Odpowiedzialność za szkody po fajerwerkach.

Odpowiedzialność za szkody po fajerwerkach to nie tylko przepisy prawne. To także kwestia empatii i wyczucia. Konsekwencje ich odpalania mogą być poważne na wielu płaszczyznach, ale bardzo ważne jest pomyślenie o tych, którzy źle je znoszą.


O czym przeczytasz?

Niezależnie od tego w jaki sposundefinedb podejdziemy do celebrowania przełomu lat najprawdopodobniej nie obędzie się bez odpalania fajerwerkundefinedw. Zanim jednak to zrobimy warto wziąć pod uwagę ewentualne konsekwencje, a w szczegundefinedlności odpowiedzialność, ktundefinedrą można ponieść za szkody związane z pirotechniką.

Nie można przy tym zapominać o tych, ktundefinedrzy znoszą takie hałasy bardzo źle.

Fajerwerki undefined co to właściwie jest?

Fajerwerki czyli wyroby pirotechniczne zalicza się do grupy materiałundefinedw wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. Pojęcie materiałundefinedw pirotechnicznych zostało zdefiniowane w art. 3 pt. 8 ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego.

W poyższej ustawie mamy następujące definicje:

  • Materiał pirotechnicznyundefinednależy przez to rozumieć jedną z odmian materiałundefinedw wybuchowych będącą materiałem lub mieszaniną materiałundefinedw przewidzianych do wytwarzania efektundefinedw cieplnych, świetlnych, dźwiękowych, gazu, dymu lub kombinacji tych efektundefinedw w wyniku bez detonacyjnej, samopodtrzymującej się reakcji chemicznej, a także wyroby wypełnione materiałem pirotechnicznym.
  • Wyrundefinedb pirotechniczny rozumiemy jako gotowy produkt, powstały z materiałundefinedw pirotechnicznych.

Mając na uwadze powyższe można przyjąć, że zespundefinedł komponentundefinedw, takich jak: siarka, azotan potasu, węgiel drzewny, dekstryny, utleniacze, barwniki itp. w fazie projektowej będzie stanowił materiał pirotechniczny.

Gdy otrzyma swundefinedj finalny kształt, przejdzie odpowiednie testy i certyfikacje pozwalające na wprowadzenie go do obrotu stanie się wyrobem pirotechnicznym.

Wyrzutnie, petardy, rakiety, ognie rzymskie, palmy, fontanny, zimne ognie undefined to wszystko co kupujemy w formie gotowych produktundefinedw to właśnie wyroby pirotechniczne znane jako fajerwerki.

Fajerwerki undefined klasyfikacja ustawowa

Zgodnie z ustawą są 3 klasy fajerwerkundefinedw, z ktundefinedrych każda dzieli się na 4 kategorie:

  • F1, F2, F3 - widowiskowe wyroby pirotechniczne - (dla każdego)
  • F4 - widowiskowe wyroby pirotechniczne - (wymagane pozwolenie)
  • T1 - pirotechnika sceniczna - (dla każdego)
  • T2 - pirotechnika sceniczna - (wymagane pozwolenie)
  • P1 - pozostałe wyroby w stosunku do F1-F3 oraz T1 - (dla każdego)
  • P2 - pozostałe wyroby w stosunku do F4 oraz T2 - (wymagane pozwolenie)

Jeśli ustawa pozwala na udział fajerwerkundefinedw obrocie gospodarczym obejmującym konsumentundefinedw, są to zwykle produkty używane w teatrach i widowiskach, ktundefinedre nie powinny stanowić poważnego zagrożenia. Te z oznaczeniem T1 można używać bez pozwolenia, zaś te sygnowane znaczkiem T2 już wymagają stosownych dokumentundefinedw.

To jednak tylko teoria, a jak przedstawia się rzeczywistość i kształtuje realna odpowiedzialność?

Impreza masowa undefined odpowiedzialność organizatora

Są miasta w Polsce, gdzie odbędą się imprezy masowe. W tę noc gminy lub inne podmioty organizują rundefinedżnego rodzaju zgromadzenia celem wspundefinedlnego przywitania Nowego Roku. Zwykle są tam profesjonalne, ale także zupełnie spontaniczne undefined amatorskie undefined pokazy pirotechniczne.

Jeżeli wskutek takiego pokazu sztucznych ogni, zostanie wyrządzona komuś szkoda (poparzenie, okaleczenie, pożar budynku), to odpowiedzialność ponosi organizator. I to niezależnie czy szkoda powstanie w wyniku odpalenia fajerwerkundefinedw przez podmiot najęty przez organizatora imprezy czy przez osobę fizyczną - uczestnika zgromadzenia.

Wyrok SN w sprawie odpowiedzialności gminy

W orzecznictwie podnosi się, że odpalanie petard w tłumie ludzi zagraża bezpieczeństwu zgromadzonej zbiorowości. Sąd Najwyższy w jednym z wyrokundefinedw orzekł, że do obowiązkundefinedw gminy, ktundefinedra jest organizatorem pokazundefinedw fajerwerkundefinedw w noc sylwestrową na rynku miasta, należało zapewnienie bezpieczeństwa zgromadzonym ludziom. Jeżeli tego nie uczyniła i pozwoliła na odpalanie petard, ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wypadkiem, do ktundefinedrego doszło (wyrok Sądu Najwyższego z 20 lipca 2005 r., sygn. akt II CK 794/2004).

Osoba poszkodowana wskutek odpalania fajerwerkundefinedw undefined czy to przez organizatora imprezy, czy to przez uczestnikundefinedw imprezy undefined będzie więc mogła żądać od organizatora zapłaty odszkodowania, a nawet zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, czyli wszelkie cierpienia o charakterze psychicznym.

Odpowiedzialność cywilna

W prawie polskim, a konkretnie w art. 415 KC, obowiązuje zasada kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Nieodpowiedzialne posługiwanie się petardami, doprowadzające do powstania szkody u osundefinedb trzecich, jest właśnie zawinionym wyrządzeniem szkody, co prowadzi do powstania odpowiedzialności odszkodowawczej osoby, ktundefinedra petardę odpaliła.

Osoba odpalająca petardę, ktundefinedra wyrządzi szkodę, poniesie koszty leczenia osoby poparzonej lub okaleczonej, czy też pokryje koszty remontu budynku podpalonego przez petardę użytą zbyt blisko zabudowań, a nawet zapłacić odpowiednią sumę pieniężną celem wynagrodzenia cierpień psychicznych doznanych przez poszkodowanego, czyli tzw. zadośćuczynienie.

W tym miejscu przeczytasz czym jest zadośćuczynienie w polskim prawie.

Odpowiedzialność właściciela podmiotu organizującego zabawę sylwestrową jest konsekwencją odpowiedzialności osoby, ktundefinedra odpalała na jego polecenie fajerwerki. Jest on bowiem odpowiedzialny za bezpieczną organizację pobytu swoich. Ponosi więc odpowiedzialność za nienależyte wykonanie swego zobowiązania(art. 471 k.c.) i za działania lub zaniechania innych osundefinedb, z pomocą ktundefinedrych zobowiązanie wykonywał(art. 474 k.c.).

Odpowiedzialność importera i odpowiedzialność za nieletnich

Okazuje się, że solidarną odpowiedzialność z może ponosić też importer sztucznych ogni. Kształtuje się ona na podstawie przepisundefinedw odnoszących się do produktu niebezpiecznego, art. 4491 KC. Z treści uzasadnienia jednego z wyrokundefinedw wynika, że biegły powołany w tej sprawie stwierdził, iż zawarty w fajerwerkach materiał piroplastyczny się nie spalił (a nawet nie zapalił), choć powinno to nastąpić, poszkodowany został zaś uderzony jego elementem, ktundefinedry w normalnych warunkach uległby anihilacji.

Ponadto, warto rundefinedwnież wskazać, kto odpowiada za odpalanie fajerwerkundefinedw przez osoby niepełnoletnie. W takiej sytuacji, stosownie do art. 427 KC odpowiedzialność ponoszą osoby pełnoletnie, pod nadzorem ktundefinedrych przebywają osoby niepełnoletnie.

Odpowiedzialność karna

Oprundefinedcz odpowiedzialności typowo odszkodowawczej, osoby korzystające z petard w sposundefinedb nieodpowiedni, mogą ponosić rundefinedwnież odpowiedzialność karną. Użycie fajerwerkundefinedw w miejscu publicznym może być bowiem uznane za wykroczenie.

Wykroczeniem może być w szczegundefinedlności używanie materiałundefinedw i środkundefinedw pirotechnicznych zakłundefinedcające spokundefinedj publiczny, porządek publiczny, spoczynek nocny lub wywołujące zgorszenie w miejscu publicznym. Dotyczy to zwłaszcza używania petard w okresie przed i po nocy sylwestrowej.

Zgodnie z treścią art. 51 undefined 1 Kodeksu wykroczeń, kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłundefinedca spokundefinedj, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Niemniej, istota wybryku spenalizowanego w art. 51 undefined 1 KW. uzależniona jest od szczegundefinedlnych znamion strony podmiotowej, charakteryzującej się umyślnym okazaniem przez sprawcę lekceważenia dla norm zachowania się (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 września 2002 r., sygn. akt III KKN 327/02).

Zgoda właściciela terenu i możliwe kary

Przy puszczaniu fajerwerkundefinedw na terenie prywatnym wymaga się także zgody właściciela tego terenu, ponieważ tutaj rundefinedwnież w oparciu o zytowany wyżej przepis art. 51 KW można ponosić odpowiedzialność. Takie użytkowanie może nieść ze sobą konsekwencje prawne o charakterze karnym. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłundefinedca spokundefinedj, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Ponadto, warto mieć na względzie, że jeżeli wskutek nieodpowiedzialnego korzystania z petard ktoś poniesie szkody fizyczne, to sprawca może odpowiadać za przestępstwo spowodowania lekkiego, średniego lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Konsekwencje prawne spowodowania naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrundefinedj zdrowia innej osoby mogą być bardzo poważne. Przewidziana kara za tego typu występek to pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jednakże, jeśli w wyniku działania osoby posługującej się pirotechniką doszłoby do spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to takie przestępstwo jest kwalifikowane przez Kodeks karny jako zbrodnia i zagrożone jest karą pozbawienia wolności od lat 3.

Głośne strzały przed i po imprezie? Pierwsze czynności

To bardzo często spotykane, szczegundefinedlnie wśrundefinedd młodzieży, że świętowanie przywitania roku zaczyna się długo przed sylwestrową nocą, a kończy nawet kilka dni po niej. Zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami takie zachowanie ewidentnie nosi znamiona wykroczenia.

Nierzadko zakończenie sporu spowodowanego zachowaniem się kogoś ponad "przeciętną miarę" może nastąpić w wyniku przeprowadzenia rozmowy. W trakcie takiej rozmowy warto zwrundefinedcić uwagę osobie, że jej zachowanie, w tym przypadku strzelanie petardami, jest dla nas niekomfortowe i zakłundefinedcające normalne funkcjonowanie.

Rozmowa powinna być przeprowadzona w sposundefinedb spokojny i uprzejmy. Agresywny ton może zostać niepotrzebnie odebrany jako groźba, a to może w konsekwencji doprowadzić do eskalacji konfliktu.

Powyższe może mieć znaczenie także w sytuacji potecjalnego powundefineddztwa. Sąd zawsze na początku przewodu sądowego bada czy strony prundefinedbowały polubownie rozwiązać konflikt czy spundefinedr sądowy nie jest przedwczesny. Jeśli się okaże, że tak jest, strona pozywająca jest na gorszej pozycji procesowej.

Więcej na temat możliwych reakcji prawnych w związku z hałasem sąsiadundefinedw przeczytasz tutaj.

Interwencja Straży Miejskiej lub Policji

Jeśli mimo przeprowadzonych rozmundefinedw, działania przez niego podejmowane w dalszym ciągu uniemożliwiają swobodne funkcjonowanie, skutecznym rozwiązaniem może okazać się wystąpienie do Straży Miejskiej lub Policji z prośbą o podjęcie interwencji.

Ponownie przywołam tu art. 51 undefined 1 Kodeksu wykroczeń, jako podstawę interwencji, ktundefinedry brzmi: Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłundefinedca spokundefinedj, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ww. służby zobowiązane są do przyjęcia zgłoszenia i podjęcia interwencji.

Jeżeli mimo wezwania Straży Miejskiej lub Policji sąsiad odmawia zmiany swojego zachowania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wezwane na miejsce służby wystąpiły do sądu z wnioskiem o jego ukaranie.

Droga sądowa undefined roszczenie negatoryjne

W sytuacji, gdy to sąsiad przekracza swym zachowaniem dozwolone normy hałasu, powodując zakłundefinedcenia w korzystaniu przez nas z lokalu, a upomnienia nie przynoszą zamierzonego rezultatu, właściciel nieruchomości sąsiedniej może wystąpić do sądu z tzw. roszczeniem negatoryjnym (art. 222 undefined 2 K.c.).

Przedmiotem roszczenia negatoryjnego jest żądanie przywrundefinedcenia stanu zgodnego z prawem i zaniechanie naruszeń. Przywrundefinedcenie stanu zgodnego z prawem nie musi zawsze polegać na konieczności przywrundefinedcenia stanu poprzedniego. Powyższe zostało potwierdzone m.in. w treści uchwały Sądu Najwyższego z dnia 21 marca 1984 r. (sygn. akt: III CZP 4/84).

Co ciekawe, w oparciu o treść art. 222 undefined 2 KC analizowanego w związku z treścią art. 144 KC właściciel nieruchomości może żądać nie tylko zakazania immisji, ktundefinedre zakłundefinedcają korzystanie z nieruchomości, ale także zaniechania przygotowań, ktundefinedre dopiero po zrealizowaniu odpowiednich robundefinedt pozwoliłyby na takie immisje.

Przykładem powyższego może być m.in. sytuacja w ktundefinedrej właściciel sąsiedniej nieruchomości decyduje się na zakup mikrofonundefinedw do karaoke i zamontowanie głośnikundefinedw na ścianach swojego mieszkania.

Legitymacja do wystąpienia z roszczeniem przeciwko osobie powodującej immisję

Zgodnie z regulacją zawartą w treści art. 144 K.c. właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, ktundefinedre by zakłundefinedcały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunkundefinedw miejscowych.

Legitymacja czynna (kto może pozywać) do wystąpienia z roszczeniem przysługuje właścicielowi nieruchomości na ktundefinedrą skierowano immisje, najemcy, dzierżawcy oraz podmiotowi ograniczonego prawa rzeczowego.

Legitymacja bierna (kto może być pozywanym) przysługuje natomiast właścicielowi nieruchomości wyjściowej, władającemu nieruchomością, bezpośredniemu wykonawcy oraz temu, w ktundefinedrego interesie dokonano immisji na nieruchomości wyjściowej.

Pomyśl o innych!

Abstrahując od przepisundefinedw prawa pozostaje jeszcze odpowiedzialność mentalna i zwykła empatia. Pamiętaj, że głośne świętowanie może bardzo źle oddziaływać na otaczający nas świat.

Nieznośne dźwięki są nie tylko nieprzyjemna, ale i niebezpieczne dla:

  • Zwierząt hodowlanych, ktundefinedre przerażają głośne odgłosy i nagłe błyski jasnego światła. Zwierzęta mogą w zagrodzie zrobić sobie krzywdę, a jeśli są poza nią prundefinedbować uciec od światła.
  • Dzikiej przyrody, ktundefinedra cierpi nie tylko z powodu hałasu, ale konsekwencji jakie może wywołać fajerwerki undefined nie jeden domek jeża pali się w wyniku spotkania z petardami
  • Ptakundefinedw, ktundefinedre w obawie o swoje życie porzucają gniazda, niekiedy swoje kolonie, rozbijając się o siebie na wzajem i uciekając w popłochu.
  • Naszego słuchu. Np. w Niemczech ponad 8 tys. osundefinedb doznaje trwałego uszkodzenia słuchu w wyniku nieprawidłowej zabawy fajerwerkami
  • Dorosłych i dzieci ze spektrum autyzmu, dla ktundefinedrych taki hałas jest bardzo trudny do zniesienia. Dźwięk wydawany przez fajerwerki może wywołać ataki paniki, ponadto udowodniono, że ten hałas wywołuje fizyczny bundefinedl! Dziecko ze spektrum autyzmu, ktundefinedre nie zostanie wcześniej przygotowane na fajerwerki doznaje szoku, ktundefinedry przybiera postaci somatyczne.

Psie lęki

Jak podaje portal psy.pl, czworonogi przeżywają rundefinedżnego rodzaju lęki przed fajerwerkami, a dla niektundefinedrych z nich ten lęk może okazać się katastrofalny w skutkach.

W wypadku umiarkowanego lęku undefined jeśli pies jest niespokojny i prundefinedbuje się ukryć undefined należy zapewnić mu spokojny kąt, na przykład w pokoju najbardziej odległym od okien. Najlepiej, jeśli będzie to miejsce zabudowane, swoista nora, w ktundefinedrej większość psundefinedw czuje się bezpieczniej niż na otwartej przestrzeni.

Warto maskować strzały nieco głośniej niż zazwyczaj nastawionym telewizorem lub radiem i odwracać od nich uwagę psa, na przykład kongiem wypełnionym wyjątkowo pysznym nadzieniem. Wylizywanie pozwala się skoncentrować na rozwiązywaniu problemu (aktywizuje mechanizmy korowe), a nie na przeżywanym lęku (hamuje ośrodki mundefinedzgowe odpowiedzialne za emocje).

Owładniętemu silnym lekiem psu, ktundefinedry się trzęsie, dyszy lub ślini, nie ma sensu proponować jakiejkolwiek aktywności mogącej łagodzić lęk, bo będące w tak dużym stresie zwierzę nie jest w stanie na niczym się skupić. W takich wypadkach warto skorzystać z lekundefinedw łagodzących przejawy lęku lub poprawiających samopoczucie. Może je przepisać wyłącznie lekarz weterynarii po zbadaniu psa i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań. Niektundefinedre środki nie działają od razu, dlatego trzeba zawczasu pomyśleć o wizycie w lecznicy.

Jak pomundefinedc psu przeżyć w czasie puszczana fajerwerkundefinedw?

  • zasłoń okna, zapal wszystkie światła i włącz kojącą muzykę (na tyle głośno, by choć trochę zagłuszyć wystrzały),
  • zrundefinedb kamizelkę przeciw fajerwerkową, czyli owiń psa ciasno swoim T-shirtem,
  • pozwundefinedl mu schować się w łazience pod wanną,
  • jeśli ma ochotę, to podaj po konsultacji z lekarzem weterynarii odpowiednie leki (ale nie takie, ktundefinedre go tylko unieruchomią, bo przeżyje jeszcze większy stres),
  • wymyśl fajną zabawę, a przede wszystkim bądź z psem undefined nie zostawiaj go samego.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!