Wybieramy gniazdka i włączniki światła

Oryginalny, odpowiednio dobrany osprzęt elektryczny może stać się ozdobą mieszkania i podnieść jego standard. Sprawdzamy, czy rzeczywiście diabeł tkwi w szczegółach.

włączniki światła retro porcelanowe

Zwykle nie zwracamy na nie uwagi, dopóki nie używamy zasilanych prądem urządzeń. Przeważnie traktujemy je czysto użytkowo, nie przykładając wagi do wyglądu. Widoczne elementy instalacji elektrycznej, takie jak gniazdka czy włączniki mogą jednak stanowić oryginalne dopełnienie przemyślanej aranżacji wnętrza lub wręcz stać się jego ozdobą.

włącznik w łazience w kolorze złotym

Oczywiście najważniejsza jest funkcjonalność, tak więc o nią zadbajmy w pierwszej kolejności. Wybierzmy osprzęt dobrej jakości, sprawdzonych producentów. Pamiętajmy, że to inwestycja na lata, która jest również związana z naszym bezpieczeństwem. Urządzając się, dobrze przemyślmy, ile gniazdek potrzebujemy i w których miejscach najbardziej się przydadzą. Nie ma nic gorszego od plątaniny kabli, rozgałęziaczy i przedłużaczy walających się później na podłodze. Zaplanujmy rozmieszczenie gniazdek, mając na uwadze wszystkie elementy wyposażenia. Będzie ono zależeć m.in. od wysokości listwy przypodłogowej i mebli, które będą stały przy ścianie. Planując włączniki, umieszczajmy je zawsze w zasięgu ręki, pamiętając o stronach, w które będą otwierać się skrzydła drzwi.

różowy włącznik światła

Nie zawsze możemy schować gniazdka, umieszczając je poza zasięgiem wzroku. Możemy je jednak sprytnie zamaskować. Optyczna sztuczka w postaci użycia włączników czy gniazdek w kolorze zbliżonym do koloru ściany sprawi, że wizualnie wtopią się w tło. Co więcej, na rynku dostępny jest wybór gniazdek czy włączników z oprawkami z różnych materiałów wykończeniowych, takich jak beton czy drewno.

aranżacja, kolory ziemi

Osprzęt elektryczny możemy również dopasować do stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze. Największe znaczenie będzie to miało we wnętrzach stylizowanych na dawne. W aranżacjach w stylu retro czy rustykalnym sprawdzą się okrągłe porcelanowe przełączniki z ozdobnymi pokrętłami. W przestrzeniach loftowych klimat budynku pofabrycznego dodatkowo podkreślą instalacje z widocznymi przewodami i gniazdkami natynkowymi. W pomieszczeniach nowoczesnych postawmy na włączniki dotykowe lub minimalistyczne, np. takie ze szklaną ramką. Natomiast w klasycznych, wyrafinowanych wnętrzach sprawdzi się „stacja dowodzenia” w postaci mosiężnej tabliczki z pokrętłami niczym ze starego radia lub windy nowojorskiego wieżowca z lat 30.

porcelanowe włączniki, okrągłe

Remontując lokal na wynajem lub do sprzedaży, warto pomyśleć o eleganckich włącznikach i gniazdkach. To stosunkowo mało kosztowny sposób na stworzenie wrażenia luksusu i podniesienie standardu. Dbałość o detale i wysmakowane akcenty odróżniają wnętrza wyjątkowe od pospolitych. Warto pomyśleć o tych drobiazgach jak o elemencie codziennego user experience naszej domowej przestrzeni. Dzięki na pozór nieistotnym szczegółom możemy sprawić by jej użytkownicy czuli się jak w pięciogwiazdkowym hotelu.

włączniki mosiężne, tapeta

Źródło zdjęć: Pinterest.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować