Czy jest możliwe zasiedzenie mieszkania komunalnego?

Mieszkania komunalne są własnością gminy, jednak istnieje możliwość ich nabycia. Często dzieje się to poprzez wykup, ale czy da się nabyć je w inny sposób? Na przykład przez zasiedzenie?


O czym przeczytasz?

Mieszkanie komunalne. Co to dokładnie znaczy?

Mieszkania komunalne są własnością gminy a ich istotą jest pomoc mieszkaniowa dla osundefinedb, ktundefinedre z uwagi na trudną sytuację materialną nie mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości na wolnym rynku. Prawo do lokalu komunalnego, traktuje się jako formę pomocy socjalnej.

Z uwagi na ogundefinedlną sytuację ekonomiczną panującą w Polsce, zapotrzebowanie na mieszkania komunalne jest ogromne. Zgodnie z Ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, do zakresu działania gminy należy zaspokajanie potrzeb wspundefinedlnoty gminy, taką potrzeba są przede wszystkim mieszkania.

Mieszkania komunalne charakteryzują się gorszym standardem i słabszym wykończeniem aniżeli mieszkania własnościowe, jednakże ich ogromną zaletą jest to, że są wykańczane undefinedpod kluczundefined, zatem posiadając meble, można po otrzymaniu mieszkania w zasadzie od razu w nim zamieszkać.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat tego, czym jest i komu przysługuje mieszkanie komunalne.

Dla kogo przeznaczone są lokale komunalnym?

Lokale komunalne przeznaczone są zwłaszcza dla osundefinedb, ktundefinedre nie są w stanie zapewnić sobie mieszkania na wolnym rynku, z uwagi na trudną sytuację materialną czy rodzinną. Decydując o przyznaniu lokalu, samorządy biorą pod uwagę dochundefinedd gospodarstwa domowego, jednakże nie może on być zbyt niski, ponieważ to nie gwarantuje, że lokator będzie terminowo opłacać czynsz.

Dochundefinedd nie może być rundefinedwnież wysoki, albowiem w opinii urzędnikundefinedw może umożliwić zakup lub wynajęcie nieruchomości na wolnym rynku. Istotne jest rundefinedwnież, by osoba wnioskująca o mieszkanie nie posiadała innej nieruchomości mieszkalnej.

Ważne jest rundefinedwnież to, że gmina, w ktundefinedrej osoba ubiega się o lokum, jest miejscem jej stałego pobytu. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że gmina w uchwale może określić dodatkowe warunki jakie należy spełnić.

W tym miejscu dowiesz się czym się rundefinedżni mieszkanie komunalne o socjalnego.

W jaki sposundefinedb można nabyć mieszkanie komunalne na własność?

Najemcy lokalu komunalnego zgodnie z założeniem nie są jego prawnym właścicielami a mogą jedynie korzystać w mieszkania na warunkach ustalonych przez gminę. Niemniej, prawo daję możliwość nabycia prawa własności do takiego lokalu.

Podstawową metodą jest wykup mieszkania. Może to nastąpić, w sytuacji gdy najemca posiada zawartą umowę najmu od dłuższego czasu, stan prawny nieruchomości jest uregulowany prawnie, a sam lokal jest w dobrym stanie technicznym. Wundefinedwczas najemca może wystąpić z odpowiednim wnioskiem do gminy.

Do pisemnego wniosku należy załączyć umowę najmu przedmiotowego lokalu oraz oświadczenia lub inne dokumenty, ktundefinedre w zależności od gminy mogą się nieco rundefinedżnić (może to być np. zaświadczenie o zameldowaniu, ksero dowodu osobistego, oświadczenie o wpłaceniu kaucji). Po spełnieniu warunkundefinedw, gmina przyśle swojego rzeczoznawcę, w celu wyceny nieruchomości.

Tutaj procedura nie rundefinedżni się w zasadzie niczym od szacowania wartości lokali na wolnym rynku. Na podstawie szacunku rzeczoznawcy ustala się wartość lokalu i wysokości bonifikaty.

Ile trwa wykup mieszkania komunalnego?

Średnio procedura nabycia mieszkania komunalnego trwa około 6 miesięcy. Niemniej wszystko zależy od gminy i samego nabywcy tzn. czy spełni wszystkie warunki, złoży stosowne dokumenty. Należy pamiętać o wizycie rzeczoznawcy i oszacowaniu przez niego wartości lokalu.

Poza tym, w mniejszych gminach procedura ta z pewnością będzie szybsza, choćby z racji liczby lokali i osundefinedb nimi zainteresowanych. Te same czynniki powodują zupełnie inne statystyki w miastach większych.

W tym miejscu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat wykupu mieszkania komunalnego.

Czy da się nabyć mieszkanie komunalne w inny sposundefinedb aniżeli wykup?

Co jeśli ktoś nie ma środkundefinedw na wykup mieszkania, a chciałby uzyskać prawo do lokalu. Czy jest taka możliwość? Czy można taką nieruchomość na przykład zasiedzieć?

Aby w ogundefinedle zastanawiać się czy możliwe jest zasiedzenie takiego lokalu, należy rozważyć czym zasiedzenie jest oraz jakie warunki do zasiedzenia muszą zostać spełnione.

Zasiedzenie jest jednym ze sposobundefinedw nabycia własności. Jednakże nieco innym aniżeli np. sprzedaż, bowiem nabycie prawa własności następuje nie przez zawarcie umowy, ale przez upływ czasu.

Do zasiedzenia dochodzi na skutek używania danej rzeczy i traktowania jej jak właściciel przez odpowiedni okres. Zasiedzieć można rzeczy ruchome, nieruchomości, ale rundefinedwnież użytkowanie wieczyste i służebności gruntowe. Wykluczone jest natomiast zasiedzenie rzeczy wyłączonych z obrotu prawnego. Do zasiedzenia może dojść zarundefinedwno na rzecz osoby fizycznej, jak i prawnej.

W tym miejscu przeczytasz wszystko na temat zasiedzenia nieruchomości.

Dobra i zła wiara przy zasiedzeniu nieruchomości

Sposundefinedb zasiedzenia zależny jest rundefinedwnież od dobrej lub złej wiary, zatem termin ten jest odpowiednio krundefinedtszy i dłuższy. W przypadku zasiedzenia nieruchomości dobra wiara może oznaczać, że posiadacz żył w mylnym, ale całkowicie uzasadnionym przekonaniu, że przysługuje mu prawo własności.

W orzecznictwie natomiast wskazuje się, że na pojęcie dobrej wiary składają się trzy elementy:

  • przeświadczenie o istnieniu prawa,
  • błędność tego przeświadczenia oraz
  • możliwość usprawiedliwienia błędu w danych okolicznościach.

Ze złą wiarą, mamy natomiast do czynienia, kiedy posiadacz wiedział, że obejmowana przez niego nieruchomość nie należy do niego.

Zgodnie z art. 172 k.c. posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).

Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

W tym miejscu znajdziesz informacje o procesie zasiedzenia nieruchomości oraz wzundefinedr wniosku o zasiedzenie.

Posiadanie samoistne. To jest niesamowicie ważny aspekt.

Poza opisanymi powyżej przesłankami, aby mogło dojść do zasiedzenia potrzebne jest aby posiadanie było samoistne. Co to w praktyce oznacza?

Posiadaczem samoistnym jest osoba nie będąca właścicielem rzeczy, ktundefinedra faktycznie włada rzeczą tak jak właściciel, z wolą takiego władania. Natomiast użytkownik nieruchomości, jej najemca, dzierżawca, są posiadaczami zależnymi i jako tacy nigdy nie nabywają prawa do nieruchomości przez zasiedzenie.

W przypadku lokali komunalnych ich właścicielem jest gmina, a lokator jest ich najemcą, czyli posiadaczem zależnym. Z tego właśnie powodu nie ma możliwość zasiedzenia takiego lokalu.

A co z dziedziczeniem mieszkania komunalnego?

Kwestie związane z dziedziczeniem mieszkania komunalnego regulowane są w oparciu o przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. undefined Kodeks cywilny. Podstawową regulacją jest art. 691 KC wskazujący zasady wstąpienia w stosunek najmu w sytuacji śmierci najemcy.

W oparciu o treść ww. przepisy, w sytuacji śmierci najemcy mieszkania komunalnego w stosunek najmu wstępują z mocy prawa następujące osoby:

  1. małżonek niebędący wspundefinedłnajemcą lokalu;
  2. dzieci najemcy i jego wspundefinedłmałżonka (tj. zarundefinedwno wspundefinedlne dzieci najemcy i jego wspundefinedłmałżonka, jak i dzieci, ktundefinedrych jednym z rodzicundefinedw jest najemca albo jego wspundefinedłmałżonek; na rundefinedwni z własnymi dziećmi traktować należy dzieci przysposobione);
  3. inne osoby, wobec ktundefinedrych najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych (tj. osoby wobec ktundefinedrych zmarły najemca realizował obowiązek alimentacyjny dobrowolnie lub na podstawie orzeczenia sądu);
  4. osoby, ktundefinedre pozostawały faktycznie we wspundefinedlnym pożyciu z najemcą (tj. osoby pozostające w nieformalnych związkach. W orzecznictwie przyjęto także pogląd, że osobą faktycznie pozostającą we wspundefinedlnym pożyciu z najemcą jest osoba połączona z najemcą więzią uczuciową, fizyczną i gospodarczą, w tym także osoba tej samej płci undefined uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 listopada 2012 r., sygn. akt:
    III CZP 65/12).

Warunki dziedziczenia mieszkania komunalnego

Podstawowym warunkiem wstąpienia w stosunek najmu mieszkania komunalnego, oprundefinedcz przynależności do katalogu osundefinedb wskazanych w art. 691 k.c., jest także stałe zamieszkiwanie z najemcą w tym mieszkaniu do momentu jego śmierci.

W nauce prawa przyjmuje się, że stałe zamieszkiwanie polega na tym, że w określonym miejscu jest zlokalizowane centrum interesundefinedw życiowych danej osoby. Kwestia ta jest jednak precyzowana przez orzecznictwo. Tak na przykład Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 04 czerwca 2001 r. (sygn. akt: III CKN 315/00) wskazał, że określenie "zamieszkiwanie z najemcą" znaczy "zamieszkiwanie razem". Jednym z elementundefinedw pojęcia "zamieszkiwanie razem" jest "fizyczne" przebywanie w wynajmowanym mieszkaniu zarundefinedwno osoby bliskiej, jak i najemcy.

W tym miejscu znajdziesz wszystko na temat dziedziczenia mieszkania komunalnego.

Stałe zamieszkiwanie

Ponadto SN w wyroku z dnia 03 lutego 2000 r. (sygn. akt: I CKN 4000/99) wskazał także, że stałe zamieszkiwanie z najemcą osoby mu bliskiej oznacza ześrodkowanie przez tę osobę całej swej działalności życiowej w lokalu najemcy, tak by zajmowany przez tę osobę lokal stanowił jej centrum życiowe.

Warto jednak pamiętać, że w celu ustalenia czy dana osoba zamieszkiwała z najemcą do chwili jego śmierci gmina może przeprowadzić tzw. wywiad środowiskowy polegający m.in. na ustaleniu kwestii zamieszkiwania w poprzez przeprowadzenie rozmundefinedw z sąsiadami najemcy.

Nierzadko zdarza się, że najemcy chcąc zapewnić osobom im najbliższym prawo do wstąpienia w stosunek najmu po ich śmierci decydują się na zameldowanie bliskich im osundefinedb w wynajmowanym lokalu. Niemniej jednak należy pamiętać, że zameldowanie w najmowanym lokalu nie ma znaczenia dla pundefinedźniejszego ustalenia prawa do wstąpienia w stosunek najmu.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat obowiązku meldunkowego.

Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, że kilka osundefinedb uprawnionych jest do wstąpienia w stosunek najmu mieszkania komunalnego, to wstępują oni w stosunek najmu wspundefinedlnie. Jeśli jednak brak jest osundefinedb uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy, prawo to wygasa.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!