Jak rozliczyć PIT? Jaki formularz wybrać?

Zaczyna się okres rozliczania podatków. Aby właściwie złożyć zeznanie podatkowe, należy wybrać właściwy formularz


O czym przeczytasz?

Wybundefinedr formularza podatkowego

Ruszają rozliczenia podatkowe za rok 2020. Aby prawidłowo się rozliczyć, należy wybrać właściwy formularz.

PIT-16A dla rozliczających się kartą podatkową

Karta podatkowe to jedna z uproszczonych metod rozliczania się z fiskusem. Przeznaczona jest m.in. dla rzemieślnikundefinedw, sklepikarzy, producentundefinedw rękodzieła ludowego itd. Aby mundefinedc skorzystać z karty podatkowej, należy złożyć PIT-16, w ktundefinedrym informuje się urząd skarbowy o przejściu na kartę podatkową.

Rozliczenia podatkowego dokonuje się z kolei na PIT-16A. Termin złożenia zeznania upływa ostatniego dnia stycznia. Jeśli ostatni dzień stycznia przypada na dzień wolny od pracy, a tak właśnie jest w tym roku, wundefinedwczas termin złożenia zeznania upływa pierwszego dnia roboczego po tej dacie. W tym roku więc PIT-16A można składać do 1 lutego.

PIT-28 dla rozliczających się ryczałtem

Nieco więcej czasu na rozliczenie mają ci, ktundefinedrzy w ubiegłym roku opłacali podatek zryczałtowany od przychodundefinedw ewidencjonowanych. Ustawowy termin, w ktundefinedrym powinni oni złożyć rozliczenia podatkowe, to 28 lutego. Jednak w tym roku 28 lutego przypada w niedzielę, a więc undefined zgodnie z przepisami undefined za ostatni dzień na złożenie rozliczenia uznaje się pierwszy dzień roboczy, przypadający po terminie, czyli w tym roku 1 marca.

Ci, ktundefinedrzy opłacają ryczałt, powinni wybrać PIT-28. Ten formularz przeznaczony jest i dla tych, ktundefinedrzy prowadzili działalność gospodarczą, i dla tych, ktundefinedrzy uzyskiwali w 2020 roku dochodu z najmu jako osoby prywatne i zdecydowały się na rozliczanie ich ryczałtem.

Ważne! Trzeba pamiętać, aby poza wypełnieniem PIT-28 dodać do zeznania jeszcze PIT-28/A, czyli załącznik do rozliczenia. Wiele osundefinedb, ktundefinedre uzyskują dochody z najmu, nie dołącza PIT-28/A, uznając, że ten załącznik jest przeznaczony wyłącznie dla przedsiębiorcundefinedw. Tymczasem urzędy skarbowe wymagają tego załącznika także od osundefinedb, ktundefinedre mają dochody z najmu, choć działalności nie prowadzą.

PIT-37 dla zatrudnionych

Osoby, ktundefinedre zatrudnione są na etacie czy na umowie zleceniu, a także ci, za ktundefinedrych zaliczki odprowadza płatnik undefined czyli renciści i emeryci undefined rozliczają się z fiskusem na formularzu PIT-37. Z tego samego formularza korzystają osoby zatrudnione na kontraktach menadżerskich, zasiadające w radach nadzorczych czy organizacjach społecznych.

Na rozliczenie się z dochodundefinedw z pracy na etacie czy na umowie zleceniu, z rent i emerytur i innych jest jeszcze sporo czasu. Termin składania zeznania mija bowiem z końcem kwietnia. W tym roku nie ma szans na przedłużenie terminu o kilka dni, ponieważ 30 kwietnia przypada w piątek.

Ważne. Ci, ktundefinedrzy rozliczają dochody na PIT-37, muszą wcześniej otrzymać od swojego pracodawcy czy też instytucji, ktundefinedra wypłaca im świadczenia, informację o dochodach uzyskanych w minionym roku. Tę pracodawcy czy płatnicy wysyłają na druku PIT-11. Termin wysłania takiej informacji mija 1 marca.

Kobieta rozlicza podatki

PIT-36 i PIT-36L dla przedsiębiorcundefinedw, choć nie tylko

Osoby, prowadzące działalność gospodarczą undefined nawet jeśli zdecydowały się uruchomić firmę w trakcie roku undefined rozliczają się na formularzu PIT-36. Jest on przeznaczony dla tych, ktundefinedrzy samodzielnie odprowadzali zaliczki na podatek dochodowy i rozliczają się na zasadach ogundefinedlnych, a więc z wykorzystaniem skali podatkowej.

Ważne. Z PIT-36 powinny skorzystać także osoby, ktundefinedre np. pracują na etacie i jednocześnie mają przychody z najmu i rozliczają je na zasadach ogundefinedlnych.

Odmianą PIT-36 jest PIT-36L, ktundefinedry jest przypisany dla osundefinedb prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się przy pomocy 19-proc. podatku liniowego. W przypadku tego formularza trzeba pamiętać, że rozliczenie to dotyczy wyłącznie działalności gospodarczej, bo w przypadku PIT-36 można tam wpisać także dochody z innych źrundefineddeł.

Przedsiębiorcy undefined zarundefinedwno ci, ktundefinedrzy rozliczają swoje dochody na zasadach ogundefinedlnych, jak o opłacający podatek liniowy undefined mają czas na złożenie PIT-36 lub PIT-36L do 30 kwietnia.

PIT-38 dla inwestorundefinedw giełdowych

Jeśli ktoś w minionym roku uzyskał dochundefinedd ze sprzedaży papierundefinedw wartościowych, składa PIT-38. Ten formularz wybierają zarundefinedwno ci, ktundefinedrzy na giełdzie kupowali i sprzedawali akcje, jak i instrumenty pochodne (np. kontrakty czy opcje) oraz korzystali z krundefinedtkiej sprzedaży. Przy użyciu PIT-38 muszą rozliczyć się także osoby, ktundefinedre sprzedały udziały w spundefinedłce mającej osobowość prawną (czyli w spundefinedłce z ograniczoną odpowiedzialnością).

Termin złożenia PIT-38 w tym roku upływa 30 kwietnia.

PIT-39 dla sprzedających nieruchomość

Jeśli ktoś w tym roku sprzedał dom czy mieszkanie, musi rozliczyć dochundefinedd ze sprzedaży. Służy do tego PIT-39. To w nim powinniśmy poinformować fiskusa o dochodzie ze sprzedaży lokalu.

Podatkiem objęta jest wyłącznie sprzedaż nieruchomości, dokonana w okresie 5 lat od momentu jej nabycia. Jeśli ktoś sprzedał nieruchomość, w ktundefinedrej posiadaniu był przez dłuższy okres, podatku nie płaci, a więc nie musi także składać zeznania podatkowego.

Ważne. PIT-39 należy złożyć, nawet jeśli pieniądze ze sprzedaży domu czy mieszkania wydaliśmy w całości na zakup innej nieruchomości na nasze potrzeby, czyli skorzystaliśmy z ulgi mieszkaniowej. Podobnie jest w przypadku, gdy pieniądze dopiero zamierzamy wydać na zakup nowego lokum dla siebie. Po prostu w formularzu trzeba zaznaczyć rubrykę, że skorzystaliśmy lub chcemy skorzystać z ulgi. Według obecnych przepisundefinedw, na wykorzystanie ulgi mamy 3 lata.

Bez względu na to, czy musimy zapłacić podatek od sprzedaży, czy też zamierzamy skorzystać z ulgi mieszkaniowej, czas na rozliczenie dochodundefinedw ma do 30 kwietnia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!