Język przedmiotów. Artystyczne lampy Pani Jurek

Jej projekty są jak interaktywne dzieła sztuki. Ich oryginalna forma broni się sama, ale warto poznać co się za nią kryje. Opowieść, anegdota czy dowcipne nawiązanie do tradycji. Podziwiamy lampy Pani Jurek i sprawdzamy co autorka miała na myśli.

Pani Jurek to marka założona przez Magdę Jurek, artystkę i projektantkę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej projekty zdradzają konceptualne podejście artystki do przedmiotu. Projektantka tworzy produkty, ktundefinedre pozostawiają użytkownikowi pole do własnej kreatywności. Można je modyfikować, dostosowując do własnych potrzeb i upodobań. Dzięki temu odbiorca może wziąć udział w procesie projektowania, a także czerpać z przedmiotundefinedw dodatkową przyjemność. W projektach Pani Jurek jest element zabawy formą i niezwykłe poczucie humoru.

Lampy TRN Pani Jurek

TRN - lampy inspirowane polską sztuką wspundefinedłczesną

Najnowszy projekt Pani Jurek to Kolekcja TRN - seria oświetlenia i mebli inspirowana twundefinedrczością słynnego polskiego malarza i grafika Jana Tarasina. Przedmioty przybierają w niej formę abstrakcyjnych znakundefinedw, niczym litery wymyślonego alfabetu tworzące razem graficznie spundefinedjną całość. Lampy składają się z wykonanych z ceramiki modułundefinedw w sześciu kształtach i pięciu kolorach. Moduły dają możliwość stworzenia rundefinedżnych wzorundefinedw. Na kolekcję TRN składa się rundefinedwnież kilka wersji stolikundefinedw i luster, tworzonych ręcznie z litego drewna.

Czytaj też: Kolekcja TRN otrzymała głundefinedwną nagrodę w konkursie Mazda Design Award 2020/2021

Lampa Maria SC Pani Jurek

Maria SC undefined żyrandol dedykowany polskiej noblistce

Żyrandol Maria SC to wcześniejszy projekt Magdy Jurek, czyli Pani Jurek. Konstrukcja żyrandola jest bardzo prosta i niezwykle pomysłowa. Składa się z wykonanych ze sklejki obręczy z otworami oraz kilkudziesięciu szklanych... probundefinedwek. Efekt jest zaskakujący i zachwyca swoją subtelną, niewymuszoną elegancją. Forma lampy nawiązuje do tradycyjnych żyrandoli art dundefinedco. Jej nazwa jest natomiast dowcipnym hołdem złożonym Marii Skłodowskiej-Curie. To jednak nie wszystko. Żyrandol może przechodzić wciąż nowe metamorfozy zależne wyłącznie od naszej wyobraźni. Probundefinedwki możemy bowiem dodatkowo napełnić wodą i albo zabarwić je na dowolne kolory (zestaw barwnikundefinedw spożywczych otrzymujemy w komplecie), albo włożyć do nich kwiaty, gałązki, lub cokolwiek co przyjdzie nam do głowy, będzie pasowało do okazji i zmieniającego się wnętrza. Maria SC dostępna jest w dwundefinedch wersjach: podwundefinedjnej (dwupiętrowej) i pojedynczej. Po dobraniu odpowiedniej żarundefinedwki sprawdzi się zarundefinedwno nad kuchenną wyspą, jak i w salonie. Lampa jest produktem ekologicznym, wykonanym z naturalnych materiałundefinedw i wyprodukowanym rzemieślniczo w Polsce.

Kinkiet KOLO Pani Jurek

Kolo undefined domowe zaćmienie księżyca

Seria KOLO to undefinedcylindryczne obiekty świetlneundefined zmieniające natężenie światła pod wpływem dotyku. Lampa umożliwia dostosowanie intensywności światła do potrzeb i nastroju użytkownika. Odbywa się to poprzez sensoryczną zabawę i interakcję z obiektem. Istnieją dwie wersje lampy: KOLO Magnet i KOLO Sand. W KOLO Magnet delikatne przesuwanie magnetycznego krążka po powierzchni tarczy otwiera szerokie spektrum efektundefinedw świetlnych i daje możliwość wygaszenia światła aż do pundefinedłmroku. Powstałe w wyniku przesuwania krążka kompozycje budzą skojarzenia ze zjawiskami astronomicznymi. Lampa KOLO Sand działa trochę jak klepsydra. Obrundefinedcenie krążka powoduje przemieszczanie się piasku, dając rundefinedżne natężenie światła i odmienne efekty wizualne. Zatrzymanie lampy w bocznej pozycji sprawia, że piasek przestaje się przesypywać. Seria KOLO zapewnia nastrojowe światło poprawiające samopoczucie. Projektantka poleca je osobom, ktundefinedre nie lubią spać w zupełnej ciemności.

Plika Lampa Pani Jurek

Plika undefined polski kołtun

Pęk splątanych, kolorowych sznurundefinedw i mocna oprawa z białej ceramiki to cechy szczegundefinedlne lampy Plika. Jej nazwa oznacza kołtun i nawiązuje do określenia Plica Polonica, czyli polski kołtun, ktundefinedre opisywało zwyczaj noszenia tej specyficznej undefinedfryzuryundefinedw sarmackiej Polsce. Kołtun na głowie miał chronić przed chorobami i diabłem. Stał się symbolem zacofania, zabobonności i nietolerancji. Lampa Plika zawieszona pod sufitem ma undefinedwięzić złe moce i igrać ze stereotypamiundefined. Jak inne projekty Pani Jurek, rundefinedwnież i ten pozwala użytkownikowi na ingerencję i wykorzystanie własnej inwencji. Sznury lampy można zawiązać na supeł, wyprostować i uczesać, albo rozczochrać i skołtunić.

Wszystkie projekty Pani Jurek na stronie projektantki: www.panijurek.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!