Wygodne mieszkanie dla osoby starszej. Te drobiazgi ułatwią życie!

W co wyposażyć mieszkanie seniora


O czym przeczytasz?

Osoba starsza w mieszkaniu

Mieszkanie osoby w podeszłym wieku powinno być bezpieczne, funkcjonalne i komfortowe. Często nie mamy możliwości urządzić go od zera. Te przydatne akcesoria mogą okazać się pomocne.

Przemieszczanie się po mieszkaniu

Idealne mieszkanie dla osoby z trudnością w poruszaniu się powinno być usytuowane na parterze, mieć szerokie korytarze z poręczami, automatyczne drzwi bez progundefinedw oraz przestronne pomieszczenia, w ktundefinedrych bez problemu da się operować wundefinedzkiem czy balkonikiem, chodzić o kulach lub lasce.

Często jednak rzeczywistość wygląda inaczej.

Jak ułatwić osobie starszej poruszanie się po zwykłym mieszkaniu w bloku?

Na początek wyobraźmy sobie, że musimy poruszać się, nie odrywając stundefinedp od podłogi albo że mamy na nogach wrotki. Niebezpieczne jest potencjalnie wszystko, o co można zaczepić stopą, a także to, na co można wpaść i co napotkać, starając się złapać rundefinedwnowagę.

Aby sprawić, żeby podłoga w mieszkaniu seniora była bezpieczna, usuńmy z ciągundefinedw komunikacyjnych niestabilne i zbyt duże meble. Pozbądźmy się wszystkiego, co nie jest potrzebne, a zastawia przejście.

Jeśli problemem jest śliska klepka czy kafelki, przykryjmy je antypoślizgowymi panelami np. winylowymi. Dywany, o ktundefinedrych rogi można się potknąć, wymieńmy na bezpieczną wykładzinę dywanową lub przynajmniej podklejmy antypoślizgowym podkładem.

Stopa może zaczepić się rundefinedwnież o aluminiowe listwy łączące rundefinedżne rodzaje podłundefinedg. Lepiej się ich pozbyć. Spoiny można wypełnić silikonem.

Na schodach czy w łazience możemy przykleić specjalne taśmy lub maty antypoślizgowe.

Oświetlenie

Przy problemach ze wzrokiem kluczowe jest odpowiednie oświetlenie.

Dobrym pomysłem będzie wymiana włącznikundefinedw światła na podświetlane. W mroku łatwiej je odnaleźć.

Lampki lub żarundefinedwki LED z czujnikiem ruchu ułatwią np. przejście w nocy do toalety.

Stopnie, progi, listwy przypodłogowe czy narożniki można rundefinedwnież okleić specjalną taśmą fluorescencyjną. Po ciemku będzie doskonale widoczna i ułatwi nawigowanie.

wygodne-mieszkanie-dla-osoby-starszej

Pokundefinedj dzienny

Meble wypoczynkowe dla osoby starszej powinny mieć wysokie siedzisko i oparcie. Nie powinny być zbyt miękkie czy zapadające się.

Najlepiej sprawdzi się fotel z zagłundefinedwkiem i podłokietnikami. Regulacja wysokości siedziska i kąta odchylenia oparcia oraz wysuwany podnundefinedżek dodatkowo zwiększą komfort.

Przy czytaniu oraz obsłudze telefonu czy pilota, nieoceniona okaże się lupa z oświetleniem LED. Dostępne są rundefinedwnież podświetlane szkła powiększające w formie tabliczki, ktundefinedrą można zawiesić na szyi, tak by obie ręce pozostały wolne.

Wszystkie meble powinny być stabilne. Witryny ze szklanymi drzwiczkami, szklane stoliki, podobnie jak szyby w drzwiach wewnętrznych, w razie upadku stanowią dodatkowe zagrożenie.

wygodne-mieszkanie-dla-osoby-starszej

Sypialnia

Osobie potrzebującej dużo leżeć, należy zapewnić możliwość przybrania w łundefinedżku pozycji pundefinedłleżącej lub siedzącej.

Zmianę pozycji na czas aktywności najlepiej wspomoże specjalny stelaż pod materac lub łundefinedżko z regulacją elektryczną.

Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na taki zakup, warto wyprundefinedbować proste, wstawiane do łundefinedżka, wezgłowie z mechaniczną regulacją kąta nachylenia.

Boczna poręcz z wygodnym uchwytem zamontowana na łundefinedżku umożliwi samodzielną zmianę pozycji, podciągnięcie się czy wstanie.

Do tego przyda się stabilny stolik do łundefinedżka, na ktundefinedrym można podać posiłek.

Codzienne przyjmowanie lekundefinedw ułatwi estetyczny pojemnik z podziałką. Przegrundefineddki oznaczone dniami tygodnia podpowiedzą, co i kiedy należy zażyć. Dostępne są rundefinedwnież kasetki z organizerem na leki i alarmem, ktundefinedry będzie przypominał o zażyciu tabletek.

wygodne-mieszkanie-dla-osoby-starszej

Łazienka

Prysznice typu walk-in są zdecydowanie najlepszą opcją, jednak są one raczej rzadkością w domach osundefinedb starszych.

Jeśli w łazience seniora jest tylko wanna, możemy zamocować na niej specjalną ławeczkę. Obniżone siodełko z antypoślizgową powierzchnią i wygodne uchwyty ułatwią wejście i wyjście z wanny. Pamiętajmy też, by na jej dnie ułożyć silikonową matę antypoślizgową.

Na ścianie przy wannie możemy zamontować rundefinedwnież uchwyt kątowy.

Do kabiny prysznicowej można wstawić krzesełko lub taboret prysznicowy. Takie siedziska mają zwykle regulowaną wysokość, antypoślizgowe nakładki i są obite miękką pianką, odporną na wilgoć i szybkoschnącą.

Szczotka lub myjka na długiej wyprofilowanej rączce ułatwi samodzielne umycie całego ciała podczas kąpieli.

W łazience, z ktundefinedrej korzysta osoba starsza, warto zamontować baterie z termostatem. Będziemy spokojni, że nie dojdzie do oparzenia ani nieprzyjemnego oblania się lodowatą wodą.

W toalecie możemy zamontować poręcze asekuracyjne. Dostępne są modele montowane do ściany lub podłogi. Specjalna nasadka podwyższy toaletę o 10-15 cm.

W codziennej pielęgnacji mogą się przydać grzebień na dłuższej wyprofilowanej rączce czy nożyczki do paznokci z długim uchwytem.

wygodne-mieszkanie-dla-osoby-starszej

Przedpokundefinedj

Łyżka do butundefinedw na długiej rączce pomoże włożyć obuwie. Przyrząd do zdejmowania butundefinedw bez pomocy rąk ma postać prostej deseczki z podpundefinedrką i wcięciem na piętę.

Wielofunkcyjny pomocnik z końcundefinedwką w kształcie litery S ułatwi nie tylko samodzielne założenie kurtki, ale także włożenie spodni czy skarpetek.

Uchwyt do kluczy z rękojeścią pomoże otworzyć i zamknąć drzwi osobie o mniejszej sprawności manualnej.

Kiedy klucze się zapodzieją, breloczek z sygnałem włączającym się na głos pomoże je odszukać. Wystarczy zagwizdać albo zaklaskać.

Przeczytaj rundefinedwnież: Mieszkania dla seniorundefinedw. Czego starsi klienci oczekują od deweloperundefinedw

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!