Decyzja administracyjna. Co to takiego? Każdy z nas się z nią spotyka.

Warto przybliżyć kwestię czym jest decyzja administracyjna. Ogólnie rzecz ujmując to powszechne załatwienie sprawy przez czynność organu administracji. Jak wyglądają jej poszczególne elementy, a jak odwołanie się?


O czym przeczytasz?

Pojęcie decyzji administracyjnej

Zgodnie z art. 104 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej. Decyzje rozstrzygają sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposundefinedb kończą sprawę w danej instancji.

Decyzja administracyjna wydana jest przez organ administracyjny. Decyzja administracyjna stanowi jednostronne oświadczenie woli organu administracyjnego.

Warto mieć świadomość, że decyzjami nie są tylko donośne akty, jak pozwolenia na budowę, czy wyburzenie budynku, ale także szereg mniejszych, codziennych spraw obywatelskich, jak wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu, dowodu osobistego, paszportu, czy ustalenie opłaty za wywundefinedz odpadundefinedw.

W tym miejscu dowiesz się jak uzyskać decyzję undefined pozwolenie na budowę.

Rodzaje decyzji administracyjnych

Decyzje administracyjne dzielimy na:

  1. decyzje konstytucyjne i deklaratoryjne;
  2. decyzje stanowcze i tymczasowe;
  3. decyzje pozytywne i negatywne;
  4. decyzje swobodne i decyzje związane;
  5. decyzje ostateczne i nieostateczne.

W niniejszym artykule wyjaśnię jedynie najważniejsze dwa rodzaje decyzji administracyjny czyli decyzje ostateczne i decyzje nieostateczne.

Decyzja administracyjna ostateczna vs nieostateczna

Decyzja nieostateczna to taka decyzja, ktundefinedra może być jeszcze zmieniona lub uchylona wskutek złożenia stosownego środka odwoławczego jakim jest odwołanie czy wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy przez ten sam organ.

Decyzja ostateczna to taka decyzja, ktundefinedra nie może być zmieniona lub uchylona na skutek odwołania czy wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy.

W tym miejscu należy przywołać treść art. 16 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, ktundefinedry mundefinedwi, że decyzje, od ktundefinedrych nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne.

Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub ustawach szczegundefinedlnych.

Decyzje mogą być zaskarżane do sądu administracyjnego z powodu ich niezgodności z prawem, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych ustawach. Decyzje ostateczne, ktundefinedrych nie można zaskarżyć do sądu, są prawomocne.

W zakresie decyzji ostatecznych należy jeszcze wskazać, że decyzjami ostatecznymi są decyzje wydawane przez organ II instancji. Ponadto decyzje organu I instancji stają się ostateczne, gdy nie wniesiono środka odwoławczego i upłynął termin do jego złożenia, a także termin jest nie został przywrundefinedcony.

Ponadto, niektundefinedre przepisy prawa wskazują, ktundefinedre decyzje są ostateczne z mocy przepisundefinedw prawa.

Elementy decyzji administracyjnej

Podstawę prawną elementundefinedw decyzji znajdziesz w art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego. Każda decyzja administracyjna zawierać musi:

  • oznaczenie organu administracji publicznej;
  • datę wydania;
  • oznaczenie strony lub stron;
  • powołanie podstawy prawnej;
  • rozstrzygnięcie;
  • uzasadnienie faktyczne i prawne;
  • pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie oraz o prawie do zrzeczenia się odwołania i skutkach zrzeczenia się odwołania;
  • podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego pracownika organu upoważnionego do wydania decyzji;
  • w przypadku decyzji, w stosunku do ktundefinedrej może być wniesione powundefineddztwo do sądu powszechnego, sprzeciw od decyzji lub skarga do sądu administracyjnego - pouczenie o dopuszczalności wniesienia powundefineddztwa, sprzeciwu od decyzji lub skargi oraz wysokości opłaty od powundefineddztwa lub wpisu od skargi lub sprzeciwu od decyzji, jeżeli mają one charakter stały, albo podstawie do wyliczenia opłaty lub wpisu o charakterze stosunkowym, a także możliwości ubiegania się przez stronę o zwolnienie od kosztundefinedw albo przyznanie prawa pomocy.

Uzasadnienie faktyczne decyzji powinno w szczegundefinedlności zawierać:

  • wskazanie faktundefinedw, ktundefinedre organ uznał za udowodnione, dowodundefinedw, na ktundefinedrych się oparł,
  • przyczyn, z powodu ktundefinedrych innym dowodom odmundefinedwił wiarygodności i mocy dowodowej.

Uzasadnienie prawne decyzji administracyjnej powinno zawierać wyjaśnienie podstawy prawnej decyzji, z przytoczeniem przepisundefinedw prawa.

Uzasadnienie decyzji administracyjnej. Pomocne orzeczenia WSA

W tym miejscu należy przywołać kilka najnowszych orzeczeń takich jak wyrok Wojewundefineddzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 listopada 2021 roku o sygnaturze akt I SA/Kr 928/21, w ktundefinedrych uznano, że z istoty samego uzasadnienia wynika, że powinno ono wskazywać przesłanki, ktundefinedrymi kierował się organ wydając dane orzeczenie, a więc powinno w sposundefinedb wyczerpujący wyjaśniać podstawę rozstrzygnięcia i okoliczności, ktundefinedre za takim, a nie innym rozstrzygnięciem przemawiają.

Celem uzasadnienia jest przedstawienie procesundefinedw myślowych, ktundefinedre doprowadziły organ do wydania danego aktu, wskazanie motywundefinedw będących podstawą podjętego przez niego rozstrzygnięcia i wreszcie wskazanie argumentundefinedw tłumaczących, dlaczego takie, a nie inne stanowisko było prawidłowe w określonym stanie faktycznym.

Argumentacja zawarta w uzasadnieniu powinna pozwolić - zarundefinedwno podmiotowi, ktundefinedrego rozstrzygnięcie bezpośrednio dotyczy, jak i ewentualnie sądowi kontrolującemu następnie tę decyzję - odczytać kierunek rozważań oraz tok rozumowania organu. Uzasadnienie aktu administracyjnego, stanowiąc jego integralną część, wpływa na jego treść.

Sporządzenie uzasadnienia jest nie tylko wymogiem formalnym - wynikającym wprost z brzmienia art. 107 undefined 1 i 3 k.p.a. - ale także ma istotne znaczenie merytoryczne. Przedstawienie toku rozumowania organu administracyjnego wpływa na kontrolę rozstrzygnięcia w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

W przypadku decyzje odmownej (negatywnej) dla wnioskodawcy uzasadnienie powinno być sporządzone w sposundefinedb przekonujący i jasny, zarundefinedwno co do faktundefinedw, jak i co do prawa, tak, aby nie było wątpliwości, że wszystkie okoliczności istotne dla sprawy zostały głęboko rozważone i ocenione, a ostateczne rozstrzygnięcie jest ich logiczną konsekwencją.

Z decyzji musi zatem wynikać między innymi, że organ nie pozostawił poza swoimi rozważaniami argumentundefinedw podnoszonych przez stronę, nie pominął istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy materiałundefinedw dowodowych lub nie dokonał oceny tych materiałundefinedw wbrew zasadom logiki lub doświadczenia życiowego (por. wyrok Wojewundefineddzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 18 listopada 2021 roku w sprawie o sygnaturze akt I SA/Ke 546/21).

Celem uzasadnienia jest przedstawienie procesundefinedw myślowych, ktundefinedre doprowadziły organ do wydania danego aktu, wskazanie motywundefinedw będących podstawą podjętego przez niego rozstrzygnięcia i wreszcie wskazanie argumentundefinedw tłumaczących, dlaczego takie, a nie inne stanowisko było prawidłowe w określonym stanie faktycznym. Argumentacja zawarta w uzasadnieniu powinna pozwolić - zarundefinedwno podmiotowi, ktundefinedrego rozstrzygnięcie bezpośrednio dotyczy, jak i ewentualnie sądowi kontrolującemu następnie tę decyzję - odczytać kierunek rozważań oraz tok rozumowania organu.

Uzasadnienie aktu administracyjnego, stanowiąc jego integralną część, wpływa bowiem na jego treść. Sporządzenie uzasadnienia jest więc nie tylko wymogiem formalnym - wynikającym wprost z brzmienia art. 107 undefined 1 i 3 k.p.a. - ale także ma istotne znaczenie merytoryczne. Przedstawienie toku rozumowania organu administracyjnego wpływa na kontrolę rozstrzygnięcia w postępowaniu sądowo-administracyjnym (vide: - wyrok Wojewundefineddzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 listopada 2021 roku o sygnaturze akt I SA/Kr 875/21).

Odwołanie od decyzji administracyjnej

Odwołanie jest podstawowym środkiem zaskarżenia w postępowaniu administracyjnym. Za pomocą odwołania od decyzji administracyjnej uprawniony podmiot, ktundefinedry nie zgadza się z jej treścią, może żądać weryfikacji poprawności rozstrzygnięcia decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji.

Nie można wnieść odwołania od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze. W takim przypadku możliwe jest wystąpienie do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

W tym miejscu pisaliśmy o zgodzie konserwatora zabytundefinedw na remont czy roboty budowlane przy budynku wpisanym do rejestru.

Kto może wnieść odwołanie od decyzji administracyjnej?

Są dwie kategorie podmiotundefinedw postępowania, ktundefinedre są uprawnione do wniesienia odwołania od decyzji administracyjnej:

  • strona - stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie administracyjne albo, kto żąda czynności organu ze względu na swundefinedj interes prawny lub obowiązek (art. 28 k.p.a.). To kto jest stroną danego postępowania administracyjnego zależy od konkretnego przypadku undefined sytuacji (czy dana decyzja wpływa na prawa i obowiązki pewnej osoby) oraz przepisundefinedw prawa (ktundefinedre mogą przesądzać kto jest traktowany jako strona danego postępowania administracyjnego). Prawo do wniesienia odwołania od decyzji administracyjnej ma nie tylko strona biorąca udział w postępowaniu zakończonym decyzją. Odwołanie może wnieść także osoba, ktundefinedra nie brała w nim udziału, ale jest stroną w rozumieniu art. 28 k.p.a.;
  • podmiot na prawach strony - podmiotami na prawach strony są podmioty, ktundefinedre nie mają w postępowaniu ani interesu prawnego, ani obowiązku w rozumieniu art. 28 k.p.a. Pomimo tego, przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego lub innych ustaw przyznają tym osobom prawo do uczestniczenia w postępowaniu administracyjnym, w tym także wniesienia odwołania od decyzji administracyjnej.

Podmiotami na prawach strony uprawnionymi do wniesienia odwołania od decyzji administracyjnej są:

  • prokurator;
  • Rzecznik Praw Obywatelskich;
  • Rzecznik Praw Dziecka;
  • organizacja społeczna;
  • inne podmioty, ktundefinedrym szczegundefinedlne przepisy nadają status uczestnikundefinedw na prawach strony.

Odwołanie od decyzji administracyjnej - konstrukcja

Zgodnie z art. 128 k.p.a. odwołanie od decyzji administracyjnej nie wymaga szczegundefinedłowego uzasadnienia. Osoba wnosząca odwołanie od decyzji administracyjnej może jedynie wyrazić niezadowolenie z decyzji wydanej przez organ administracji.

Przepisy prawa nie wymagają formułowania precyzyjnych zarzutundefinedw co do treści decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji, czy też oczekiwanego sposobu rozpoznania sprawy przez organ drugiej instancji. W wyroku NSA w Warszawie z 20.07.1981 r., SA 1461/81, ONSA 1981/2, poz. 71, stwierdził, że: undefinedKodeks postępowania administracyjnego wyraża m.in. w art. 63, 65, 128 i 140, pośrednio rundefinedwnież w art. 206, zasadę odformalizowania postępowania na korzyść strony co do formy i treści żądania wszczęcia postępowania oraz odwołań od decyzji I instancji i skargi do NSA tak, aby sprawa mogła być rozpoznana zgodnie z intencją i interesem stronyundefined).

Z drugiej jednak strony należy pamiętać że dokładne sformułowanie żądań odwołania i jego uzasadnienia leży w interesie strony, może bowiem pomundefinedc organowi odwoławczemu (a także organowi I instancji rozpatrującemu odwołanie w podjęciu korzystnego dla niej rozstrzygnięcia.

W zależności od stopnia skomplikowania sprawy i jej istotności dla osoby wnoszącej odwołanie, celowe może być jednak sporządzenie odwołania decyzji administracyjnej w możliwie precyzyjny sposundefinedb. Rozbudowane odwołanie od decyzji może między innymi:

  • precyzyjnie określać naruszenia prawa, ktundefinedrych dopuścił się organ pierwszej instancji (zarundefinedwno w zakresie prawa materialnego, jak i przepisundefinedw postępowania administracyjnego);
  • wskazywać luki w rozumowaniu organu administracji;
  • powoływać dorobek nauki prawa administracyjnego lub orzecznictwa sądowego;
  • zawierać nowe wnioski dowodowe, ktundefinedre powinien zrealizować organ drugiej instancji.

Odwołanie od decyzji administracyjnej jest podaniem powinno spełniać wymogi określone w art. 63 undefined 2,3 k.p.a.:

  • wskazanie osoby składającej odwołanie;
  • adres osoby składającej odwołanie;
  • podpis.

Termin na odwołania od decyzji administracyjnej

Zgodnie z art. 129 undefined 2 k.p.a., termin do wniesienia odwołania od decyzji administracyjnej wynosi 14 dni od dnia doręczenia stronie decyzji administracyjnej.

Jeżeli decyzja administracyjna została ogłoszona ustnie, to termin do wniesienia odwołania od decyzji wynosi 14 dni od dnia jej ogłoszenia stronie.

Art. 129 undefined 3 k.p.a. przesądza, że przepisy szczegundefinedlne mogą przewidywać inne terminy do wniesienia odwołania. Na przykład art. 9 ust. 2 ustawy undefined Prawo o zgromadzeniach stanowi, że do wniesienia odwołania od decyzji o zakazie zgromadzenia publicznego ma się 24 godziny.

Gdzie wnieść odwołanie od decyzji administracyjnej?

Zgodnie z art. 129 undefined 1 k.p.a. odwołanie od decyzji administracyjnej wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, ktundefinedry wydał decyzję.

Zgodnie z art. 17 k.p.a. organami odwoławczymi są:

  • w stosunku do organundefinedw jednostek samorządu terytorialnego (np. w stosunku do rady gminy) undefined samorządowe kolegia odwoławcze, chyba że ustawy szczegundefinedlne stanowią inaczej;
  • w stosunku do wojewodundefinedw undefined właściwi w sprawie ministrowie;
  • w stosunku do organundefinedw administracji publicznej innych niż określone w pkt 1 i 2 undefined odpowiednie organy nadrzędne lub właściwi ministrowie, a w razie ich braku undefined organy państwowe sprawujące nadzundefinedr nad ich działalnością;
  • w stosunku do organundefinedw organizacji społecznych undefined odpowiednie organy wyższego stopnia tych organizacji, a w razie ich braku undefined organ państwowy sprawujący nadzundefinedr nad ich działalnością.

Przepisy szczegundefinedlne mogą także przewidywać odstępstwa od wskazanych powyżej zasad i nakazywać złożenie odwołania od decyzji do innego organu administracji.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!