Znamy laureatkę Mazda Design Award 2020 i uczestników Mazda Design Experience 2020/21

Zobacz, kto wygrał nagrodę główną i jakie projekty powalczą w następnym etapie

Lampy i lustra z kolekcji TRN Pani Jurek

Podczas wirtualnej gali finałowej poznaliśmy główną laureatkę konkursu Mazda Design Award oraz finalistów Mazda Design Experience 2020/21. Nagrodę specjalną w wysokości 50 tys. zł i statuetkę KODO za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat otrzymała Magda Jurek (Pani Jurek). Jury zdecydowało się nagrodzić kolekcję lamp i luster „TRN” za „łamiący konwencje i niezwykle oryginalny design, który w zaskakujący sposób łączy sztukę nowoczesną z wysoką funkcjonalnością”. Nagroda została przyznana za „oryginalne przeniesienie fascynacji malarstwem Jana Tarasina do świata przedmiotów, w formie prostej, ale niezwykle efektownej przestrzennej kaligrafii”. Projektowane przez Magdę Jurek przedmioty użytkownik może dowolnie aranżować, a czasem również współtworzyć. I co równie ważne, jej obiekty są tworzone z pewnym luzem i poczuciem humoru, które nie jest częstą cechą sztuki użytkowej.

Więcej o projektach laureatki przeczytasz tutaj: Język przedmiotów. Artystyczne lampy Pani Jurek

Magda Jurek

Pani Jurek projekt TRN

Jury konkursu wyłoniło również pięciu finalistów, którzy w ramach programu Mazda Design Experience 2020/21 stworzą projekty zgodne z hasłem reKREACJA. Ich zadanie będzie polegać na zaprojektowaniu i wykonaniu prototypu przedmiotu, o wysokiej wartości użytkowej i estetycznej, z wykorzystaniem materiału pochodzącego z recyklingu. Zwycięzca otrzyma nagrodę o wysokości 20 tys. zł oraz możliwość realizacji swojego projektu. Pięcioro wybranych projektantów to: Martyna Piątek, Aleksander Rokosz, Wojciech Błaszczyk, Karolina Gardzilewicz oraz Anna Eliza Gwiazda. Na tych młodych (nie ukończyli 30 lat), ale niezwykle utalentowanych designerów, warto będzie zwrócić uwagę w nadchodzącym roku.

Znany od 10 lat konkurs projektowy Mazdy w tym roku zmienił formułę. Od teraz organizowany jest w cyklu dwuletnim i został podzielony na dwa etapy. Celem zmiany jest „lepsze poznanie uczestników, głębsza interakcja z jurorami, którzy pełnią także rolę mentorów oraz znacznie większe możliwości prezentacji prac i wymiany doświadczeń”.

Hasłem jedenastej edycji konkursu została reKREACJA, a główną inspiracją dla projektantów ma być pierwszy w pełni elektryczny model samochodu Mazda MX-30. W tym roku, aby wziąć udział w konkursie, należało wysłać portfolio swoich dotychczasowych projektów.

Nadesłano ponad 150 zgłoszeń, które w większości były na bardzo wysokim poziomie. Zgłoszenia obejmowały prace z wielu różnych dziedzin: wzornictwa, architektury, projektowania graficznego, mody, a nawet sztuki performance’u.

Wyboru laureatki oraz uczestników kolejnego etapu konkursu dokonało jury w składzie: Jo Stenuit – dyrektor designu Mazda Motor Europe, Tomek Rygalik – jeden z najbardziej uznanych na świecie polskich projektantów, Anna Grużewska – redaktor naczelna magazynu „Czas na Wnętrze” oraz Alicja Patanowska i Agnieszka Bar – laureatki nagrody Mazda Design Award w 2018 i 2019 roku.

Finaliści, którzy wezmą udział w drugim etapie konkursu:

Martyna Piątek

Martyna Piątek

Martyna Piątek swoje projektowanie opiera na sześciu filarach: Emocje, Funkcja, Materiał, Natura, Rzemiosło oraz Lokalność. Dobrym przykładem takiego podejścia jest jej dyplomowy projekt „Pamiętam", (o którym pisaliśmy tutaj: Ekologiczne znicze pomysłu polskich projektantek). Powstał jako manifest przeciwko nieodpowiedzialnej produkcji zniczy z tworzyw sztucznych oraz jako niezgoda na spłycanie sensu podtrzymywania pamięci o bliskich zmarłych. Projektantka uważa, że podstawą dobrego designu są ludzkie emocje, a najlepszą inspirację stanowi natura. Finalistka stworzyła również projekt lampy Gala 360.

Znicz Pamiętam proj. Martyna Piątek

Aleksander Rokosz

Aleksander Rokosz

Aleksander Rokosz to architekt, który w swoich pracach łączy architekturę i sztukę z analizą zjawisk i procesów społecznych, naukowych, historycznych i popkulturowych. Stworzone przez niego obiekty są głęboko przemyślane, wieloznaczne, a zarazem bardzo poetyckie i efektowne. Jest znany z takich realizacji i projektów jak: „Kapsuła Czasu” (2019-2020) oraz „Wierszownik” (2017).

Aleksander Rokosz Kapsuła Czasu

Wojciech Błaszczyk

Wojciech Błaszczyk

Projekty Wojciecha Błaszczyka cechuje prosta, ale niezwykle estetyczna forma, która wynika z obserwacji przyrody i zjawisk fizycznych. W pracach często nawiązuje do tradycyjnego japońskiego rzemiosła – wykorzystując naturalne, lokalne materiały i korzystając z tradycyjnych technik obróbki drewna. Współautor projektu „Loop Chair” (2020) oraz autor projektu „Sonda. Graduation Project” (2017).

Wojciech Blaszczyk Loop Chair

Karolina Gardzilewicz

Karolina Gardzilewicz

Karolina Gardzilewicz to projektantka, która w śmiały sposób łączy garncarstwo z rzeźbą i architekturą. W twórczości aktualizuje wartości duchowe wspólne ceramice i architekturze, powołując się na kulturę, sztukę i religię. Naczynie ma dla niej wartość nie tylko użytkową, lecz także rzeźbiarską, a nawet filozoficzną. Stworzyła między innymi takie projekty jak „Umywalnia. Obiekt użytkowy” (2019) czy „Poles”.

Karolina Gardzilewicz Umywalnia

Anna Eliza Gwiazda

Anna Eliza Gwiazda

W projektowaniu Anna Eliza Gwiazda na pierwszym miejscu stawia użytkownika, dlatego wysoko ceni współpracę z psychologami, którzy zwracają uwagę na emocjonalne potrzeby człowieka. Fascynuje się projektowaniem dla dzieci i tym, w jaki sposób można wychowywać poprzez obcowanie z dobrym i odpowiedzialnym designem. Autorka „Zestawu wspomagającego terapię traumy EMDR” (2020) oraz obiektu „Multi – zabawek kreujących empatię”

Anna Eliza Gwiazda EMDR

Jednak to nie wszystko... Jury konkursu postanowiło przyznać tzw. dziką kartę jednemu z projektantów spoza wybranej piątki. Nazwisko szóstego uczestnika II etapu - Mazda Design Experience 2020/21 poznamy w drugiej połowie stycznia tego roku.

Zdjęcia: materiały prasowe

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement