Wybieramy sofę do salonu

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając kanapę do pokoju dziennego


O czym przeczytasz?

Jaka-sofa-do-salonu

Urządzasz salon i zastanawiasz się, jaką sofę wybrać? Oferta sklepundefinedw meblowych jest bogata. Jak nie popełnić błędu i znaleźć sofę idealną?

Przede wszystkim zdefiniuj swoje potrzeby. Ile masz miejsca i jaki budżet? Kto będzie korzystał z sofy i w jaki sposundefinedb? Czy funkcja spania jest konieczna? Jakie meble ci się podobają? W jakim stylu będzie urządzony pokundefinedj?

Przy wyborze sofy trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jej wygląd i styl, ale także wymiary, układ i przeznaczenie undefined czy musi mieć dodatkowe funkcje. Ważne są jakość i komfort, na ktundefinedre wpływają rodzaj wypełnienia i materiał obicia. Liczy się rundefinedwnież cena i dostępność mebla.

Jaką sofę wybrać do salonu

Wymiary i układ sofy undefined dobierz mebel do wnętrza

Zacznij od zrobienia pomiarundefinedw pomieszczenia. Od tego zależą wymiary kanapy. Gdzie chcesz ustawić sofę? Czy będzie stała przy ścianie, czy na środku pokoju? Jeżeli to drugie, pamiętaj, że bryła sofy będzie widoczna ze wszystkich stron, wiec musi się dobrze prezentować pod każdym kątem.

A może narożnik? Sofa narożna to dobre rozwiązanie, jeśli masz do zagospodarowania jeden kąt pokoju i nie masz możliwości ustawienia mebla w innym miejscu. Narożnik może być undefinedprawyundefined bądź undefinedlewyundefined, w zależności od tego, po ktundefinedrej stronie, stojąc naprzeciwko sofy, widzimy wystającą do przodu część. Ten moduł jest najczęściej szezlongiem, co oznacza, że oparcie nie sięga do samego końca, chociaż możliwy jest tez inny układ.

Sofy modułowe to świetny wynalazek. Sprawdzają się, gdy mamy więcej miejsca do wykorzystania. Masz dużą rodzinę i chcesz, żeby wszyscy się zmieścili? Meble modułowe pozwalają ci zaprojektować optymalny układ, dopasowany do pomieszczenia i potrzeb.

W mniejszych pokojach warto wyprundefinedbować zestaw: podwundefinedjna prosta sofa plus puf. Puf możemy dosunąć do kanapy, tworząc wygodny szezlong lub odsunąć, zyskując dodatkowe siedzisko.

W przestronnych salonach lub dużych domach o otwartym układzie, zamiast mebla modułowego w kształcie litery L czy U, możemy ustawić dwie lub nawet trzy proste sofy frontami do siebie, tworząc strefę do odpoczynku i spędzania czasu razem.

Głębokość i wysokość sofy rundefinedwnież mają duże znaczenie. Wąskie sofy na wyższych nundefinedżkach pozwolą ci usiąść prosto i oprzeć się ze stopami na podłodze. Takie meble sprawdzą się świetnie tam, gdzie przyjmujesz gości. Są też odpowiednie do małych pomieszczeń. Pasują do wnętrz w stylu klasycznym i skandynawskim. Sofy głębokie, o dużych gabarytach, zapewniają podparcie dla nundefinedg i komfortowy wypoczynek w pozycji pundefinedłleżącej. Nadają się do większych przestrzeni.

Niskie i głębokie sofy nie są wygodne dla osundefinedb starszych. Trudniej się na nich siada i wstaje.

Jaką sofę wybrać do salonu

Dodatkowe funkcje, czyli sofa do zadań specjalnych

W Polsce mamy tendencję do kupowania mebli rozkładanych, niezależnie od tego, czy będziemy z tej funkcji korzystać. Zastanundefinedw się, czy sofa z funkcją spania to dobry pomysł i czym możesz ją zastąpić. Opcja rozkładania do spania wpływa na komfort sofy. Cały mechanizm ukryty jest pod siedziskiem, czasem rundefinedwnież w oparciu. Z tego też powodu bardzo miękkie kanapy, w ktundefinedrych można się zapaść, nie rozkładają się.

Jeżeli kanapa lub narożnik będą rozkładane regularnie, pamiętaj, żeby zwrundefinedcić uwagę na wygodny mechanizm rozsuwania i komfort strefy do spania, ktundefinedra powinna być odpowiednio długa, jednolita i przeznaczona do spania codziennego.

Inne dodatkowe funkcje sof, ktundefinedre mogą się przydać, to pojemnik na pościel i wysuwane lub rozkładane zagłundefinedwki. Dostępne są rundefinedwnież kanapy z rozkładanymi podnundefinedżkami.

Jaką sofę wybrać do salonu

Wypełnienie sofy

Rodzaj wypełnienia mebli wypoczynkowych bezpośrednio przekłada się na ich komfort i standard. Standard wypełnienia wpływa na cenę. Jeżeli dwie sofy wyglądające podobnie mają rundefinedżne ceny, najpewniej jest to kwestia wypełnienia. Zapytaj sprzedawcę, co sofa, ktundefinedrą oglądasz, ma w środku.

Siedzisko może mieć sprężyny, podobne jak materac do spania. Poduszki siedzenia i oparcia mogą być wypełnione pianką poliuretanową, pianką wysokoelastyczną, pierzem, kulkami silikonowymi, granulatem poliestrowym lub mieszanką tych materiałundefinedw. Sofy undefinedz wyższej pundefinedłkiundefined mają wypełnienie warstwowe.

Wygoda jest pojęciem względnym, każdy z nas inną sofę uzna za najbardziej komfortową. Dlatego niezbędne jest wyprundefinedbowanie mebli przed zakupem.

Sprężyny sprawiają, że siedzisko dynamicznie ugina się pod naciskiem. Pianka wysokoelastyczna powoduje, że powierzchnia dopasuje się łagodnie do kształtundefinedw naszego ciała. Sprężyste, elastyczne wypełnienie sprawia z kolei, że mebel zachowuje swundefinedj kształt, kiedy z niego wstajemy, powracając do pierwotnego wyglądu.

Pierze to najbardziej charakterystyczne wypełnienie, ktundefinedre ma zagorzałych zwolennikundefinedw. Sofy z poduszkami wypełnionymi naturalnym pierzem są bardzo miękkie, można się w nich przyjemnie zapaść. Nie mają jednak elastyczności, przez co wymagają każdorazowo pewnego wysiłku z naszej strony, żeby przywrundefinedcić je do nieskazitelnego wyglądu. Ugniecione poduchy wystarczy uklepać i wygładzić ręką.

Pierze to materiał naturalny, pochodzenia zwierzęcego. Nie nadaje się wiec dla alergikundefinedw. I uwaga! Pierze lubią niektundefinedre psy ras myśliwskich. Zostawienie takiego psiaka sam na sam z nową sofą z wypełnieniem z pierza może skończyć się źle.

Jaką sofę wybrać do salonu

Obicie sofy

Materiał tapicerki powinien być piękny, przyjemny w dotyku i praktyczny.

Sofa to w twoim domu miejsce dla całej rodziny? Masz małe dzieci, domowe zwierzęta? Zdarza wam się coś podjadać na kanapie? Kupując meble wypoczynkowe, zapytaj o materiały łatwe do czyszczenia, o wyższej odporności na plamy i zabrudzenia. Producenci tkanin obiciowych mają specjalne kolekcje takich materiałundefinedw, są one dostępne w salonach meblowych.

Dobrym rozwiązaniem będą rundefinedwnież zdejmowane pokrowce nadające się do prania. To nieco zwiększy koszt sofy, ale na dłuższą metę się opłaci, przedłuży żywotność twojego mebla.

Popularne są sofy pluszowe: aksamitne (welwetowe), welurowe. To materiały przyjemne w dotyku, ale mogą się rundefinedżnić składem, wyglądem i właściwościami. Wybierając taką tkaninę, obejrzyj ją z bliska i jej dotknij. Jak bardzo połyskuje, czy zmienia kolor, kiedy przesuniesz po niej ręką? Czy na pewno jest miła w dotyku? Dopytaj, jak znosi zwierzęcą sierść i czy łatwo ją wyczyścić.

Materiały naturalne, takie jak wełna czy len są zdrowe, eleganckie i mają swundefinedj nieodparty urok. Dają wrażenie luksusu. To wybundefinedr dla ceniących jakość i styl.

Sofy skundefinedrzane mogą nam służyć przez lata. Skundefinedra naturalna szlachetnie się starzeje. Wymaga jednak specjalnej pielęgnacji.

Jaką sofę wybrać do salonu

Sofa undefinedod rękiundefined czy na zamundefinedwienie?

Zanim kupisz, sprawdź, ile czasu przyjdzie ci czekać na wybraną sofę. Terminy realizacji zamundefinedwień na meble wypoczynkowe potrafią być długie, a w ostatnim czasie jeszcze się wydłużyły. Standardowy czas oczekiwania na wyprodukowanie i dostarczenie sofy to od 4 do 8 tygodni. Pozostaje zatem albo uzbroić się w cierpliwość, albo iść na kompromis i wybrać gotowy model, dostępny od ręki - z ekspozycji lub z magazynu.

Jaką sofę wybrać do salonu

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!