Ekrany dźwiękoszczelne przy działce.

Ekrany dźwiękoszczelne stanowią skuteczne zabezpieczenie przed hałasami z zewnątrz. W jaki sposób prawo reguluje możliwość ich instalacji? Czy istnieją sytuacje, w których można odmówić wyrażenia zgody na takie działanie? Odpowiadamy.


O czym przeczytasz?

Ekrany dźwiękoszczelne undefined podstawowe kwestie

Ekrany dźwiękoszczelne są co do zasady jedynym skutecznym zabezpieczeniem akustycznym, ktundefinedre można zastosować w celu skutecznego odgrodzenia od napływających z zewnątrz hałasundefinedw.

Dla zapewnienia skuteczności ekranundefinedw dźwiękoszczelnych konieczne jest spełnienie szeregu warunkundefinedw dotyczących akustyki i ogundefinedlnie pojętego bezpieczeństwa, tj.:

  • ekran dźwiękoszczelny musi być dostatecznie wysoki aby osłonił przed hałasem;
  • ekran dźwiękoszczelny musi być dostatecznie długi - w celu wyeliminowania bocznego przenoszenia hałasu wskazane jest osłonięcie z nadmiarem stanowiącym kąt przynajmniej 60undefined pomiędzy prostą biegnącą od punktu obserwacji prostopadłą do ekranu a prostą biegnącą od punktu obserwacji do bocznej krawędzi;
  • ekran dźwiękoszczelny nie powinien mieć przerw (gdy ekran posiada przerwy, to jego skuteczność znacząco spada, a dodatkowo występuje generowanie uciążliwych sygnałundefinedw akustycznych);
  • ekran dźwiękoszczelny nie może powodować ograniczenia widoczności;
  • ekran dźwiękoszczelny nie powinien generować nadmiernego zacienienia (doprowadzać do ograniczenia dostępu światła).

Budowa ekranundefinedw dźwiękoszczelnych undefined czy wymaga zgłoszenia?

W ślad za przeważającym w prawie stanowiskiem, do ekranundefinedw dźwiękoszczelnych stosuje się przepisy dotyczące urządzeń budowlanych, w tym ogrodzeń.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. undefined Prawo budowlane, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m. Przy czym, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia budowa ogrodzeń o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m (art. 29 ust. 2 pkt 20 ww. ustawy).

Uwzględniając powyższe regulacje, należy zauważyć, że konieczność dokonania zgłoszenia budowy ekranundefinedw dźwiękoszczelnych uzależniona jest od planowanej ich wysokości.

Jeśli wysokość ekranundefinedw dźwiękoszczelnych przekracza 2,20 m undefined konieczne jest dokonanie zgłoszenia. Jeśli natomiast wysokość ta jest niższa undefined zgłoszenie nie jest wymagane.

Budowa ekranundefinedw dźwiękoszczelnych o wysokości powyżej 2,20 m

Budowa ekranundefinedw dźwiękoszczelnych o wysokości powyżej 2,20 m wymaga uprzedniego zgłoszenia w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem robundefinedt budowlanych.

W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposundefinedb wykonywania robundefinedt budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Należy też dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także undefined w zależności od potrzeb undefined odpowiednie szkice lub rysunki.

Do budowy ekranundefinedw dźwiękoszczelnych można przystąpić, jeżeli w terminie 21 dni od daty doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Powodem sprzeciwu może być naruszenie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub innych przepisundefinedw (np. ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych lub przepisundefinedw techniczno-budowlanych).

Budowę ekranundefinedw dźwiękoszczelnych należy rozpocząć w ciągu trzech lat od określonego w zgłoszeniu terminu. Po ich upływie konieczne będzie nowe zgłoszenie.

Ważne! Budowa ekranundefinedw dźwiękoszczelnych bez zgłoszenia (pomimo istnienia takiego obowiązku) zostanie uznana za samowolę budowlaną. Za budowę ekranundefinedw bez wymaganego prawem głoszenia grozi kara, ktundefinedra może mieć postać grzywny, nakazu rozbiundefinedrki lub nakazu uiszczenia opłaty legalizacyjnej.

Zgoda właściciela sąsiedniej działki

Co do zasady, posadowienie na działce ekranundefinedw dźwiękoszczelnych nie wymaga zgody sąsiada. Niemniej jednak, jeśli właściciel działki postawił ekrany na granicy działki (tj. w części wspundefinedlnej obu działek), konieczne jest uzyskanie pozwolenia właściciela działki sąsiedniej.

Jeśli właściciel działki sąsiedniej odmundefinedwił udzielenia pozwolenia lub taka inicjatywa w ogundefinedle nie została podjęta, sąsiadowi przysługuje prawo do żądania rozbiundefinedrki ekranundefinedw. Jeśli właściciel dobrowolnie nie wyrazi zgody undefined sprawę należy skierować do sądu.

Jeśli sąsiad postawi ekrany dźwiękoszczelne nie przekraczając granicy działek undefined a w konsekwencji ekrany znajdują się w obrębie jednej działki undefined wtedy taka zgoda sąsiada nie jest potrzeba. Jednakże, jeśli wysokość ekranundefinedw przekracza 2,20 m właściciel działki, ktundefinedry postawił ekrany zobowiązany jest do uzyskania odpowiedniej zgody od starostwa.

Jeżeli starostwo nie zgłosiło obiekcji co do postawienia ekranundefinedw o wysokości przekraczającej 2,20 m, to właściciel sąsiedniej działki może wystosować do starostwa (lub urzędu miasta) pismo, w ktundefinedrym wskaże, że nie wyraża zgody na takie działanie.

Przed przystąpieniem do konkretnych działań proceduralnych, warto jednak w pierwszej kolejności porozmawiać z sąsiadem, bowiem może jest coś, co zmusiło sąsiada do budowy ekranundefinedw dźwiękoszczelnych (np. przepisy prawa lub określona decyzja administracyjna). Taka inicjatywa umożliwi odstąpienie od skomplikowanej procedury przed organem i otworzy drzwi do polubownego zakończenia sporu z sąsiadem.

Ustawowy wymundefinedg uzyskania pozwolenia na budowę

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku zwykłych ogrodzeń, budowa ekranundefinedw dźwiękoszczelnych wymaga uzyskania pozwolenia konserwatorskiego, jeśli mają być postawione na działce lub przy budynku wpisanym do rejestru zabytkundefinedw.

Wszelkie roboty budowlane wykonywane na takim terenie wymagają bowiem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Ekrany dźwiękoszczelne undefined utrzymanie i eksploatacja

Decydując się na budowę ekranundefinedw dźwiękoszczelnych warto mieć na uwadze jakie koszty wiążą się z realizacją takiego przedsięwzięcia. Koszty te nie mogą być bowiem traktowane jako jednorazowy wydatek. Po wybudowaniu ekranundefinedw na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek konserwacji i bieżącego utrzymania ekranundefinedw, co nierzadko bywa kosztowne.

W zależności od jakości zastosowanego materiału, właściwości ekranundefinedw dźwiękoszczelnych utrzymują się przez okres od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. W rzeczywistości jednak, gwarancja na tego typu produkty wynosi od roku do maksymalnie pięciu lat. Po upływie tego czasu, wszelkie ubytki lub wady właściciel nieruchomości zobowiązany będzie pokrywać z własnego budżetu.

Warto pamiętać, że w chwili obecnej każdy stosowany ekran dźwiękoszczelnych ma swoje plusy i minusy, ktundefinedre należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o ostatecznej formie osłony antydźwiękowej. Największym zagrożeniem dla obecnie funkcjonujących na rynku ekranundefinedw jest korozja. Wynika to z faktu, iż w Polsce nie istnieją obecnie żadne szczegundefinedłowe zalecenia dotyczące zabezpieczenia antykorozyjnego.

Bieżące utrzymanie ekranundefinedw dźwiękoszczelnych, oprundefinedcz konieczności uiszczenia kosztundefinedw naprawy, polega głundefinedwnie na ich myciu. Zabrudzenia są jednak dość łatwo zmywalne przy użyciu myjek wysokociśnieniowych oraz odpowiednich środkundefinedw czyszczących.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!