Urząd Ochrony Danych Osobowych mocno utrudnił sprawę identyfikacji właścicieli ziemi

Jeszcze niedawno właściciela działki można było znaleźć w internecie dzięki danym z elektronicznych ksiąg wieczystych. Ale obecnie te informacje są zakryte


O czym przeczytasz?

Wiele informacji o gruntach jest w internecieNie jest łatwo ustalić właściciela działki, którą chcemy kupić. Powodem są przepisy o ochronie danych osobowych, które ograniczają dostęp do informacji o właścicielach.

Numer działki łato znaleźć

Najłatwiejszą częścią poszukiwań właściciela jest ustalenie numeru działki, którą jesteśmy zainteresowani. Do tego wystarczy internet. Wystarczy wejść na stronę www.geoportal.gov.pl , następnie kliknąć na znajdujący się na tej stronie odnośnik o nazwie „Geoportal Krajowy” i otworzyć znajdującą się pod nią mapę.

Kiedy mapa się otworzy, trzeba w menu widocznym po prawej stronie zaznaczyć okienko „Ewidencja gruntów i budynków”. Następnie wystarczy znaleźć interesujący nas grunt i po prostu spisać dane, które będą widoczne w oknie otwierającym się po kliknięciu.

UODO wziął i zablokował

Jeszcze niedawno na tej stronie można było znaleźć numery ksiąg wieczystych, jednak obecnie są one ukryte. Wszystko przez decyzję Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który uznał, że numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi. Spór w tej sprawie między Głównym Geodetą Kraju a UODO trwa, sprawa trafiła do sądu, ale tymczasem poszukujący informacji o właścicielach cierpią.

Jednak to, co jest obecnie dostępne dla oglądających geoportal, pozwala na zrobienie kolejnego kroku. Wśród znajdujących się tam informacji jest i taka, które starostwo odpowiada za dane o ewidencji gruntów. Można się wybrać do wydziału geodezji i złożyć wniosek o uzyskanie wypisu z rejestru gruntów, a można też taki wniosek złożyć przez internet.

Potrzebny jest interes prawny

Problem tkwi w tym, że aby uzyskać takie dane, konieczne jest wykazanie interesu prawnego. Zgodnie z przepisami, o wypis z ewidencji gruntów może wystąpić albo właściciel, albo osoba, mająca prawo do dysponowania gruntem, albo osoba, która ma prawne powody uzyskania takiego dokumentu. Dlatego zanim zdecydujemy się na złożeniu wniosku, dobrze jest zapytać w starostwie, czy w ogóle jest szansa na uzyskanie wypisu. To, że chcemy działkę kupić, nie wszędzie uznawane jest za dostateczny powód, aby uzyskać wypis.

Jeśli jednak uda się nam uzyskać taki wypis, to znajdziemy tam informacje o właścicielu. W przypadku, gdy działka ma numer księgi wieczystej, wówczas możemy też przejrzeć znajdujące się tam dane, również korzystając z internetu. Wystarczy na stronie ekw.ms.gov.pl wpisać numer księgi wieczystej i można sprawdzić informacje o nieruchomości.

A co w sytuacji, kiedy nie uda się uzyskać informacji w starostwie? Można spróbować najprostszej i najstarszej metody – czyli trzeba się wybrać na interesujące nas miejsce i zapytać sąsiadów. Jeśli będziemy mieli szczęście, wówczas podpowiedzą nam, gdzie szukać właścicieli.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat