Jakie wybrać okna do domu – plastikowe, drewniane czy aluminiowe?

Jakie okna wybrać? To pytanie zadaje sobie każdy, kto buduje dom lub wymienia okna na nowe. Ogromny wybór okien na rynku powoduje, że trudno podjąć decyzję. Pomożemy Ci dobrze wybrać.


O czym przeczytasz?

Kompozycja okiennaKAMIL: Buduję dom i zastanawiam się jakie okna do niego wstawić. Aluminiowe, plastikowe czy drewniane? Jakie okna do domu są najlepsze? Na co zwrócić uwagę? 

ANNA: Na rynku jest tak duży wybór okien, że aż trudno podjąć decyzję. Spróbuję przedstawić ci podstawowe kwestie, dzięki którym będziesz mógł podjąć świadomy wybór. 

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę wybierając okna do domu jest materiał, z którego je wykonano. Ta decyzja na ogół jest podyktowana tym, ile jesteś w stanie zapłacić za okna. 

Plastikowe okna do domu

Najtańsze są okna PCV, tzw. plastikowe. Nie wymagają specjalnej konserwacji i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Ich minusem jest to, że spośród innych materiałów,  w oknach tych  wymiana powietrza jest najsłabsza, a usuwanie wilgoci trudne. Okna PCV mocno nagrzewają się na słońcu i z tego powodu szybciej ulegają odkształceniu. Okien plastikowych nie można  poddać renowacji, czyli jeśli z czasem zżółkną, nie będziesz mógł ich pomalować. 

Aluminiowe okna do domu

Są droższe od okien PCV. Obecnie są jednak bardzo modne, ponieważ wyglądają elegancko. Aluminiowe okna do domu są hitem również dlatego, że pozwalają na produkowanie dużych przeszkleń, które są obecnie niezwykle popularne. Dlatego też, jeśli planujesz wpuścić do swojego domu dużo światła słonecznego, ten materiał będzie najlepszy. Okna aluminiowe nie wymagają konserwacji i są najtrwalsze ze wszystkich materiałów.  

Drewniane okna do domu

Drewniane okna są najdroższe (choć niewiele droższe od okien aluminiowych), ale też najbardziej ekologiczne, ponieważ są wytwarzane z naturalnego surowca. Są również mniej podatne na odkształcenia, drewno dobrze znosi nawet silne promieniowanie słoneczne. Drewno jest też niepowtarzalne. Nie ma dwóch takich samych słojów, a tym samym jest piękne w swojej naturze. Drewniane okna przy dobrej konserwacji będą wyglądały ładnie i elegancko przez wiele lat. 

Hybrydowe okna do domu

Drewniano-aluminiowe okna 

Tego typu okna, zawierają zarówno cechy okien drewnianych, jak i aluminiowych dlatego też są doskonałym pomysłem, jeśli chciałbyś wybrać ten rodzaj okien do domu. Mają zarówno naturalny, drewniany wygląd oraz „oddychają” czyli zapewniają mikroklimat, tak jak okna wykonane z drewna. Dodatkowo okładzina aluminiowa powoduje, że nie będą próchnieć i są praktycznie niezniszczalne jak na aluminium przystało. Minusem takich okien jest wysoka cena (są 4-5 razy droższe od okien plastikowych). 

Plastikowo-aluminiowe okna 

To okna PCV pokryte aluminium. Podobnie jak zwykłe plastikowe okna mają niską cenę. Ich atutem jest to, że pomimo gorszego – plastikowego materiału wewnątrz, na zewnątrz wyglądają elegancko jak okna aluminiowe.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat