Dziedziczenie testamentowe a mieszkanie. Jak to wygląda, kiedy wchodzi ono w skład masy spadkowej?

Dziedziczenie testamentowe to dość popularny sposób rozrządzenia majątkiem na wypadek śmierci. Czy jest coś, na co musi zwrócić uwagę testator albo spadkobierca, kiedy mieszkanie wchodzi w skład majątku?


O czym przeczytasz?

Dziedziczenie testamentowe

Testament inaczej rozporządzenie na wypadek śmierci zostało uregulowane w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny.

Warto podkreślić, iż rozporządzić spadkiem można jedynie na wypadek śmierci. Ważnym jest także to, że testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy, czyli jednej osoby.

Każdy powinien wiedzieć, że spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarundefinedwno cały testament, jak i jego poszczegundefinedlne postanowienia. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Nie można sporządzić testamentu ani go odwołać przez przedstawiciela.

Przesłanki nieważności testamentu

Ustawodawca określić warunki, kiedy testament jest nieważny. Zgodnie z art. 945 undefined 1. Kodeksu cywilnego testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:

  • w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie wolą;
  • pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
  • pod wpływem groźby.

Brak świadomości testatora i ważne stanowisko Sądu Najwyższego

Brak świadomości lub swobody należy oceniać przez pryzmat art. 82 Kodeksu cywilnego. Jako ciekawostkę wskazać należy, że choroba psychicznie nie powoduje z automatu, że testament sporządzony przez taką osobą jest nieważny, gdy osoba chora psychicznie jest osobą pełnoletnią, nieubezwłasnowolnioną.

W tym miejscu przywołać można postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 30 kwietnia 1976 roku, o sygnaturze III CRN 25/76, w ktundefinedrym wprost wskazano, że samo stwierdzenie u spadkodawcy choroby psychicznej nie powoduje automatycznie nieważności testamentu. Konieczne jest przeprowadzenie dowodu czy w chwili sporządzania testamentu spadkodawca działał z rozeznaniem. Błąd spadkodawcy powoduje nieważność testamentu, niezależnie od tego czego błąd dotyczył. Jeżeli groźba ma wpływ na decyzję spadkodawcy to taki testament rundefinedwnież będzie nieważny.

Po jakim czasie nie można sie powołać na nieważność testamentu?

Na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w ktundefinedrym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.

Pamiętać należy, że na nieważność testamentu można powoływać się jedynie przez okres 3 lat, od dnia w ktundefinedrych dowiedziano się o przyczynie nieważności, jednakże okres ten nie może być dłuższy niż 10 lat od otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.

Formy testamentu

Ustawodawca nie określił w zasadzie jak powinien wyglądać testament, a dokładniej jej elementy składowe. Ustawodawca jedynie określił formy zwykłe i szczegundefinedlne testamentu. Testament można sporządzić w zwykłej formie, czyli holograficznej, notarialnej albo allograficznej.

Z testamentem holograficznym mamy do czynienia, gdy spadkodawca sporządza testament w całości pismem ręcznym, podpisze go i opatrzy datą.

Zgodnie z art. 949 undefined 2. Kodeksu cywilnego brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentundefinedw.

Drugą formą testamentu jest testament notarialny, czyli sporządzony w formie aktu notarialnego.

Trzecią formą testamentu jest testament allograficzny. Spadkodawca może go sporządzić w ten sposundefinedb, że w obecności dwundefinedch świadkundefinedw oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wundefinedjta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka wojewundefineddztwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.

Wundefinedwczas oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokundefinedł odczytuje się spadkodawcy w obecności świadkundefinedw. Protokundefinedł powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec ktundefinedrej wola została oświadczona, oraz przez świadkundefinedw. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.

Ustawodawca wprost przewidział, że tego typu testamentu nie mogą sporządzić osoby głuche lub nieme.

Inne formy szczegundefinedlne testamentu

Testamentem w formie szczegundefinedlnej będzie testament ustny, podrundefinedżny, wojskowy. Testament szczegundefinedlny traci moc z upływem sześciu miesięcy od ustania okoliczności, ktundefinedre uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego, chyba że spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu.

Bieg terminu ulega zawieszeniu przez czas, w ciągu ktundefinedrego spadkodawca nie ma możności sporządzenia testamentu zwykłego.

Zgodnie z art. 952. Kodeksu cywilnego jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczegundefinedlnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadkundefinedw.

Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposundefinedb, że jeden ze świadkundefinedw albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie.

W wypadku, gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposundefinedb stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne zeznania świadkundefinedw złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jednego ze świadkundefinedw nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwundefinedch świadkundefinedw.

Podczas podrundefinedży na polskim statku morskim lub powietrznym można sporządzić testament podrundefinedżny przed dowundefineddcą statku lub jego zastępcą w ten sposundefinedb, że spadkodawca oświadcza swą wolę dowundefineddcy statku lub jego zastępcy w obecności dwundefinedch świadkundefinedw.

Dowundefineddca statku lub jego zastępca spisuje wolę spadkodawcy, podając datę jej spisania, i pismo to w obecności świadkundefinedw odczytuje spadkodawcy, po czym pismo podpisują spadkodawca, świadkowie oraz dowundefineddca statku lub jego zastępca. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać pisma, należy w piśmie podać przyczynę braku podpisu spadkodawcy.

Jeżeli zachowanie tej formy nie jest możliwe, można sporządzić testament ustny.

Szczegundefinedlną formę testamentundefinedw wojskowych określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości zgodnie z art. 954 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny.

Mieszkanie jako składnik masy spadkowej

Właściciel lokalu mieszkalnego, ktundefinedremu przysługuje prawo własności może swobodnie rozporządzać swoją nieruchomością. Możliwe jest zatem zapisanie takiego lokalu mieszkalnego innej osobie na wypadek śmierci.

Osoba nabywająca mieszkanie poprzez dziedziczenie testamentowe pamiętać musi, aby dopełnić formalności z urzędem podatkowym, jak i przeprowadzić otwarcie i ogłoszenie testamentu, a także przyjąć lub odrzucić spadek.

W tym miejscu wskazać należy, iż wszystkich wyżej wymienionych czynności można dokonać zarundefinedwno u notariusza, jak i w sądzie spadku, czyli sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

W tym miejscu przeczytasz więcej o tym, czym jest dziedziczenie ustawowe z uwzględnieniem własności mieszkania.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!