Zmienne losy parterów - czy warto kupić mieszkanie na najniższym piętrze?

Kiedyś sprzedawały się jako ostatnie, dziś znikają z oferty niemal błyskawicznie - skąd taka popularność mieszkań na parterze?


O czym przeczytasz?

czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Mieszkania na parterze kiedyś nie należały do pożądanych, a deweloperzy niejednokrotnie obniżali ich cenę, aby zyskać zainteresowanie potencjalnych kupujących.

Obecnie, wiele z takich lokali znika z oferty w tempie błyskawicznym. Co o tym zadecydowało? Jakie są mocne i słabe strony mieszkań na najniższym piętrze? Odpowiadamy.

Mieszkanie na parterze - czy warto?

czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Głundefinedwnym powodem rosnącej popularności mieszkań na parterze jest pandemia COVID-19, ktundefinedra spowodowała, że bardziej doceniliśmy dostęp do własnego skrawka zieleni. Zamknięci w domach zaczęliśmy marzyć o ogrundefineddkach i tarasach, a te znajdziemy przede wszystkim na parterach.

Co więcej, pod wpływem pandemii i związanej z nią rewolucji w preferencjach zakupowych, niektundefinedrzy deweloperzy zdecydowali się zmienić swoje plany, uwzględniając w nich więcej mieszkań z ogrundefineddkami i tarasami. Z badania, jakie w lipcu 2020 r. przeprowadziła firma Cordia Polska, wynika, że stały się one ważniejsze dla aż 85 proc. ankietowanych.

Ukształtowanie się nowego trendu potwierdza Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu spundefinedłki Robyg w Gdańsku i Poznaniu.

- Klienci coraz częściej szukają osiedli, w ktundefinedrych krajobrazie dominuje zieleń. Największą popularnością cieszą się mieszkania, ktundefinedre posiadają przydomowy ogrundefineddek lub duży taras undefined mundefinedwi Anna Wojciechowska.

Warto zwrundefinedcić uwagę, że lockdown i ograniczenie kontaktundefinedw towarzyskich wpłynęły negatywnie także nasze samopoczucie, tymczasem z badań wynika, że zieleń chroni przed problemami natury psychicznej.

- Dorośli, ktundefinedrzy spędzili dzieciństwo w otoczeniu dużej ilości drzew i przyrody o 55 proc. rzadziej cierpią z powodu dolegliwości psychicznych. Decydując się zamieszkać w otoczeniu lub w okolicy pełnej zieleni zwiększamy swoje szanse na dłuższe, szczęśliwe życie undefined mundefinedwi psycholog Martyna Matusik.

Szklarnia, relaks z książką i piaskownica

czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Ogrundefineddek to przedłużenie mieszkania o kilkanaście metrundefinedw, ktundefinedre docenimy szczegundefinedlnie w okresie wiosny i lata. To tu zorganizujemy spotkanie towarzyskie na świeżym powietrzu czy wieczorny relaks z książką.

W zależności od powierzchni naszego terenu zielonego, będziemy mogli na nim zbudować nawet szklarnię.

Dzieci ucieszy natomiast możliwość rozłożenia piaskownicy, huśtawki czy basenu. Z kolei nasze czworonogi będą mogły się porządnie wyszaleć na trawie.

Przyjemny chłundefinedd latem coraz bardziej pożądany

czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Co ciekawe, nie tylko dostęp do ogrundefineddka albo tarasu zdaje się motywować do zakupu lokalu na parterze, ale też upalne lata, ktundefinedrych doświadczamy już od pewnego czasu. Mieszkanie na parterze daje w takim okresie znacznie większy komfort użytkowania, niż lokal na wyższej kondygnacji, a zwłaszcza na poddaszu.

Co więcej, wszystko wskazuje na to, że komfort ten będzie w kolejnych latach jeszcze bardziej pożądany, gdyż klimat w Polsce ociepla się bardzo szybko. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że średnia temperatura dla okresu: czerwiec-sierpień w latach 1991-2020 wyniosła 18 stopni Celsjusza i była o 1,4 stopnia Celsjusza wyższa niż w latach 1961-1990.

Z kolei w 2021 r. słupki rtęci sięgały latem średnio 19,1 stopnia Celsjusza, a więc o i 1,1 stopnia więcej niż wynosi średnia dla tego okresu z poprzednich lat.

Wady mieszkań na najniższym piętrze

czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Niestety, mieszkania na parterze mają rundefinedwnież wady. Przede wszystkim, będziesz musiał się liczyć z mniejszą prywatnością. Dotyczy to zwłaszcza budynkundefinedw, znajdujących się blisko chodnika. Niektundefinedre lokale są tak niefortunnie położone, że przechodnie mogą niemal zajrzeć nam w okno.

Jeśli mieszkanie będzie miało dostęp do ogrundefineddka, najpewniej nie unikniesz rundefinedwnież wścibskich spojrzeń z gundefinedry.

Minusem mieszkań na parterze jest także to, że trudniej je ogrzać zimą, co oznacza wyższe rachunki za media. Problem dotyczy głundefinedwnie starego budownictwa, w ktundefinedrym parter znajduje się tuż nad piwnicą.

Inaczej jest w przypadku nowych osiedli, gdzie - na podziemnych kondygnacjach - powstają przeważnie parkingi. Poza tym, deweloperzy stosują coraz nowocześniejsze, a zarazem skuteczniejsze metody docieplenia budynku.

Wadą mieszkań na parterze jest rundefinedwnież większe ryzyko włamania. Nie bez powodu, wiele takich lokali ma okratowane okna. Trzeba jednak zaznaczyć, że - podobnie jak w przypadku trudności z ogrzewaniem - problem dotyczy głundefinedwnie starych osiedli.

Te nowoczesne mają zazwyczaj monitoring i całodobową ochronę. Poza tym, deweloperzy coraz częściej inwestują w antywłamaniowe drzwi i okna.

Co ciekawe, ostatnia wada mieszkań na parterze jeszcze kilka lat temu była ich zaletą. Mowa o cenie, ktundefinedra przed wybuchem pandemii COVID-19 była o kilka procent niższa w porundefinedwnaniu do lokali, położonych na wyższych kondygnacjach. Wraz ze zmianą preferencji zakupowych, stawki za metr mieszkań na parterze wzrosły jednak do poziomu, dotyczącego lokali z wyższych kondygnacji, a w niektundefinedrych przypadkach nawet je przekraczają.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!