Sprzedajesz działkę? Uważaj, żeby fiskus nie zażądał VAT od sprzedaży

Sprzedaż działek budowlanych przez osoby prywatne zwolniona jest z VAT. Zdarzają się jednak wyjątki. I – niestety – przybywa ich coraz więcej


O czym przeczytasz?

Nowa zabudowa

Sprzedaż prywatnej działki jest zwolniona z VAT, bo nie stanowi działalności gospodarczej. Ale w przepisach jest jedna luka undefined jeśli bowiem fiskus uzna, że sprzedawca działał jak przedsiębiorca, może zażądać 23 proc. VAT. I z tej luki fiskus korzysta coraz częściej.

Problem z pełnomocnikiem

Wcześniej zdarzało się, że fiskus żądał VAT od osundefinedb, ktundefinedre np. przekształciły działkę rolną w budowlaną i podzieliły je na mniejsze. Teraz, jak informuje undefinedRzeczpospolitaundefined, fiskus żąda VAT od osundefinedb, ktundefinedre zatrudniły pełnomocnika.

Gazeta przytacza interpretacje podatkowe, ktundefinedre dotyczyły właśnie objęcia VATem transakcji sprzedaży gruntundefinedw prywatnych, w ktundefinedre zaangażowani byli pełnomocnicy. Jedna z tych interpretacji dotyczyła sprzedaży działki rolnej przez kobietę, od ktundefinedrej ziemię chciała odkupić firma, planująca budowę centrum handlowego. Kobieta podpisała pełnomocnictwo na rzecz firmy, ktundefinedra miała zająć się formalnościami.

Niestety, fiskus uznał, że skoro kobieta zatrudniła pełnomocnika, to działa jak przedsiębiorca i należy się VAT.

Takich sytuacji jest więcej

undefinedRzeczpospolitaundefined informuje, że takich przypadkundefinedw jest więcej. Inna interpretacja dotyczyła sprzedaży kilku działek na rzecz dewelopera. Sprzedawczyni, podobnie jak i we wcześniejszym przypadku, podpisała umowę pełnomocnictwa z przyszłym nabywcą, aby zajął się kwestią podziału działek i uzyskania zgundefinedd na budowę. Wtedy wkroczył fiskus i uznał, że pełnomocnictwo było działaniem typowym dla przedsiębiorcy i zażądał 23 proc. VAT.

Zdaniem doradcundefinedw podatkowych, cytowanych przez gazetę, nawet przy sprzedaży jednej działki budowlanej przez pełnomocnika fiskus żąda opłacenia VAT.

Pułapka na nieświadomych

Epidemia sprawiła, że wiele osundefinedb musiało zdecydować się na sprzedaż gruntu, aby podreperować swoje finanse. Na dodatek pojawił się większy popyt na działki, zwłaszcza poza miastami. Wiele z tych transakcji dla bezpieczeństwa prowadzonych było przez pełnomocnikundefinedw. Teraz może się okazać, że racjonalna z punktu widzenia ochrony zdrowia decyzja może sprzedawcundefinedw wiele kosztować.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!