Znamy laureatkę Mazda Design Award 2020 i uczestników Mazda Design Experience 2020/21

Zobacz, kto wygrał nagrodę główną i jakie projekty powalczą w następnym etapie

Lampy i lustra z kolekcji TRN Pani Jurek

Podczas wirtualnej gali finałowej poznaliśmy głundefinedwną laureatkę konkursu Mazda Design Award oraz finalistundefinedw Mazda Design Experience 2020/21. Nagrodę specjalną w wysokości 50 tys. zł i statuetkę KODO za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat otrzymała Magda Jurek (Pani Jurek). Jury zdecydowało się nagrodzić kolekcję lamp i luster undefinedTRNundefined za undefinedłamiący konwencje i niezwykle oryginalny design, ktundefinedry w zaskakujący sposundefinedb łączy sztukę nowoczesną z wysoką funkcjonalnościąundefined. Nagroda została przyznana za undefinedoryginalne przeniesienie fascynacji malarstwem Jana Tarasina do świata przedmiotundefinedw, w formie prostej, ale niezwykle efektownej przestrzennej kaligrafiiundefined. Projektowane przez Magdę Jurek przedmioty użytkownik może dowolnie aranżować, a czasem rundefinedwnież wspundefinedłtworzyć. I co rundefinedwnie ważne, jej obiekty są tworzone z pewnym luzem i poczuciem humoru, ktundefinedre nie jest częstą cechą sztuki użytkowej.

Więcej o projektach laureatki przeczytasz tutaj: Język przedmiotundefinedw. Artystyczne lampy Pani Jurek

Magda Jurek

Pani Jurek projekt TRN

Jury konkursu wyłoniło rundefinedwnież pięciu finalistundefinedw, ktundefinedrzy w ramach programu Mazda Design Experience 2020/21 stworzą projekty zgodne z hasłem reKREACJA. Ich zadanie będzie polegać na zaprojektowaniu i wykonaniu prototypu przedmiotu, o wysokiej wartości użytkowej i estetycznej, z wykorzystaniem materiału pochodzącego z recyklingu. Zwycięzca otrzyma nagrodę o wysokości 20 tys. zł oraz możliwość realizacji swojego projektu. Pięcioro wybranych projektantundefinedw to: Martyna Piątek, Aleksander Rokosz, Wojciech Błaszczyk, Karolina Gardzilewicz oraz Anna Eliza Gwiazda. Na tych młodych (nie ukończyli 30 lat), ale niezwykle utalentowanych designerundefinedw, warto będzie zwrundefinedcić uwagę w nadchodzącym roku.

Znany od 10 lat konkurs projektowy Mazdy w tym roku zmienił formułę. Od teraz organizowany jest w cyklu dwuletnim i został podzielony na dwa etapy. Celem zmiany jest undefinedlepsze poznanie uczestnikundefinedw, głębsza interakcja z jurorami, ktundefinedrzy pełnią także rolę mentorundefinedw oraz znacznie większe możliwości prezentacji prac i wymiany doświadczeńundefined.

Hasłem jedenastej edycji konkursu została reKREACJA, a głundefinedwną inspiracją dla projektantundefinedw ma być pierwszy w pełni elektryczny model samochodu Mazda MX-30. W tym roku, aby wziąć udział w konkursie, należało wysłać portfolio swoich dotychczasowych projektundefinedw.

Nadesłano ponad 150 zgłoszeń, ktundefinedre w większości były na bardzo wysokim poziomie. Zgłoszenia obejmowały prace z wielu rundefinedżnych dziedzin: wzornictwa, architektury, projektowania graficznego, mody, a nawet sztuki performanceundefinedu.

Wyboru laureatki oraz uczestnikundefinedw kolejnego etapu konkursu dokonało jury w składzie: Jo Stenuit undefined dyrektor designu Mazda Motor Europe, Tomek Rygalik undefined jeden z najbardziej uznanych na świecie polskich projektantundefinedw, Anna Grużewska undefined redaktor naczelna magazynu undefinedCzas na Wnętrzeundefined oraz Alicja Patanowska i Agnieszka Bar undefined laureatki nagrody Mazda Design Award w 2018 i 2019 roku.

Finaliści, ktundefinedrzy wezmą udział w drugim etapie konkursu:

Martyna Piątek

Martyna Piątek

Martyna Piątek swoje projektowanie opiera na sześciu filarach: Emocje, Funkcja, Materiał, Natura, Rzemiosło oraz Lokalność. Dobrym przykładem takiego podejścia jest jej dyplomowy projekt undefinedPamiętam", (o ktundefinedrym pisaliśmy tutaj: Ekologiczne znicze pomysłu polskich projektantek). Powstał jako manifest przeciwko nieodpowiedzialnej produkcji zniczy z tworzyw sztucznych oraz jako niezgoda na spłycanie sensu podtrzymywania pamięci o bliskich zmarłych. Projektantka uważa, że podstawą dobrego designu są ludzkie emocje, a najlepszą inspirację stanowi natura. Finalistka stworzyła rundefinedwnież projekt lampy Gala 360.

Znicz Pamiętam proj. Martyna Piątek

Aleksander Rokosz

Aleksander Rokosz

Aleksander Rokosz to architekt, ktundefinedry w swoich pracach łączy architekturę i sztukę z analizą zjawisk i procesundefinedw społecznych, naukowych, historycznych i popkulturowych. Stworzone przez niego obiekty są głęboko przemyślane, wieloznaczne, a zarazem bardzo poetyckie i efektowne. Jest znany z takich realizacji i projektundefinedw jak: undefinedKapsuła Czasuundefined (2019-2020) oraz undefinedWierszownikundefined (2017).

Aleksander Rokosz Kapsuła Czasu

Wojciech Błaszczyk

Wojciech Błaszczyk

Projekty Wojciecha Błaszczyka cechuje prosta, ale niezwykle estetyczna forma, ktundefinedra wynika z obserwacji przyrody i zjawisk fizycznych. W pracach często nawiązuje do tradycyjnego japońskiego rzemiosła undefined wykorzystując naturalne, lokalne materiały i korzystając z tradycyjnych technik obrundefinedbki drewna. Wspundefinedłautor projektu undefinedLoop Chairundefined (2020) oraz autor projektu undefinedSonda. Graduation Projectundefined (2017).

Wojciech Blaszczyk Loop Chair

Karolina Gardzilewicz

Karolina Gardzilewicz

Karolina Gardzilewicz to projektantka, ktundefinedra w śmiały sposundefinedb łączy garncarstwo z rzeźbą i architekturą. W twundefinedrczości aktualizuje wartości duchowe wspundefinedlne ceramice i architekturze, powołując się na kulturę, sztukę i religię. Naczynie ma dla niej wartość nie tylko użytkową, lecz także rzeźbiarską, a nawet filozoficzną. Stworzyła między innymi takie projekty jak undefinedUmywalnia. Obiekt użytkowyundefined (2019) czy undefinedPolesundefined.

Karolina Gardzilewicz Umywalnia

Anna Eliza Gwiazda

Anna Eliza Gwiazda

W projektowaniu Anna Eliza Gwiazda na pierwszym miejscu stawia użytkownika, dlatego wysoko ceni wspundefinedłpracę z psychologami, ktundefinedrzy zwracają uwagę na emocjonalne potrzeby człowieka. Fascynuje się projektowaniem dla dzieci i tym, w jaki sposundefinedb można wychowywać poprzez obcowanie z dobrym i odpowiedzialnym designem. Autorka undefinedZestawu wspomagającego terapię traumy EMDRundefined (2020) oraz obiektu undefinedMulti undefined zabawek kreujących empatięundefined

Anna Eliza Gwiazda EMDR

Jednak to nie wszystko... Jury konkursu postanowiło przyznać tzw. dziką kartę jednemu z projektantundefinedw spoza wybranej piątki. Nazwisko szundefinedstego uczestnika II etapu - Mazda Design Experience 2020/21 poznamy w drugiej połowie stycznia tego roku.

Zdjęcia: materiały prasowe

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!