Zakup mieszkania z licytacji komorniczej – jak to zrobić krok po kroku?

Inwestycja może się okazać prawdziwym strzałem w dziesiątkę, ale są też niebezpieczeństwa.


O czym przeczytasz?

czy warto kupić mieszkanie z licytacji

Licytacje komornicze to szansa na upolowanie prawdziwej okazji inwestycyjnej. Z danych serwisu direct.money.pl za sierpień 2021 r. wynika, że w Warszawie średnia cena wywoławcza mieszkań z aukcji wynosiła 6-7 tys. zł za 1 mkw., tymczasem przeciętna stawka rynkowa to 11 tys. zł za 1 mkw.

Możliwość kupienia nieruchomości taniej kusi, ale są też pułapki. Na co zatem uważać, by uniknąć niepowodzeń?

Prześwietlaj, analizuj, pytaj

zakup mieszkania z licytacji

Informacje o licytacjach pojawiają się z reguły na stronach internetowych komornikundefinedw i urzędundefinedw gminy. Znajdziesz je także w serwisach licytacje.komornik.pl i elicytacje.komornik.pl oraz na tablicach z ogłoszeniami w sądzie i w lokalnych gazetach.

Komornik ma obowiązek poinformować opinię publiczną o aukcji co najmniej dwa tygodnie przez jej terminem. Z przygotowanego przez niego ogłoszenia dowiesz się: kiedy i gdzie odbędzie się licytacja, w jakim dniu będzie można obejrzeć nieruchomość oraz jakie są jej ceny: szacunkowa i wywoławcza [wynosi 3/4 wartości szacunkowej - red.].

Jeśli chcesz się sprawdzić w roli oferenta, pamiętaj, by wcześniej dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości. Przeanalizuj księgę wieczystą undefined możesz to zrobić u komornika, albo w sądzie rejonowym (w wydziale cywilnym).

Koniecznie wybierz się na oględziny nieruchomości. Bądź uważny i dociekliwy, nie wahaj się pytać o opłaty administracyjne i wady wykończeniowe. Wykorzystaj swoją wizytę do tego, by możliwie najdokładniej ocenić stan techniczny lokalu, a przy okazji oszacować koszt ewentualnego remontu.

Aby wziąć udział w licytacji, musisz wpłacić tzw. wadium, ktundefinedre wynosi 10 proc. szacunkowej wartości nieruchomości. Pieniądze przelewasz na numer konta, podany w ogłoszeniu. Jeśli nie wygrasz aukcji, zostaną ci one zwrundefinedcone.

Kto da więcej?

Aukcje odbywają się najczęściej w biurach komornikundefinedw albo w sądzie i to tam trzeba się stawić w wyznaczonym terminie. Uczestnicy spotkania "podbijają" kwotę. Wygrywa ten, kto da najwięcej.

Może się zdarzyć, że mieszkanie nie zostanie sprzedane podczas pierwszej licytacji, wtedy komornik wyznacza termin kolejnej. W takim przypadku obniża się rundefinedwnież cenę do 2/3 szacunkowej wartości nieruchomości.

Jeśli udało ci się wygrać licytację, w ciągu dwundefinedch tygodni musisz zapłacić za mieszkanie. Jeśli masz problem z dotrzymaniem terminu, możesz zawnioskować o jego wydłużenie, maksymalnie do miesiąca. Co ważne, na zakup mieszkania z licytacji możesz wziąć kredyt, ale nie w każdym banku.

Druga strona medalu

czy warto kupić mieszkanie na aukcji

Choć zakup mieszkania z licytacji komorniczej wydaje się kuszący, jest druga strona medalu:

1. Wiele mieszkań przejętych przez komornikundefinedw jest w złym stanie technicznym. Odpadający tynk ze ścian czy przestarzałe instalacje to codzienność, dlatego zanim przystąpisz do licytacji, dowiedz się jak najwięcej o wadach i sprundefinedbuj oszacować koszt ich naprawy.

2. Mieszkanie może mieć lokatorundefinedw, ktundefinedrych eksmisja będzie procesem skomplikowanym, a niekiedy także ciągnącym się latami. W tym czasie - jako właściciel - musisz regulować opłaty administracyjne. Jednocześnie nie możesz wyremontować lokalu, wynająć go ani w nim zamieszkać. Mundefinedwiąc krundefinedtko: masz związane ręce.

Pamiętaj! Nie eksmitujesz z mieszkania osoby, ktundefinedra ma prawo do lokalu socjalnego (np. kobiety w ciąży, obłożenie chorego, niepełnosprawnego) dopundefinedki gmina nie zapewni jej lokalu zastępczego. A to może potrwać nawet kilka lat.

3. Problem może się rundefinedwnież pojawić, gdy okaże się, że lokator ma prawo dożywotniego użytkowania nieruchomości. W praktyce oznacza to, że będzie w niej mieszkał aż do śmierci, a nowy właściciel będzie musiał mu zapewnić utrzymanie i opiekę. Jeśli interesujące cię mieszkanie ma lokatora, ktundefinedry będzie je zajmował dożywotnio, informację o tym znajdziesz w III dziale księgi wieczystej. Dokładnie to sprawdź!

4. Szacunkowe wartości mieszkań wystawianych na licytacjach bywają błędne, co najczęściej wynika z niewystarczającej wiedzy komornika. Zanim przystąpisz do licytacji, sprawdź średnie ceny mieszkań dla danego miasta (albo konkretnej dzielnicy).

Nie daj sie zaskoczyć

czy warto kupić mieszkanie na aukcji

Jeśli planujesz zainwestować w nieruchomości z licytacji, musisz zachować maksimum ostrożności. Twoim najważniejszym zadaniem będzie prześwietlenie nieruchomości zarundefinedwno pod względem technicznym jak i prawnym. W pierwszej kolejności dowiedz się, czy nikt nie mieszka w lokalu. Tu nie ma miejsca na zaniedbania. Procesy związane z eksmisją lokatorundefinedw ciągną się latami, a Ty - zamiast zyskiwać - tracisz. Nie daj się zaskoczyć, dlatego pytaj, sprawdzaj, analizuj. Miej oczy wokundefinedł głowy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!