Sprawdź, ile trzeba będzie czekać na zwrot podatku. Są sposoby, aby fiskus oddał pieniądze szybciej

Wiele osób, które będą rozliczać podatek za 2020 roku, otrzyma zwrot podatku. Co zrobić, aby na pieniądze czekać jak najkrócej?


O czym przeczytasz?

Zwrot podatku zawsze cieszy

Jeśli w ubiegłym roku uzyskaliśmy prawo do skorzystania z ulg podatkowych, to najpewniej z naszych rozliczeń wyjdzie, że nadpłaciliśmy podatek.

Pieniądze na konto albo przekazem pocztowym

Nadpłata to kwota, którą fikus będzie musiał nam zwrócić. To, jak dokona zwrotu, zależy od nas. Najprościej będzie po prostu podać numer konta, na które powinny trafić pieniądze. Wtedy po przeanalizowaniu naszego zeznania i sprawdzeniu, czy nie ma w nim błędów, urząd skarbowy dokona przelewu.

Ale brak numeru konta w zeznaniu nie oznacza, że fiskus nie będzie nam niczego oddawał. Zwrot jest obowiązkowy, więc jeśli nie wskażemy rachunku, wtedy dostaniemy pieniądze przekazem pocztowym.

Ile trzeba czekać?

Standardowy okres oczekiwania na zwrot to maksymalnie 90 dni, a więc prawie trzy miesiące. Oczywiście, zwrot może nastąpić wcześniej, jeśli fiskus poradzi sobie z analizą danych z naszego zeznania.

Ważne! Jeśli fiskus spóźnia się ze zwrotem i okres oczekiwania wynosi więcej niż 90 dni, wówczas powinien do należnej nam kwoty doliczyć odsetki za zwłokę.

Ten standardowy termin obowiązuje jednak wyłącznie w przypadku złożenia deklaracji podatkowej na papierze. Czas oczekiwania na zwrot podatku można znacznie skrócić, jeśli naszą deklarację złożymy przez internet.

W tym celu można skorzystać albo z usługi Twój e-PIT, albo z interaktywnych formularzy, które są dostępne na stronach usługi E-Deklaracje. Z tej ostatniej strony można także pobrać program, który służy do wypełnienia formularzy podatkowych i także daje możliwość wysyłki wypełnionego zeznania przez internet.

Jeśli wyślemy nasze zeznanie elektronicznie, to urząd skarbowy będzie musiał oddać nadpłacony podatek w ciągu maksymalnie 45 dni. To o połowę mniej niż wynosi czas oczekiwania na zwrot w przypadku zeznania złożonego na papierze. Przy czym są to terminu urzędowe, bo skarbówka zwykle oddaje pieniądze szybciej, czasem nawet w dwa-trzy tygodnie.

Z jeszcze szybszego zwrotu podatku korzystają rodziny z co najmniej trójką dzieci. Wtedy na zwrot czeka się maksymalnie 30 dni. Przy czym aby móc ubiegać się o taki szybszy zwrot, trzeba wcześniej wyrobić sobie Kartę Dużej Rodziny.

Korekta zeznania zmienia terminy

Trzeba pamiętać, że terminy – czyli 45 i 90 dni – liczy się od daty złożenia poprawnie wypełnionego zeznania. Niestety, czasem przy wypełnianiu PITa zdarzają się błędy, na przykład rachunkowe albo związane z niewłaściwym odliczeniem ulg. Wtedy potrzebna jest korekta zeznania.

To, jak będzie wyglądać korekta zeznania, zależy w dużej mierze od skali błędów, jaki popełniliśmy. Zazwyczaj korygowanie zeznania wyglądało tak, że urząd skarbowy wzywał pechowego podatnika i wskazywał niewielkie błędy w zeznaniu, które często były korygowane już na formularu, a podatnik po prostu podpisywał, że zgadza się ze zmianami. Urząd skarbowy może też samodzielnie poprawić PIT, jeśli konsekwencją błędów jest kwota nie większa niż 1 tys. zł. Potem podatnik dostaje poprawione zeznanie do wglądu.

Czasem, niestety, trzeba złożyć PIT jeszcze raz, aby poprawić wszystkie błędy. Można to zrobić nie czekając na decyzję urzędu skarbowego, zwłaszcza, jeśli dowiemy się od urzędnika, co należy zmienić, albo dokonać tego dopiero na żądanie urzędu skarbowego. Zdarzają się także i takie przypadki, że urząd skarbowy zwraca nam uwagę, że nie skorzystaliśmy z uprawień, jakie nam przysługują i odliczyliśmy zbyt małą kwotę.

Bez względu jednak na to, jak znaczna będzie korekta i czego będzie dotyczyć, jej złożenie sprawia, że okres zwrotu podatku wydłuża się do maksymalnie 90 dni. Chyba, że korekty dokonamy sami, bez wzywania, i będzie ona wynikać z faktu, że np. nie uwzględniliśmy ulgi, jaka nam przysługuje. Wtedy okres oczekiwania na zwrot skracany jest do 2 miesięcy od momentu złożenia poprawionego zeznania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować