sposundefinedb sprzeczny z decyzją o przydziale kwatery albo innego lokalu mieszkalnego, miejsca w internacie albo kwaterze internatowej lub w sposundefinedb niezgodny z przeznaczeniem, zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkundefinedd, albo niszczy urządzenia przeznaczone do wspundefinedlnego korzystania przez mieszkańcundefinedw;
  • wykracza w sposundefinedb rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu albo obowiązującym w tym zakresie regulaminom w internacie albo w kwaterze internatowej, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali lub miejsc w internacie albo kwaterze internatowej;
  • zajmuje lokal mieszkalny przydzielony na podstawie art. 38 ustawy o zakwaterowaniu (undefined) i nie uiszcza pełnych opłat za używanie kwatery lub pełnych opłat pośrednich z tytułu zajmowania kwatery przez łączny okres dłuższy niż trzy miesiące.

W takich przypadkach dyrektor oddziału regionalnego wzywa żołnierza do zaniechania naruszeń, określając trzydziestodniowy termin realizacji, a w przypadku niezastosowania się do wezwania wydaje decyzję o utracie prawa do zakwaterowania w miejscowości, w ktundefinedrej żołnierz pełni służbę, przez czas pełnienia tej służby.

Utrata prawa do zakwaterowania następuje z dniem, w ktundefinedrym decyzja staje się ostateczna.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!