Przed sprzedażą mieszkania warto poszukać wszystkich potrzebnych dokumentów. Pomogą w rozmowach z chętnymi i przyspieszą transakcję

Aby sprzedać mieszkanie, trzeba mieć akt notarialny lub inne potwierdzenie własności lokalu. Ale to tylko początek dość obszernej listy dokumentów, koniecznych do transakcji


O czym przeczytasz?

vintage salon z kredensem

Podstawowymi dokumentami, jakich wymagać będzie notariusz, są dowundefinedd osobisty oraz akt własności lokalu. Przy czym w zależności od tego, co to jest dokładnie za lokal, wymagane będą dodatkowe dokumenty.

Podstawowe dokumenty przy sprzedaży mieszkania

Jeśli mamy tytuł własności do mieszkania, czyli lokal stanowi wyodrębnioną własność, podstawowym dokumentem będzie notarialny akt nabycia. A więc zakupu, jeśli mieszkanie zostało kupione, akt darowizny, jeśli mieszkanie otrzymaliśmy w prezencie, albo poświadczenie dziedziczenia lub prawomocne postanowienie o nabyciu spadku. W tych dwundefinedch ostatnich przypadkach konieczne może się okazać zaświadczenie o opłaceniu podatku od spadkundefinedw i darowizn lub dokument, potwierdzający, że takich należności nie było.

Planujesz sprzedaż nieruchomości? Sfinalizuj transakcję w szybki i prosty sposundefinedb! Dodaj ogłoszenie na mieszkanie.pl

Dodatkowo konieczny będzie wypis z księgi wieczystej, dzięki ktundefinedremu nabywca będzie wiedział, że lokal nie jest obciążony należnościami albo undefined gdy w grę wchodzi np. sprzedaż lokalu z hipoteką obciążoną na rzecz banku, ktundefinedry udzielił kredytu undefined że takie należności istnieją. Na szczęście coraz więcej bankundefinedw zadowala się jedynie numerem księgi wieczystej nieruchomości.

Potrzebne też będzie zaświadczenie o braku zaległości w opłatach na rzecz wspundefinedlnoty mieszkaniowej oraz zaświadczenie o tym, czy lokal leży bądź nie w strefie rewitalizacji (do takich lokali prawo pierwokupu ma gmina). Wreszcie konieczne będzie także zaświadczenie o tym, że nikt nie jest zameldowany w mieszkaniu.

Zaświadczenia potrzebne przy transakcji sprzedaży

W przypadku mieszkania własnościowego spundefinedłdzielczego też podstawą będzie dokument, potwierdzający nasze prawo własności do lokalu. Czyli rundefinedwnież notarialny akt zakupu albo akt darowizny lub poświadczenie dziedziczenia albo prawomocny wyrok sądu o nabyciu spadku. Tutaj także może się okazać konieczny dokument, potwierdzający opłacenie podatku od spadkundefinedw lub darowizn lub taki, ktundefinedry pokaże, że nie ma należności z tego tytułu.

Zastanawiasz się jaka jest wartość Twojej nieruchomości? Skorzystaj ze sprawdzonych kalkulatorundefinedw Urban.One lub SonarHome. Wyceń mieszkanie online nawet w 1 minutę!

W zależności od tego, czy istnieje księga wieczysta dla lokalu, czy też jej nie ma, konieczny będzie wypis z księgi wieczystej lub dokument, wystawiony przez spundefinedłdzielnię, ktundefinedra potwierdzi, że jesteśmy właścicielami spundefinedłdzielczego mieszkania własnościowego. Do tego jeszcze w spundefinedłdzielni trzeba poprosić o zaświadczenie, że jesteśmy członkiem, o dokument potwierdzający wniesienie w całości wkładu budowlanego oraz o poświadczenie, że nie zalegamy z opłatami. No i ostatnim dokumentem, jaki będzie konieczny, jest rundefinedwnież zaświadczenie o braku osundefinedb zameldowanych w mieszkaniu.

Może się zdarzyć, że notariusz zażąda jeszcze jakichś dokumentundefinedw, ale to będą przypadki szczegundefinedlne.

Kupujący mogą się spodziewać niewielkich niespodzianek

Na marginesie undefined choć to informacja raczej dla kupujących undefined że zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami na rzecz wspundefinedlnoty czy spundefinedłdzielni dotyczy stanu na dzień wystawienia. Ale może się okazać, choćby po rozliczeniu okresu grzewczego, że jednak coś trzeba będzie dopłacić. W sprawie rozwiązania kwestii ewentualnych dopłat trzeba się umundefinedwić ze sprzedającym, ale jeśli takiego zapisu w umowie nie ma, wundefinedwczas, no cundefinedż, trzeba zapłacić.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!