Stancja - o czym pamiętać wynajmując?

Jaki jest najgorętszy okres na rynku najmu? Jakie są plusy mieszkania z właścicielem, a jakie w akademiku? Jak bezpiecznie wynająć pokój i nie dać się oszukać? Oto poradnik dla studentów szukających stancji


O czym przeczytasz?

Wynajem stancji

KAROL: Za kilka miesięcy wybieram się na studia. Chcę wynająć mieszkanie na stancji. Na co studenci powinni zwracać uwagę? O co pytać i o czym pamiętać szukając pokoju na wynajem? 

ANNA: Jest kilka zasad, o których powinien pamiętać każdy student, który planuje wynająć stancję. Pomożemy ci się z nimi zapoznać. Czym jest stancja? To określenie mieszkania lub pokoju wynajmowanego na czas nauki poza miejscem zamieszkania. Na stancji można mieszkać zarówno z właścicielem (kiedyś popularne rozwiązanie, dzisiaj mniej), z innymi współlokatorami lub samemu. 

Jak i kiedy zacząć szukać mieszkania na stancji? 

Jak szukać stancji? 

Głównym źródłem, gdzie są umieszczane ogłoszenia o stancji jest Internet. Warto jednak popytać też znajomych i przejrzeć portale społecznościowe – wtedy jest duża szansa, że uda się wynająć mieszkanie od kogoś poleconego i nie zostaniesz oszukany. 

Kiedy szukać stancji? 

Oczywiście lepiej późno niż wcale, ale musisz liczyć się z tym, że czym bliżej rozpoczęcia roku akademickiego, tym wyższe ceny za wynajem i trudniej znaleźć fajne mieszkanie. Właśnie wtedy najwięcej osób szuka stancji. Jeśli chcesz wynająć pokój, w którym będziesz mógł osiedlić się na najbliższe kilka lat studiów – warto zacząć szukać go już na początku lata – w czerwcu lub w lipcu. Najprawdopodobniej będziesz musiał zapłacić za czynsz już w wakacje, ale prawdopodobnie i tak bardziej będzie to bardziej opłacalne od szukania pokoju na ostatnią chwilę. 

Jaką stancję wybrać – koszty 

Domyślam się, że głównym czynnikiem, którym będziesz się kierował wybierając stancję, będzie jej cena. W zależności od wielkości miasta, koszty wynajmu są bardzo różne (różnią się nawet do 1000 zł). Przedstawię ci średnie ceny w dużych miastach. 

Pokój, kawalerka czy mieszkanie? 

Wynajęcie pokoju jest o około 50% tańsze od wynajmu kawalerki. Za pokój w dużym mieście zapłacisz średnio 600-800 zł, za kawalerkę 1200-1400 zł. Jeśli masz taką możliwość, to dobrym pomysłem jest wynajęcie mieszkania ze znajomymi. W Internecie jest też dużo ogłoszeń studentów, którzy szukają współlokatora na stancję. 

Z właścicielem czy bez? 

Jeśli chcesz wydać na stancję jak najmniej pieniędzy, poszukaj pokoju z właścicielem. Nie wszystkie takie ogłoszenia są tanie, ale dużo np. starszych osób oferuje pokój w zamian za pomoc lub opłatę czynszu. Pokoje wynajmowane z właścicielem będą na ogół o około 30% tańsze. Będziesz musiał dopasować się jednak do rytmu życia właściciela i jego nawyków. Jeśli zdecydujesz się zamieszkać z osobą starszą, pamiętaj o odpowiedzialności. 

Co, jeśli nie stancja? 

Może w takim razie akademik? Na początku musisz jednak wiedzieć, że nie każdy, kto ubiega się o akademik dostaje go. Wymogiem uzyskania pokoju w akademiku jest przedstawienie zarobków rodziców – pierwsze w kolejności dostają się osoby, których rodzice mają najniższe zarobki. Jaka jest cena za akademik? W dużych miastach od 350 zł za pokój 3-osobowy, 450-500 zł – za dwuosobowy i 800-1000 zł za jednoosobowy. 

Ustal warunki mieszkania na stancji 

Opłaty za stancję 

Ustal z właścicielem wszelkie opłaty – pamiętaj nie tylko o cenie za wynajem, ale także o rachunkach. Część wynajmujących wlicza je w cenę wynajmu, inni chcą oddzielnych opłat. Ustal to przy podpisywaniu umowy, żeby później nie było niejasności. Domagaj się pełnego wglądu do rachunków. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wynajmujący cię nie oszuka. Jeśli zdecydujesz się na mieszkanie z właścicielem stancji lub ze znajomymi, ustalcie w jaki sposób będziecie się dzielić opłatami. Pamiętaj także o ustaleniu terminów przelewów i pilnuj ich w przyszłości. 

Wizyty właściciela na stancji 

Tak, tak. Duża część właścicieli odwiedza mieszkania. Ustal, czy i w jaki sposób ma się to odbywać i jak często. Uważaj! Niektórzy właściciele zastrzegają sobie możliwość kontroli bez uprzedzenia! 

Podpisz umowę 

Wielu właścicieli unika tego obowiązku. Dopilnuj wszelkich formalności związanych z wynajmem. W ten sposób ochronisz swoje prawa i będziesz miał jasność, co do warunków umowy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat