Język przedmiotów. Artystyczne lampy Pani Jurek

Jej projekty są jak interaktywne dzieła sztuki. Ich oryginalna forma broni się sama, ale warto poznać co się za nią kryje. Opowieść, anegdota czy dowcipne nawiązanie do tradycji. Podziwiamy lampy Pani Jurek i sprawdzamy co autorka miała na myśli.

Pani Jurek to marka założona przez Magdę Jurek, artystkę i projektantkę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej projekty zdradzają konceptualne podejście artystki do przedmiotu. Projektantka tworzy produkty, które pozostawiają użytkownikowi pole do własnej kreatywności. Można je modyfikować, dostosowując do własnych potrzeb i upodobań. Dzięki temu odbiorca może wziąć udział w procesie projektowania, a także czerpać z przedmiotów dodatkową przyjemność. W projektach Pani Jurek jest element zabawy formą i niezwykłe poczucie humoru.

Lampy TRN Pani Jurek

TRN - lampy inspirowane polską sztuką współczesną 

Najnowszy projekt Pani Jurek to Kolekcja TRN seria oświetlenia i mebli inspirowana twórczością słynnego polskiego malarza i grafika Jana Tarasina. Przedmioty przybierają w niej formę abstrakcyjnych znaków, niczym litery wymyślonego alfabetu tworzące razem graficznie spójną całość. Lampy składają się z wykonanych z ceramiki modułów w sześciu kształtach i pięciu kolorach. Moduły dają możliwość stworzenia różnych wzorów. Na kolekcję TRN składa się również kilka wersji stolików i luster, tworzonych ręcznie z litego drewna. 

Czytaj też: Kolekcja TRN otrzymała główną nagrodę w konkursie Mazda Design Award 2020/2021

Lampa Maria SC Pani Jurek

Maria SC – żyrandol dedykowany polskiej noblistce 

Żyrandol Maria SC to wcześniejszy projekt Magdy Jurek, czyli Pani Jurek. Konstrukcja żyrandola jest bardzo prosta i niezwykle pomysłowa. Składa się z wykonanych ze sklejki obręczy z otworami oraz kilkudziesięciu szklanych... probówek. Efekt jest zaskakujący i zachwyca swoją subtelną, niewymuszoną elegancją. Forma lampy nawiązuje do tradycyjnych żyrandoli art déco. Jej nazwa jest natomiast dowcipnym hołdem złożonym Marii Skłodowskiej-Curie. To jednak nie wszystko. Żyrandol może przechodzić wciąż nowe metamorfozy zależne wyłącznie od naszej wyobraźni. Probówki możemy bowiem dodatkowo napełnić wodą i albo zabarwić je na dowolne kolory (zestaw barwników spożywczych otrzymujemy w komplecie), albo włożyć do nich kwiaty, gałązki, lub cokolwiek co przyjdzie nam do głowy, będzie pasowało do okazji i zmieniającego się wnętrza. Maria SC dostępna jest w dwóch wersjach: podwójnej (dwupiętrowej) i pojedynczej. Po dobraniu odpowiedniej żarówki sprawdzi się zarówno nad kuchenną wyspą, jak i w salonie. Lampa jest produktem ekologicznym, wykonanym z naturalnych materiałów i wyprodukowanym rzemieślniczo w Polsce.

Kinkiet KOLO Pani Jurek

Kolo – domowe zaćmienie księżyca 

Seria KOLO to „cylindryczne obiekty świetlne” zmieniające natężenie światła pod wpływem dotyku. Lampa umożliwia dostosowanie intensywności światła do potrzeb i nastroju użytkownika. Odbywa się to poprzez sensoryczną zabawę i interakcję z obiektem. Istnieją dwie wersje lampy: KOLO Magnet i KOLO Sand. W KOLO Magnet delikatne przesuwanie magnetycznego krążka po powierzchni tarczy otwiera szerokie spektrum efektów świetlnych i daje możliwość wygaszenia światła aż do półmroku. Powstałe w wyniku przesuwania krążka kompozycje budzą skojarzenia ze zjawiskami astronomicznymi. Lampa KOLO Sand działa trochę jak klepsydra. Obrócenie krążka powoduje przemieszczanie się piasku, dając różne natężenie światła i odmienne efekty wizualne. Zatrzymanie lampy w bocznej pozycji sprawia, że piasek przestaje się przesypywać. Seria KOLO zapewnia nastrojowe światło poprawiające samopoczucie. Projektantka poleca je osobom, które nie lubią spać w zupełnej ciemności.

Plika Lampa Pani Jurek

Plika – polski kołtun  

Pęk splątanych, kolorowych sznurów i mocna oprawa z białej ceramiki to cechy szczególne lampy Plika. Jej nazwa oznacza kołtun i nawiązuje do określenia Plica Polonica, czyli polski kołtun, które opisywało zwyczaj noszenia tej specyficznej „fryzury”w sarmackiej Polsce. Kołtun na głowie miał chronić przed chorobami i diabłem. Stał się symbolem zacofania, zabobonności i nietolerancji. Lampa Plika zawieszona pod sufitem ma „więzić złe moce i igrać ze stereotypami”. Jak inne projekty Pani Jurek, również i ten pozwala użytkownikowi na ingerencję i wykorzystanie własnej inwencji. Sznury lampy można zawiązać na supeł, wyprostować i uczesać, albo rozczochrać i skołtunić.

Wszystkie projekty Pani Jurek na stronie projektantki: www.panijurek.pl

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement