Działka obok leży wyżej. Czy zrzut wody jest legalny? Co można zrobić?

Nierzadko zdarza się, że właściciele sąsiednich działek, których teren leży wyżej, przyczyniają się do zalewania sąsiedniej posesji na przykład poprzez, umyślną lub nie, zmianę kierunku odpływu wody. Czy można jakoś zareagować?


O czym przeczytasz?

Regulacje zawarte w prawie wodnym

Zgodnie z jedną z podstawowych zasad ustalonych w oparciu o przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. undefined Prawo wodne, korzystanie z wundefinedd nie może powodować pogorszenia stanu wundefinedd i ekosystemundefinedw od nich zależnych, z wyjątkiem przypadkundefinedw określonych w ustawie, w szczegundefinedlności nie może naruszać ustaleń planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, powodować marnotrawstwa wody lub marnotrawstwa energii wody, a także nie może wyrządzać szkundefinedd (art. 29 ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 234 ust. 1 powołanej ustawy, właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może ani zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wundefinedd opadowych lub roztopowych, ani kierunku odpływu wundefinedd ze źrundefineddeł undefined ze szkodą dla gruntundefinedw sąsiednich.

Właścicielowi gruntu nie wolno też odprowadzać wundefinedd oraz wprowadzać ściekundefinedw na grunty sąsiednie.

W przeciwnym wypadku to właśnie na nim będzie ciążył obowiązek usunięcia przeszkundefinedd oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie na skutek przypadku lub działania osundefinedb trzecich, ze szkodą dla gruntundefinedw sąsiednich.

Działania samorządu w sprawach zrzutu wody

Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wundefinedwczas wundefinedjt (burmistrz, prezydent miasta) z urzędu lub na wniosek, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi gruntu przywrundefinedcenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom, ustalając termin realizacji tych czynności.

Warto też pamiętać, że nakaz taki nie zwalnia z obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego albo dokonania zgłoszenia wodnoprawnego, jeżeli są wymagane.

Postępowania w sprawie decyzji, o ktundefinedrej mowa powyżej, nie wszczyna się, jeżeli upłynęło pięć lat od dnia, w ktundefinedrym właściciel gruntu sąsiedniego dowiedział się o szkodliwym oddziaływaniu na jego grunt.

Woda wpływa na moją nieruchomość. Od czego zacząć?

Uwzględniając powyższe należy zaznaczyć, że osoby poszkodowane powinny w pierwszej kolejności zwrundefinedcić się o pomoc do właściwego urzędu gminy lub miasta z uwagi na fakt, że to do zadań wundefinedjta (burmistrza, prezydenta miasta) należy czuwanie nad tym, aby na terenie ich działania nie dochodziło do naruszeń postawień zawartych w art. 234 ustawy undefined Prawo wodne.

Organ wykonawczy zajmie się sprawą jeśli dojdzie do zmiany stanu wody, ktundefinedrego następstwem jest szkoda polegająca m.in. na zalaniu działki sąsiedniej. W takiej sytuacji organ wszczyna postępowanie administracyjne z urzędu lub na wniosek, dokonując precyzyjnego ustalenia stanu faktycznego.

Skutkiem przeprowadzenia postępowania jest obciążenie właściciela gruntu obowiązkiem usunięcia przeszkundefinedd oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie wskutek przypadku lub działania osundefinedb trzecich, ze szkodą dla gruntundefinedw sąsiednich.

Przy czym, jeśli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wundefinedjt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi gruntu przywrundefinedcenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom.

Zmiana naturalnego spływu wundefinedd opadowych

Minister Infrastruktury w rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunkundefinedw technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wprowadza obowiązek zapewnienia odpowiedniej kanalizacji.

Obowiązek ten wynika wprost z treści undefined 28 rozporządzenia, ktundefinedry stanowi, że działka budowlana, na ktundefinedrej sytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wundefinedd opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogundefinedlnospławnej.

Przy czym, w razie braku możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej lub ogundefinedlnospławnej, dopuszcza się odprowadzanie wundefinedd opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołundefinedw chłonnych lub do zbiornikundefinedw retencyjnych.

Jednocześnie undefined 29 rozporządzenia stanowi, iż dokonywanie zmiany naturalnego spływu wundefinedd opadowych w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości jest zabronione.

W sytuacji, gdy sąsiad dokonał zmiany sposobu odprowadzania wundefinedd opadowych w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości naraża się na obciążenie go karą grzywny.

Zgodnie bowiem z treścią art. 478 ust. 1 ustawy undefined Prawo wodne, kto wbrew przepisowi zmienia kierunek i natężenie odpływu znajdujących się na jego gruncie wundefinedd opadowych lub roztopowych lub kierunek odpływu wundefinedd ze źrundefineddeł, lub odprowadza wody, lub wprowadza ścieki na grunty sąsiednie podlega karze grzywny.

Karę grzywny wymierza sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego.

Zrzut wody a przepisy prawa cywilnego

W granicach określonych przez ustawy i zasady wspundefinedłżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osundefinedb, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczegundefinedlności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy.

W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą. Przy czym, właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, ktundefinedre by zakłundefinedcały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunkundefinedw miejscowych (art. 144 k.c.).

Uwzględniając powyższe regulacje należy zatem przyjąć, że za zabronione uważa się takie działanie właściciela nieruchomości sąsiedniej, ktundefinedre powoduje uciążliwość dla innych właścicieli. Powodowanie takiej uciążliwości jest zakazane i może prowadzić do odpowiedzialności prawnej.

Skierowanie wody, stanowisko prawa i moje prawa

Zgodnie bowiem ze stanowiskiem przyjętym w prawie cywilnym, przerzucenie na nieruchomość sąsiednią nieczystości albo sztuczne skierowanie na nią wundefinedd opadowych, stanowi bezpośrednie wtargnięcie w sferę cudzej własności i jako takie stanowi immisje bezpośrednie, ktundefinedre są zabronione na podstawie art. 140 k.c.

Należy zatem przyjąć, że sąsiad kierujący wody opadowe z należącej do niego działki na grunt sąsiedni narusza przysługujące sąsiadowi prawo własności. Działanie to powoduje, ze sąsiad, ktundefinedrego prawo własności zostało naruszone może pisemnie wezwać sąsiada do zaniechania naruszeń i przywrundefinedcenia prawidłowego spływu wody.

Jeżeli sąsiad nie zastosuje się do wezwania możliwe stanie się wystąpienie z powundefineddztwem do sądu.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!