Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Warto kierować się nie tylko prawem

Wakacje – chwila oddechu dla dzieci, a dla rodziców często czas niepokoju. Praca nie zawsze pozwala cały czas pilnować dzieci, które zostają w domu. Jednak rodzice mogą zostać oskarżeni o zaniedbanie, jeśli narażą je na niebezpieczeństwo.


O czym przeczytasz?

7, a może 13 lat?

Prundefinedba odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko może zostać samo w domu, nie jest prosta. Art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. kodeksu wykroczeń mundefinedwi o tej pierwszej granicy

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Natomiast w art. 12 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeksu cywilnego (art. 426) czytamy:

Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, ktundefinedre nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.

Oznacza to, że dzieci do lat 13 nie ponoszą odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.

Zanim zostawimy dziecko bez opieki

Niejeden rodzic staje przed dylematem, w jakim wieku dziecko może zostać samo w domu. Na przykład po lekcjach lub w okresie letnim. Zanim pozostawimy dziecko bez opieki, trzeba upewnić się, że potrafi o siebie zadbać i jest przygotowane na sytuacje zagrożenia. Pomoże w tym ustalenie reguł i zapoznanie się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, jak choćby przypomnienie numerundefinedw alarmowych.

Należy wziąć pod uwagę stopień dojrzałości dziecka. Rodzice znają swoje dzieci najlepiej. Można zgodzić się na to, by w domu został rezolutny ośmiolatek. Jednak nie wolno zostawić bez opieki trzynastolatka, ktundefinedry jest lekkomyślny i może narazić siebie lub innych na niebezpieczeństwo.

Potrzeby dziecka

Nigdy nie należy zostawiać dziecka samego w domu, jeśli się tego obawia i nie czuje się z tym dobrze, niezależnie od wieku. Jeśli dziecko ma szczegundefinedlne potrzeby, należy je uwzględnić, zostawiając je w domu np. ze starszym rodzeństwem.

Oczywiście niemowlęta i bardzo małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawiane bez opieki. Przeważnie dzieci poniżej 12 roku życia nie są wystarczająco dojrzałe, aby poradzić sobie w sytuacji zagrożenia. Nie powinny być pozostawiane same w domu przez dłuższy czas.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!