Domki na drzewie i inne obiekty zabudowy ogrodowej

Obecne przepisy prawa budowlanego wprowadzają szczególne zasady dotyczące budowy domku na drzewie oraz innych elementów zabudowy ogrodowej. Ustawodawca wprowadził istotne zmiany, więc podpowiadamy jak w praktyce wykorzystać nowe regulacje prawne.


O czym przeczytasz?

Domek na drzewie w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. undefined Prawo budowlane, budowa domku na drzewie nie wymaga pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia, bowiem domek ten nie jest trwale związany z gruntem.

Niemniej jednak, w celu zapewnienia pełnej legalności przedsięwzięcia, warto przed podjęciem decyzji o budowie domku na drzewie ustalić, czy na terenie na ktundefinedrym znajduje się działka nie obowiązują przepisy lokalne kształtujące zasady dotyczące możliwości posadowienia takiego domku (np. zasady w zakresie ograniczenia wysokości domku, czy rodzajundefinedw materiałundefinedw z ktundefinedrych może on zostać wybudowany).

Właściciel, ktundefinedry wbrew obowiązującym miejscowo przepisom wybudował na drzewie domek nieodpowiadający wymogom ustalonym przez władze lokalne naraża się na odpowiedzialność z tytułu naruszenia przepisundefinedw prawa miejscowego.

Zgoda sąsiada na budowę domku na drzewie

O ile budowa domku na drzewie nie wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia, tak w sytuacji gdy domek ma znajdować się bezpośrednio przy posesji sąsiada, przed jego wybudowaniem konieczne jest uzyskanie zgody sąsiada.

Zgodnie z treścią undefined 12 ust. 1 ww. rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunkundefinedw technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wskazał dopuszczalne odległości budynkundefinedw posadowionych na działkach budowlanych od granicy sąsiednich działek budowlanych, jeżeli z przepisundefinedw tego rozporządzenia lub przepisundefinedw odrębnych określających dopuszczalne odległości niektundefinedrych budowli od budynkundefinedw nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:

  • 4 metry - w przypadku budynku zwrundefinedconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
  • 3 metry - w przypadku budynku zwrundefinedconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.

Przy czym, sytuowanie budynku dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Z uwagi na fakt, iż domek na drzewie nie powinien stanowić znacznego utrudnienia dla właściciela działki sąsiedniej, w celu uzyskania zgody warto porozmawiać z sąsiadem i zapewnić go, że budowa domku na drzewie nie naruszy jego prawa do prywatności.

W tym miejcu przeczytasz więcej na temat ochrony życia prywatnego na przykładzie podglądania sąsiadundefinedw.

Budowa domku na drzewie objętym ochroną

Co do zasady, właściciel może wybudować domek na każdym drzewie znajdującym się na jego działce (np. na dębie, klonie, orzechu czy lipie). Warto jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy domek ma zostać posadowiony na drzewie objętym ochroną, należy w pierwszej kolejności upewnić się, czy ingerencja w jego strukturę nie będzie stanowić naruszenia przepisundefinedw ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Zgodnie bowiem z art. 88 ww. ustawy, wundefinedjt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną m.in. za zniszczenie drzewa lub krzewu lub uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa.

Administracyjną karę pieniężną za zniszczenie drzewa lub krzewu ustala się w wysokości dwukrotnej opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu, a w przypadku, w ktundefinedrym usunięcie drzewa lub krzewu jest zwolnione z obowiązku uiszczenia opłaty, administracyjną karę pieniężną ustala się w wysokości takiej opłaty, ktundefinedra byłaby ponoszona, gdyby takiego zwolnienia nie było.

Natomiast w przypadku uszkodzenia drzewa spowodowanego wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa, administracyjną karę pieniężną ustala się w wysokości opłaty za usunięcie drzewa, pomnożonej przez 0,6.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat usunięcia drzewa z własnej posesji.

Natomiast tutaj znajdziesz informacje o procedurze usunięcia drzewa i ewentualnych sankcjach.

Zabudowa ogrodowa undefined obiekty małej architektury

Do najbardziej popularnych form zabudowy ogrodowej zalicza się m.in. wszelkiego rodzaju kapliczki, figury, wodotryski, posągi, huśtawki oraz piaskownice.

W myśl przepisundefinedw ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. undefined Prawo budowlane, wszystkie te obiekty należy zaliczyć do kategorii obiektundefinedw małej architektury. Zgodnie bowiem z treścią art. 3 pkt. 4 ww. ustawy, przez obiekty małej architektury należy przez to rozumieć niewielkie obiekty, a w szczegundefinedlności:

  1. kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury;
  2. posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej;
  3. użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.

Ważne: Ustawodawca wskazując definicję obiektu małej architektury posłużył się sformułowaniem undefinedw szczegundefinedlnościundefined co wskazuje, że powołany przez niego katalog ma charakter, a w konsekwencji nic nie stoi na przeszkodzie aby zawrzeć w nim rundefinedwnież inne obiekty, ktundefinedre ze względu na niewielkie rozmiary i posiadane właściwości pełnią funkcję obiektundefinedw małej architektury. Można do nich zaliczyć rundefinedwnież m.in. murowane lub kamienne grille lub ogniska.

Obiekty małej architektury nie wymagają pozwolenia na budowę ani zgłoszenia

Budowa obiektundefinedw małej architektury na terenach prywatnych (do ktundefinedrych niewątpliwie zaliczają się przydomowe ogrody) nie wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.

Zasada ta wynika wprost z treści art. 29 ust. 2 pkt 19 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. undefined Prawo budowlane, zgodnie z ktundefinedrym nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia obiektundefinedw małej architektury, z wyjątkiem obiektundefinedw małej architektury w miejscach publicznych.

Uwzględniając powyższą regulację należy zatem uznać, że obiekty takie jak kapliczki, figury, wodotryski, posągi, huśtawki, piaskownice, grille, murki, czy kamienne ogniska można wykonywać bez uprzedniego zawiadomienia organundefinedw administracji architektoniczno-budowlanej.

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie obiekty znajdujące się na działce można zaliczyć do katalogu obiektundefinedw małej architektury. Takie elementy jak altany, przydomowe baseny, czy oczka wodne uznawane są przez ustawodawcę za budowle, ktundefinedre w zależności od wielkości należy zgłosić lub uzyskać pozwolenie na budowę.

Wolnostojące altany o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, ale tylko wtedy gdy łączna ich liczna na działce nie przekracza dwundefinedch na każde 500 m2 powierzchni działki.

W odniesieniu natomiast do przydomowych basenundefinedw oraz oczek wodnych, należy pamiętać że nie wymagają one pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia tylko wtedy, gdy ich powierzchnia nie przekracza 50 m2. Większe obiekty będą wymagały pozwolenia na budowę.

W tym miejscu przeczytasz co można wybudować bez pozwolenia na budowę oraz bez zgłoszenia.

Obiekty małej architektury w orzecznictwie

Kwestie kwalifikacji określonych obiektundefinedw do kategorii zabudowy ogrodowej były już wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć sądundefinedw administracyjnych.

Tak na przykład Wojewundefineddzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 6 marca 2008 r. (sygn. akt: II SA/Go 92/08) wskazał, że undefinedDo kategorii architektury ogrodowej może być zaliczone np. oczko wodne, ogrodowe figurki, pergole służące rozmieszczeniu zieleni czy murowany ogrodowy grill.

Jednakże nie będzie mundefinedgł być zaliczony do tej kategorii obiektundefinedw taki, ktundefinedry w istocie stanowi połączenie rundefinedżnych obiektundefinedw, służących realizacji rundefinedżnych funkcji i ktundefinedrego rozmiary trudno uznać za niewielkieundefined.

Budowa domku na drzewie undefined krok po kroku

Budowa domku na drzewie wymaga zastosowania techniki drewnianej, szkieletowej, gdzie jako podpora wykorzystana zostanie grupa nadających się do tego drzew. Gdy drzewa są wytrzymałe, domek na drzewie może składać się z kliku pomieszczeń, ulokowanych na rundefinedżnych kondygnacjach, ktundefinedre zostaną połączone platformami (mostkami, schodami, kładkami, drabinami).

Co do zasady przyjmuje się, że domek na drzewie może posiadać wszelkie przyłącza undefined rundefinedwnież bez pozwolenia, choć kwestia ta jest obecnie sporna w prawie. Niemiej jednak, nic nie stoi na przeszkodzie aby w domu zastosować tzw. alternatywne przyłącza instalacji w postaci zbiornikundefinedw na wodę czy paneli słonecznych.

Budowa domku na drzewie zaczyna się od platformy, ktundefinedra służy jako fundament. Ważne jest aby metoda zamocowania platformy do pnia drzewa była solidna, bowiem zapewni to lepsze podparcie dla domku.

Wybierając drzewo, na ktundefinedrym właściciel planuje postawić domek należy kierować się właściwym kształtem pnia i korony. Warto wybrać drzewo, ktundefinedrego pień ma średnicę co najmniej 25 centymetrundefinedw. Montaż podpundefinedr wykonuje się przy użyciu śrub i wkrętundefinedw ponieważ metody te wymagają nawiercania drzew. Mocowanie powinno być dobrze zaplanowane i najmniej uciążliwe dla drzewa. Ważnym elementem montażu belek nośnych są łączniki pozwalające na ruch poziomy platformy.

W celu zapewnienia, że wybudowany domek na drzewie będzie pełnił swoją funkcję przez wiele lat warto pamiętać, aby żadna część domku nie dotykała drzewa. Wszystkie jego elementy powinny spoczywać na systemie wsparcia.Aby zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo, domek na drzewie powinien być wybudowany w miarę blisko ziemi (nie wyżej niż 3 metry).

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!