Jak wybrać stolik kawowy, aby przyciągał uwagę w salonie?

Dobrze, aby był maksymalnie 5 cm niższy od kanapy oraz powinno na nim stać coś poziomego, pionowego i fantazyjnego. Jakich jeszcze zasad się trzymać, aby stolik kawowy wyglądał w pomieszczeniu pięknie i wyraziście?


O czym przeczytasz?

Jak ustawić stolik kawowy?

Gdzie powinien stać stolik kawowy? Oczywiście naprzeciwko sofy lub dłuższego boku narożnika. Gdy w salonie znajduje się także fotel, można postawić dwa stoliki. W ten sposób zostaną wydzielone oddzielne przestrzenie – jedna dla gości, druga do czytania książek i porannej kawy.

Stolik kawowy należy ustawić w takiej odległości, by siedząc, móc swobodnie odstawić kawę na blat, bez konieczności wstawania z kanapy. Ważne też, aby móc wygodnie trzymać nogi, dlatego odległość od siedziska do stolika powinna wynieść przynajmniej 30 cm. W przypadku wysokich osób, dobrze aby było to 40-45 cm.

Proporcje – jak dobrać długość blatu i wysokość stolika

To częsty problem osób, które urządzają mieszkanie. Jakiej  wielkości stolik będzie najwygodniejszy? To zależy od wysokości kanapy. Przyjęło się, że najwygodniej korzystać ze stolika, gdy jest on nieco poniżej siedziska, ale nie więcej niż 5 cm. Dlatego też, producenci meblowi tworzą siedziska najczęściej na wysokość 40-50 cm, a stoliki kawowe w przedziale 35-45 cm. 

Kolejnym kryterium, istotnym przy wyborze i mającym wpływ na codzienne funkcjonowanie, jest wymiar blatu. Tu z kolei ważna jest długość siedziska sofy lub narożnika, przy którym będzie ustawiony stolik. Jeśli blat będzie zbyt krótki, osoby siedzące na obu końcach, nie będą mogły swobodnie sięgać po jedzenie czy napoje, bez konieczności wstawania z sofy. Długość blatu powinna wynosić ½-2/3 długości siedziska. Dzięki temu będzie pasował także optycznie do kanapy i nie zaburzy proporcji całego pomieszczenia.

Jak dopasować stolik do wystroju wnętrza?

Stolik kawowy na ogół jako pierwszy rzuca się w oczy we wnętrzu – kanapa jest dopiero tłem. Musi on oczywiście pasować do reszty pomieszczenia i odznaczać się odpowiednimi walorami estetycznymi. Ważny jest zarówno styl, kształt, jak i faktura. Oto kilka porad, jak dopasować stolik kawowy do reszty pokoju:

  • Drewniany stolik będzie doskonale pasował do aranżacji klasycznych, rustykalnych, boho i etno. Stolik z tego surowca sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Uniwersalnym surowcem jest drewno i jego pochodne – rattan, bambus i fornir. Bardzo popularne są obecnie stoliki skandynawskie – z naturalnych materiałów, organicznych kształtów i stonowanej kolorystyki
  • Stoliki marmurowe i szklane nadają wnętrzu elegancji. Są doskonałe do wnętrz glamour, art deco i minimalistycznych. Modernistyczny charakter salonu można uzyskać dzięki niebanalnym formom – np. drucianym i ażurowym podstawom, połączeniu szkła i metalu lub poprzez lustrzane blaty.
  • Stoliki metalowe są doskonałe do stylu loftowego, nowoczesnego czy eklektycznego. Metal często jest przełamywany drewnianym, szklanym lub marmurowym blatem. Obecnie to bardzo popularne połączenie, które nadaje wnętrzu wyrazistości i jest doskonałe, gdy brakuje w nim przyciągających uwagę materiałów.

Duże znaczenie ma także kształt. Warto się nim bawić i łamać schematy, ale dwie proste zasady na pewno będą bardzo pomocne dla osób, które pierwszy raz urządzają mieszkanie:

  • stoliki prostokątne najbardziej pasują do kanap i narożników,
  • stoliki owalne i okrągłe będą dobrze wyglądały z fotelem.

Stolik pomocniczy – do jakich wnętrz?

Jeden stolik kawowy jest odpowiedni w przypadku niewielkiego pomieszczenia z dwuosobowym meblem wypoczynkowym. Gdy w salonie znajduje się większa sofa (lub wyżej wspomniany fotel) stolik pomocniczy będzie potrzebny i nada mieszkaniu ciekawego wyrazu. Gdzie go postawić? Przy jednym z końców sofy, narożniku albo przy fotelu. Sklepy meblerskie np. sfmeble.pl mają w ofercie stoliki kawowe i stoliki pomocnicze produkowane w tym samym stylu tak, by w pomieszczeniu wyglądały spójnie.

Stolik pomocniczy powinien być nieco wyższy od kawowego. Jego wysokość należy odnieść do podłokietników – dobrze, aby taki stolik znajdował się na tej samej wysokości co one.  Jeśli dany mebel nie posiada podłokietników, stolik pomocniczy powinien być o 20 cm wyższy od siedziska.

Jak udekorować stolik kawowy?

Dekoracja umieszczona na stoliku kawowym potrafi odmienić całe pomieszczenie, dlatego warto poświęcić jej szczególną uwagę. Kierując się jedną prostą zasadą dekorowanie stolika będzie przyjemne i proste. Wystarczy zestawić ze sobą trzy rzeczy: coś poziomego, pionowego i fantazyjnego. Przedmioty ustawione parzyście i symetrycznie prawdopodobnie nie stworzą ciekawego wnętrza.

Czymś poziomym może być książka czy filiżanka kawy. W pionie można postawić kwiatek, który zawsze pięknie wygląda lub smukłą świeczkę. Czymś fantazyjnym może być ciekawa figurka albo jakaś pamiątka. Ta zasada dobrze sprawdzi się także w przypadku stołu kuchennego czy szafki nocnej.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement