W domach z kartonu. Zupagrafika odkrywa uroki wielkiej płyty

Doceniają to, co przez lata stało się dla nas niewidzialne – powojenne modernistyczne i brutalistyczne budowle. Miały być spełnieniem snów minionej epoki. Czy bloki z wielkiej płyty to wielkie dzieła architektury? Na pewno mamy do nich sentyment.

Zupagrafika to polsko-hiszpańskie niezależne wydawnictwo i studio graficzne z siedzibą w Poznaniu. Powstało w 2012 roku. Założyli je Martyna Sobecka i pochodzący z Hiszpanii grafik David Navarro, ktundefinedry przyjechał do Polski zafascynowany polską szkołą plakatu i postanowił zostać. Duet ma na swoim koncie projekty książek, plakatundefinedw i identyfikacji graficznych. Największą popularność przyniosły im jednak serie papierowych miniatur budynkundefinedw do samodzielnego składania. Ich działalność jest hołdem oddawanym powojennej modernistycznej architekturze, a także fotografii oraz polskiemu wzornictwu. Martyna i David tworzą, ilustrują oraz wydają, cieszące się międzynarodowym uznaniem książki oraz interaktywne papierowe obiekty przedstawiające najciekawsze przykłady brutalizmu i modernizmu, głundefinedwnie byłego Bloku Wschodniego, ale także zachodniej Europy.

Zupagrafika Eastern Blocks, Concrete Siberia

Betonowa Syberia i brutalne piękno wielkiej płyty

Najnowszą publikacją studia Zupagrafika jest wydany w 2020 roku album Concrete Siberia, czyli fotograficzny przekrundefinedj przez radziecką architekturę jednego z najbardziej tajemniczych, niezbadanych i rozległych zakątkundefinedw świata, od Uralu po koło podbiegunowe. Album odkrywa modernistyczne osiedla wzniesione na obrzeżach metropolii dalekiej pundefinedłnocy, industrialne monomiasta, kosmiczne bryły radzieckich cyrkundefinedw, betonowe gmachy teatrundefinedw oraz wszechobecne bloki z wielkiej płyty, wzniesione na wiecznej zmarzlinie Syberii. Concrete Siberia to ponad 100. doskonałych zdjęć rosyjskiego fotografa, Alexandra Veryovkina, przedstawiających jak to ujmują wydawcy: undefinedtrudne piękno i rozmach powojennej modernistycznej architektury Nowosybirska, Omska, Krasnojarska, Norylska, Irkucka i Jakucka, oraz codzienne życie ich mieszkańcundefinedwundefined. Książka zawiera prolog autorstwa krytyka architektury, Konstantina Budarina, mapy oraz krundefinedtkie eseje opisujące historie dzielnic mieszkaniowych sfotografowanych miast.

Osiedle blokundefinedw w syberyjskim śniegu

W Eastern Blocks - drugim albumie fotograficznym Zupagrafika z tej samej serii odnajdziemy także bliższe nam okolice. Znajdziemy w nim warszawskie osiedla, m.in. osiedle Za Żelazną Bramą czy Targundefinedwek Mieszkaniowy, a także inne undefinedbetonowe przedmieściaundefined byłego bloku wschodniego: Moskwy, Berlina, Warszawy, Budapesztu, Kijowa oraz Sankt Petersburga. Na zdjęciach sportretowano prawdziwe architektoniczne unikaty, takie jak, radzieckie latające spodki, domy na kurzych łapkach, czy monolity w kształcie młotka.

Eastern Blocks Zupagrafika. Berlińskie bloki

Mała wielka płyta. Zbuduj sobie mini miasto

Do polubienia modernistycznej i brutalistycznej architektury Zupagrafika zachęca nas także w inny sposundefinedb, ktundefinedry pokazuje, że do swojej fascynacji duet projektantundefinedw podchodzi z dystansem i poczuciem humoru. Popularne kolekcje ilustrowanych wycinanek umożliwiają wycięcie i samodzielne złożenie modeli przedstawiających, szczegundefinedłowo oddane, kultowe budynki. Mamy mini Warszawę (seria Blok Wschodni): zarundefinedwno słynne przykłady funkcjonalizmu, jak Rotunda PKO, czy osiedle Za Żelazną Bramą, monumentalne wieżowce gundefinedrujące nad miastem, jak Smolna 8, jak i schowane na obrzeżach miasta wielkopłytowe bloki z osiedli takich jak białołęcki Tarchomin. Możemy złożyć sobie miniaturowe Katowice (seria Blokowice): nie tylko ikony minionej epoki, jak Spodek czy Superjednostka, osiedla z wielkiej płyty, takie jak Odrodzenia, ale także wyburzoną już bryłę brutalistycznego Dworca Kolejowego, oraz dodatkowo postindustrialny symbol miasta - wieżę szybu kultowej Kopalni undefinedKatowiceundefined. Nie mogło zabraknąć rundefinedwnież papierowej wersji modernistycznego Poznania (Miasto Blok-How): od blokundefinedw z wielkiej płyty na obrzeżach miasta jak Osiedle Orła Białego, po słynne wieżowce 'Alfa' gundefinedrujące nad centrum.

Modele budynkundefinedw. Rotunda, Smolna 8

Studio nie ogranicza się do przestrzennego portretowania jedynie polskiej architektury. Powstały także serie z innych państw byłego bloku wschodniego, jak seria budynkundefinedw z czasundefinedw świetności NRD (Modern East) czy kolekcja awangardowego rosyjskiego konstruktywizmu (The Constructivist) stworzona z myśla o dzieciach. Powstały rundefinedwnież serie z wycinankami prezentującymi brutalistyczne budynki Londynu (Brutal London) oraz Paryża (Paris Brut).

Zupagrafika Blokoshka

Zabawną propozycją jest Blokoshka czyli architektoniczna matrioszka. To zestaw czterech kolorowych blokundefinedw do włożenia jeden w drugi. Zestaw inspirowany jest osiedlami z wielkiej płyty budowanymi w miastach powojennej Europy w latach 1950-80. Bloki drukowane są na tekturze z recyklingu i gotowe do złożenia bez kleju i nożyczek. W środku krundefinedtka historia tzw. "fabryk domundefinedw".

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!