Workation - co to takiego? Czy łączenie wakacji z pracą to dobry pomysł?

Przyjemne z pożytecznym czy raj dla pracoholika? Plusy i minusy tzw. pracowakacji

Workation czyli pracowakacje

Termin workation powstał z połączenia dwóch angielskich słów oznaczających pracę (work) oraz wakacje (vacation). W spolszczonej wersji to pracowakacje, lub rzadziej pracokacje, bo i takie określenie pojawia się w mediach. Co w praktyce oznacza ta hybryda?

Czas pandemii znacznie przyspieszył pewne trendy związane z naszym stylem życia, które specjaliści dostrzegali już wcześniej. Zmienił się nasz sposób postrzegania ważnych elementów codzienności, takich jak praca zawodowa czy odpoczynek. Zweryfikowaliśmy również nasze podejście do podróżowania. Praca zdalna z przywileju nielicznych, głównie osób wykonujących wolne zawody i freelancerów, stała się codziennością wielu z nas, również pracowników większych firm czy korporacji. Po społecznym eksperymencie, jaki wymusiła epidemia COVID-19 okazało się, że większość pracowników wcale nie kwapi się do powrotu do biur. Różne badania, m.in. przeprowadzone przez portal pracuj.pl wskazują, że aż ok. 80% pracowników, którzy w trakcie pandemii pracowali zdalnie, pragnie pozostać, przynajmniej częściowo, przy tej formie zatrudnienia. Najwięcej, bo ok. połowa, respondentów, jeżeli miałoby taką możliwość, wybrałoby formę hybrydową, czyli np. możliwość pracy w biurze jeden dzień w tygodniu lub nawet rzadziej - raz w miesiącu. Pracodawcy w dużej mierze również zmieniają swoje podejście i rozumieją, że aby utrzymać się na rynku, muszą stać się bardziej elastyczni. Podczas pandemii wielu sceptycznych zatrudniających mogło się przekonać, że praca z domu się sprawdza i jest równie efektywna. Zresztą praca zdalna pracowników wiąże się również z korzyściami dla pracodawcy, takimi jak choćby mniejszy koszt wynajmu powierzchni. Eksperci przewidują, że niedaleka przyszłość zmieni biura w miejsca bardziej przyjazne i elastycznie dostosowujące się do potrzeb pracowników. Siedziby firm staną się głównie miejscem spotkań, pracy zespołowej oraz budowania relacji i integracji pracowników.

Workation czyli pracowakacje

Pracę zdalną można wykonywać z dowolnego miejsca, nie musi to być nasze mieszkanie czy dom. Wystarczy w zasadzie laptop i połączenie z Internetem. Tu rodzi się pomysł, by wybrać bardziej wakacyjną lokalizację i pracę zarobkową połączyć z odpoczynkiem. Wybór miejsca zależy tylko od nas (i zasobności naszego portfela). Może to być np. tętniące życiem miasto na południu Europy, Jeżeli najlepiej odpoczywamy na łonie natury, wybierzemy dom na wsi. A może marzy się nam bardziej egzotyczna miejscówka… plaża w Tajlandii? System workation już od dobrych kilku lat jest popularny na Zachodzie. Powoli idea ta zyskuje zwolenników także w Polsce. 

Workation czyli pracowakacje

Pracowakacje mogą przybierać różne formy. Może to być np. wyjazd rodzinny z pobytem w hotelu – część sieci hoteli nadążając za trendem, oferuje pobyty długoterminowe w korzystnych cenach. Możemy również wynająć mieszkanie za granicą. W ciągu dnia praca w klimatyzowanym apartamencie z bezcennym widokiem za oknem. Po południu, czy w weekend odpoczynek na plaży, koktajl z palemką lub zwiedzanie nowych miejsc. Brzmi kusząco? Coraz większą popularnością cieszy się również tzw. vanlife, czyli styl życia łączący pracę zdalną z podróżowaniem kamperem czy innym pojazdem przerobionym na mobilny dom. W różnych miejscach na świecie powstają także tzw. wioski dla cyfrowych nomadów. Pierwsza, która powstała na Maderze cieszy się dużą popularnością. Goście otrzymują tam zróżnicowaną ofertę noclegów, zniżek na miejscowe produkty i usługi oraz zarezerwowane miejsce w przestrzeni coworkingowej, z wygodnym stanowiskiem pracy i dostępem do sieci. Warunkiem jest pobyt przynajmniej miesięczny. Barbados, gdzie również powstała taka wioska, wprowadził specjalne wizy dla pracowników zdalnych. Aruba przygotowała specjalną ofertę „One Happy Workation” skierowaną do mieszkańców USA. Turystykę typu workation proponują również inne kraje, takie jak Dubaj, Estonia czy Gruzja. Na stronie workation.com umożliwiającej zarezerwowanie praco-wakacyjnego pobytu znajdziemy miejscówki m.in. w Chorwacji, Grecji, Czechach czy Polsce. Dobrą ofertę pobytów długoterminowych mają również Wyspy Kanaryjskie. Zwolennicy wyjazdów do Azji chwalą sobie natomiast niskie koszty utrzymania na miejscu. 

Workation czyli pracowakacje

W niektórych firmach workation to forma wspólnego wyjazdu, np. tygodniowego, podczas którego łączy się pracę w zespole z integracją pracowników i rekreacją. Inną formą pracowakacji są wyjazdy typu blasure (z ang. business + leisure), czyli krótsze wyjazdy służbowe z dodatkowym czasem na zwiedzanie czy odpoczynek. To delegacja, na której zostaje się dłużej i często zabiera ze sobą rodzinę. Koszt takiego wyjazdu zwykle jest dzielony między pracodawcą i pracownikiem. 

Workation czyli pracowakacje

Workation ma swoje oczywiste zalety, jak odmiana od rutyny czy możliwość odpoczynku po pracy w pięknych „okolicznościach przyrody”, jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Istnieje szereg warunków, jakie powinny zostać spełnione, aby pomysł „pracy na wakacjach” wypalił. Nieszwankujące połączenie z Internetem to tylko jeden z nich. Przede wszystkim musimy potrafić zachować tzw. work-life balance. Wyjazd typu workation nie jest urlopem. Nie zastąpi prawdziwego wypoczynku i niezbędnego odcięcia się w pełni od spraw zawodowych. Wakacyjne otoczenie może stać się silnym rozpraszaczem i spowodować spadek produktywności, a tym samym jeszcze większą frustrację, przez którą nie osiągniemy żadnego z celów – ani nie wykonamy zadań zawodowych ani nie odpoczniemy. Rozwiązaniem może być spędzenie urlopu w tym samym miejscu dołączając dni wolne do czasu poświęconego pracy. Pracowakacje w innej strefie czasowej nie sprawdzą się, jeżeli potrzebujemy stałego kontaktu z zespołem czy partnerami biznesowymi. Najlepiej, jeżeli specyfika naszej pracy pozwala na w pełni elastyczne godziny. Miejsce, które wybierzemy musi być odpowiednie do „pracy na wakacjach”, zapewniać nam ciszę, spokój, przynajmniej częściowe odosobnienie i, co niezmiernie ważne, ergonomiczne stanowisko pracy. Leżenie na hamaku z laptopem na kolanach może wygląda dobrze na Instagramie, ale po kilku dniach ośmiogodzinnej pracy w takich warunkach nasz kręgosłup będzie wymagał rehabilitacji. Należy dodać, że workation łączy się również z kosztami wyjazdu i utrzymania, które pracując w ten sposób musimy ponosić. Należy więc sprawdzić czy nas na to stać i dostosować wyjazd do swojego budżetu. Pobyt w prywatnym „domu pracy twórczej” na działce w lesie może być równie inspirujący i pozwoli „naładować baterie”. Jeżeli szukamy malowniczego odludzia nie koniecznie na końcu świata z pomocą przychodzą nam serwisy takie jak naodludziu.pl czy slowhop.com. Ten ostatni portal przygotował nawet listę 18 miejsc idealnych na workation - jest w czym wybierać!

Workation czyli pracowakacje

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement