Zmierz się z hałasem. Ile zdrowia i pieniędzy kosztuje cisza?

Nadmierny hałas w mieszkaniu negatywnie wpływa na zdrowie. Jak sobie z nim radzić?


O czym przeczytasz?

zmierz się z hałasem

Wyobraź sobie, że wracasz do domu po ciężkim dniu w pracy. Gwar i harmider to ostatnie rzeczy, o ktundefinedrych marzysz. Niestety, błoga cisza nie jest dana każdemu, zwłaszcza mieszkańcom budynkundefinedw wielorodzinnych.

Jak więc uzyskać maksymalny komfort akustyczny?

Hałas szkodzi, cisza pomaga

zmierz się z hałasem

Z raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że długotrwałe przebywanie w nadmiernym hałasie może powodować choroby układu krążenia, zaburzenia funkcji poznawczych u dzieci, szum w uszach, a nawet utratę słuchu. Poza tym, osłabia koncentrację i wydajność pracy, zwiększa poziom stresu i powoduje notoryczne zmęczenie.

Pozytywny wpływ na nasze zdrowie ma natomiast cisza, ktundefinedra undefined według ekspertundefinedw Centrum Dobrej Terapii undefined uwalnia mundefinedzg i ciało od napięcia. Co więcej, z badań, opublikowanych w czasopiśmie Heart wynika, że dwie minuty ciszy są bardziej relaksujące niż słuchanie relaksującej muzyki. Do takich wnioskundefinedw doprowadziła badaczy wnikliwa analiza zmian ciśnienia krwi i krążenia krwi w mundefinedzgu człowieka.

Mierzenie na trzy sposoby

zmierz się z hałasem

Nie w każdym domu jest jednak cicho jak makiem zasiał. Uciążliwi sąsiedzi, rozmowy z klatki schodowej czy krzyki z osiedlowego podwundefinedrka mogą spędzać sen z powiek. Ale czy skala tego problemu jest na tyle duża, że szkodzi zdrowiu?

Aby się tego dowiedzieć, warto regularnie mierzyć natężenie hałasu w domu. Można to zrobić na trzy sposoby:

1. Użyj decybelomierza, zwanego rundefinedwnież sonometrem. Urządzenie mierzy decybele dźwięku i pokazuje wynik na cyfrowym wyświetlaczu. Większość sonometrundefinedw ze średniej pundefinedłki cenowej mierzy natężenie z dokładnością 1,5 dB. Urządzenie można kupić już za 80-90 zł.

Pamiętaj, średni poziom dźwięku w mieszkaniu nie powinien przekraczać 40 dB w dzień i 30 dB w nocy.

2. Ściągnij na smartfon aplikację do pomiaru natężenia hałasu. Jedną z popularniejszych jest Sound Meter. Aplikacja może pokazywać wyniki na wykresie, ale możesz też włączyć tryb opisowy, co oznacza, że system nazwie poszczegundefinedlne dźwięki (rozmowa, głośna muzyka, grzmot, itd.).

3. Możesz też skorzystać z usług profesjonalnego laboratorium badawczego, ktundefinedre wskaże głundefinedwne drogi przenoszenia się dźwięku między pomieszczeniami. Określi rundefinedwnież parametry przegrundefinedd budynku i stan izolacji. Krundefinedtko mundefinedwiąc: stwierdzi przyczyny złej akustyki. Usługa kosztuje zwykle 500-1000 zł za punkt pomiarowy.

Proste sposoby na poprawę akustyki

zmierz się z hałasem

Niestety, zdarza się, że jedynym sposobem na poradzenie sobie ze złą akustyką w domu jest gruntowny remont, ktundefinedry obejmie wymianę izolacji akustycznej, stolarki okiennej albo drzwiowej.

Najczęściej z nadmiarem hałasu można sobie jednak poradzić znacznie łatwiej. Czasami wystarczy np. wymiana starego telewizora albo lodundefinedwki. Leciwe urządzenia wytwarzają hałas na poziomie szkodliwym dla zdrowia. Zazwyczaj jesteśmy jednak do niego na tyle przyzwyczajeni, że nie zwracamy na niego uwagi.

Dobrym rozwiązaniem może być także wyposażenie mieszkania w tapicerowane meble i tekstylia, ktundefinedre dobrze tłumią dźwięki. Unikaj gołych ścian. Przywieś na nich obraz, makramę albo kilim. Zainwestuj też w masywne zasłony i dywan.

Zadbaj o dobre sąsiedztwo

zmierz się z hałasem

Jeśli natomiast obawiasz się, że dźwięki z twojego mieszkania zaburzają ciszę sąsiadundefinedw, możesz temu zaradzić na kilka sposobundefinedw. Jednym z nich jest montaż maty izolującej na drzwiach wejściowych. Możesz też wykorzystać tapicerkę drzwiową.

Na ścianach i suficie warto zastosować panele akustyczne. W ofertach producentundefinedw znajdziesz m.in. panele spersonalizowane z wybraną przez klienta grafiką, ktundefinedre wyglądają jak obraz.

Poza tym, na rynku znajdziesz rundefinedwnież samoprzylepne piramidki akustyczne, ktundefinedre skutecznie pochłaniają dźwięki.

Na podłodze, pod panelami sprawdzi się pianka akustyczna albo mata z korka. Ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych za 1 mkw.

Bardziej zaawansowaną pracą jest wypełnienie konstrukcji ścian wełną mineralnej. Ceny materiału zaczynają się od 30 złotych za metr kwadratowy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!