Materiały do budowy domu. Czy w ich użyciu istnieje pełna dowolność?

Jakich materiałów należy używać obecnie do budowy domu? Odpowiednich. Co to dokładnie znaczy? Czy - abstrahując od kwestii galopujących cen - ciągle zmieniające się normy dają nam jakąkolwiek swobodę?


O czym przeczytasz?

Budowa domu undefined finansowe wyzwanie

Budowa domu to ogromne wyzwanie. Nie tylko logistyczne, ale przede wszystkim finansowe. Tym bardziej, że z roku na rok ceny materiałundefinedw niesamowicie szybują w gundefinedrę. Nic więc dziwnego, że prywatni inwestorzy, ktundefinedrzy decydują się na budowę domundefinedw, starają się ograniczać koszty na wszelkie możliwe sposoby. Tyczy się to nie tylko prywatnych inwestorundefinedw, ale rundefinedwnież wielkich deweloperundefinedw.

Niejednokrotnie ma to wpływ na jakość wykonywanych lokali. Dlatego przystępując do tak szeroko zakrojonej inwestycji, jak rundefinedwnież decydując się na zakup gotowych nieruchomości warto zwrundefinedcić uwagę z jakich materiałundefinedw jest zbudowany dany budynek.

Podstawowe sprawy prawne w budowie domu

Ponieważ budowa domu to poważna inwestycja, przed jej rozpoczęciem należy zwrundefinedcić uwagę na przepisy prawa oraz ogundefinedlnie przyjęte zasady, aby optymalnie w sposundefinedb najszybszy, najtańszy z zarazem bezpieczny postawić wymarzone lokum.

Nie wolno rundefinedwnież zapomnieć o obowiązujących przepisach prawa. Informacje z jakich materiałundefinedw i jakie warunki techniczne powinien spełniać dom reguluje Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunkundefinedw technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w tym przede wszystkim przepisy od undefined 44 do undefined 56.

Przepisy te regulują przede wszystkim w jaki sposundefinedb budynek winien zostać postawiony, co powinien zawierać oraz jakie parametry spełniać.

Najważniejsze przepisy dotyczące parametrundefinedw

I tak, zgodnie z tymi przepisami budynek, jego układ funkcjonalny i przestrzenny, ustrundefinedj konstrukcyjny oraz rozwiązania techniczne i materiałowe elementundefinedw budowlanych powinny być zaprojektowane i wykonane w sposundefinedb odpowiadający wymaganiom wynikającym z jego usytuowania i przeznaczenia oraz z odnoszących się do niego przepisundefinedw rozporządzenia i przepisundefinedw odrębnych.

Ponadto, budynek przeznaczony na pobyt ludzi winien być przystosowany w instalację grzewcze, odpowiednią klimatyzację i nawietrzanie oraz posiadać odpowiedni dostęp do mediundefinedw.

Termoizolacja inwestorze

Ponadto, decydując się na budowę domu w Polsce istotne znaczenie ma zrundefinedżnicowanie temperatur w ciągu roku, a w konsekwencji długi okres grzewczy, ktundefinedry zazwyczaj wynosi od 6 do 8 miesięcy.

Dlatego też, tak ważna jest odpowiednia termoizolacja budynku. Polskie prawo ściśle wyznacza wspundefinedłczynnik przenikania ciepła, ktundefinedrym powinny charakteryzować się ściany. Jego wartość oznaczana jest literą U i powinna być jak najniższa (maksymalna dopuszczona przez ustawę to 0,25 U).

Ponadto, należy pamiętać, że ściany są elementem konstrukcyjnym i odpowiadają za bezpieczne przeniesienie na fundament występujących w budynku obciążeń. Opierają się na nich stropy, dachy i wszystko, co się na nich znajduje.

Ponadto, są też narażone na parcie wiatru, czasami bardzo silnego, dlatego muszą być zatem odpowiednio wytrzymałe. Nie wolno zapomnieć, że zadaniem ścian jest rundefinedwnież ograniczenie w przenikaniu hałasu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego.

Materiały i surowce

Najczęściej używanymi materiałami do budowy domu są: pełna cegła lub beton. Materiały te są na tyle wytrzymałe, ze pozwalają na ochronę przed hałasami i ogniem, jak rundefinedwnież gwarantują bezpieczeństwo, jednak nie gwarantują ciepłochronności. Dlatego też w tym celu, mury obkłada się wełną mineralną lub styropianem.

Wrundefinedćmy jednak do materiałundefinedw z jakich wybudowany jest dom. Tak jak wspomniałem, materiały te nie tylko muszą być bezpieczne, ale rundefinedwnież spełniać odpowiednie parametry. Dlatego chcąc wybudować dom, tak ważne jest wybranie odpowiedniego surowca.

Najbardziej powszechnym i chyba najdłużej stosowanym materiałem jest cegła ceramiczna. Obecnie wykorzystuje się ją do stawiania ścian dwu i trundefinedjwarstwowych. W sprzedaży występują cegły dziurawskie jak i pełne.

Innym, chociaż mniej popularnym materiałem budulcowym są bloczki komundefinedrkowe i bloczki piaskowo-wapienne (silikaty).

W ostatnich latach zdecydowany prym wiodą pustaki ceramiczne, ktundefinedre zapewniają bardzo skuteczną izolację akustyczną oraz termiczną, a także są odporne na ogień.

Decydując się na wybundefinedr odpowiedniego materiału należy zatem mieć na uwadze nie tylko cenę, ale rundefinedwnież kwestię bezpieczeństwa oraz ekonomiki tzn. co dla nas jako użytkownikundefinedw będzie najbardziej korzystne.

Budowa domu w 2021 r. a charakterystyka energetyczna budynkundefinedw

Warto mieć na uwadze, że politycy oraz aktywiści środowiskowi, dość często forsują rozmaite prawdy, ktundefinedre to są przyczynkiem do wprowadzania nowch przepisundefinedw. W ten sposundefinedb mają wpłynąć na ochronę klimatu. Stąd właśnie mamy tak częste zmiany w przepisach. Dlatego decydując się na budowę domu w obecnych czasach należy przede wszystkim pamiętać, że Parlament Europejski w 2010 roku uchwalił nową dyrektywę dotyczącą charakterystyki energetycznej budynkundefinedw.

Dyrektywa obowiązująca wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej ma doprowadzić do sytuacji, w ktundefinedrej wszystkie nowo wybudowane domy, osiągną status zeroenergetycznych, czyli takich, ktundefinedre wykazują zerowe zużycie energii. Chcąc więc otrzymać pozwolenie na budowę, należy spełnić odpowiednie warunki techniczne.

Najważniejsze z nich to wartość rocznego zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia czy też oświetlenia nie może przekroczyć 70 kWh/m2.

Wspundefinedłczynnik Ep wyraża ilość energii nieodnawialnej, jaką budynek może pozyskać z nieodnawialnych surowcundefinedw energetycznych takich jak: węgiel, gaz czy ropa naftowa. Natomiast wspundefinedłczynnik przenikania ciepła (U) od 2021 roku nie może przekroczyć wartości 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, 0,9 W/m2K w przypadku zwykłych okien i drzwi balkonowych i 0,9 W/m2K w przypadku okien połaciowych.

W tym miejscu przeczytasz jakie normy dotyczące efektywności energetycznej obowiązują w Polsce od 2021 r.

Jakich materiałundefinedw użyć do budowy domu?

Aby spełnić warunki techniczne 2021 do budowy domu należy użyć odpowiednich materiałundefinedw. Co to oznacza?

Najpopularniejsze są pustaki ocieplone wełną mineralną, specjalne zaprawy, ktundefinedre ograniczają mostki termiczne oraz unowocześnione materiały termoizolacyjne takie jak: styropian czy wełna mineralna.

W przypadku okien warto wybrać te, ktundefinedre zawierają dobrze izolowane pakiety szybowe. Wybundefinedr drzwi zewnętrznych rundefinedwnież nie powinien być przypadkowy, albowiem spełniają one funkcję termoizolacyjną.

Przede wszystkim istotne jest, aby skrzydła były wypełnione materiałem termoizolacyjnym z ciepłymi, przerywającymi przewodzenie przekładkami w profilach ram i ościeżnicy oraz progach.

Według specjalistundefinedw, żadne ocieplenie ścian czy też zastosowanie najcieplejszych okien nie da nam tyle korzyści pod względem obniżania wskaźnika Ep, jak montaż rekuperacji. Rekuperacja odzyskuje bowiem część utraconej energii z wywiewanego powietrza, pozwalając na oszczędności na ogrzewaniu nawet rzędu 30-60%.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!