Workation - co to takiego? Czy łączenie wakacji z pracą to dobry pomysł?

Przyjemne z pożytecznym czy raj dla pracoholika? Plusy i minusy tzw. pracowakacji

Workation czyli pracowakacje

Termin workation powstał z połączenia dwundefinedch angielskich słundefinedw oznaczających pracę (work) oraz wakacje (vacation). W spolszczonej wersji to pracowakacje, lub rzadziej pracokacje, bo i takie określenie pojawia się w mediach. Co w praktyce oznacza ta hybryda?

Czas pandemii znacznie przyspieszył pewne trendy związane z naszym stylem życia, ktundefinedre specjaliści dostrzegali już wcześniej. Zmienił się nasz sposundefinedb postrzegania ważnych elementundefinedw codzienności, takich jak praca zawodowa czy odpoczynek. Zweryfikowaliśmy rundefinedwnież nasze podejście do podrundefinedżowania. Praca zdalna z przywileju nielicznych, głundefinedwnie osundefinedb wykonujących wolne zawody i freelancerundefinedw, stała się codziennością wielu z nas, rundefinedwnież pracownikundefinedw większych firm czy korporacji. Po społecznym eksperymencie, jaki wymusiła epidemia COVID-19 okazało się, że większość pracownikundefinedw wcale nie kwapi się do powrotu do biur. Rundefinedżne badania, m.in. przeprowadzone przez portal pracuj.pl wskazują, że aż ok. 80% pracownikundefinedw, ktundefinedrzy w trakcie pandemii pracowali zdalnie, pragnie pozostać, przynajmniej częściowo, przy tej formie zatrudnienia. Najwięcej, bo ok. połowa, respondentundefinedw, jeżeli miałoby taką możliwość, wybrałoby formę hybrydową, czyli np. możliwość pracy w biurze jeden dzień w tygodniu lub nawet rzadziej - raz w miesiącu. Pracodawcy w dużej mierze rundefinedwnież zmieniają swoje podejście i rozumieją, że aby utrzymać się na rynku, muszą stać się bardziej elastyczni. Podczas pandemii wielu sceptycznych zatrudniających mogło się przekonać, że praca z domu się sprawdza i jest rundefinedwnie efektywna. Zresztą praca zdalna pracownikundefinedw wiąże się rundefinedwnież z korzyściami dla pracodawcy, takimi jak choćby mniejszy koszt wynajmu powierzchni. Eksperci przewidują, że niedaleka przyszłość zmieni biura w miejsca bardziej przyjazne i elastycznie dostosowujące się do potrzeb pracownikundefinedw. Siedziby firm staną się głundefinedwnie miejscem spotkań, pracy zespołowej oraz budowania relacji i integracji pracownikundefinedw.

Workation czyli pracowakacje

Pracę zdalną można wykonywać z dowolnego miejsca, nie musi to być nasze mieszkanie czy dom. Wystarczy w zasadzie laptop i połączenie z Internetem. Tu rodzi się pomysł, by wybrać bardziej wakacyjną lokalizację i pracę zarobkową połączyć z odpoczynkiem. Wybundefinedr miejsca zależy tylko od nas (i zasobności naszego portfela). Może to być np. tętniące życiem miasto na południu Europy, Jeżeli najlepiej odpoczywamy na łonie natury, wybierzemy dom na wsi. A może marzy się nam bardziej egzotyczna miejscundefinedwkaundefined plaża w Tajlandii? System workation już od dobrych kilku lat jest popularny na Zachodzie. Powoli idea ta zyskuje zwolennikundefinedw także w Polsce.

Workation czyli pracowakacje

Pracowakacje mogą przybierać rundefinedżne formy. Może to być np. wyjazd rodzinny z pobytem w hotelu undefined część sieci hoteli nadążając za trendem, oferuje pobyty długoterminowe w korzystnych cenach. Możemy rundefinedwnież wynająć mieszkanie za granicą. W ciągu dnia praca w klimatyzowanym apartamencie z bezcennym widokiem za oknem. Po południu, czy w weekend odpoczynek na plaży, koktajl z palemką lub zwiedzanie nowych miejsc. Brzmi kusząco? Coraz większą popularnością cieszy się rundefinedwnież tzw. vanlife, czyli styl życia łączący pracę zdalną z podrundefinedżowaniem kamperem czy innym pojazdem przerobionym na mobilny dom. W rundefinedżnych miejscach na świecie powstają także tzw. wioski dla cyfrowych nomadundefinedw. Pierwsza, ktundefinedra powstała na Maderze cieszy się dużą popularnością. Goście otrzymują tam zrundefinedżnicowaną ofertę noclegundefinedw, zniżek na miejscowe produkty i usługi oraz zarezerwowane miejsce w przestrzeni coworkingowej, z wygodnym stanowiskiem pracy i dostępem do sieci. Warunkiem jest pobyt przynajmniej miesięczny. Barbados, gdzie rundefinedwnież powstała taka wioska, wprowadził specjalne wizy dla pracownikundefinedw zdalnych. Aruba przygotowała specjalną ofertę undefinedOne Happy Workationundefined skierowaną do mieszkańcundefinedw USA. Turystykę typu workation proponują rundefinedwnież inne kraje, takie jak Dubaj, Estonia czy Gruzja. Na stronie workation.com umożliwiającej zarezerwowanie praco-wakacyjnego pobytu znajdziemy miejscundefinedwki m.in. w Chorwacji, Grecji, Czechach czy Polsce. Dobrą ofertę pobytundefinedw długoterminowych mają rundefinedwnież Wyspy Kanaryjskie. Zwolennicy wyjazdundefinedw do Azji chwalą sobie natomiast niskie koszty utrzymania na miejscu.

Workation czyli pracowakacje

W niektundefinedrych firmach workation to forma wspundefinedlnego wyjazdu, np. tygodniowego, podczas ktundefinedrego łączy się pracę w zespole z integracją pracownikundefinedw i rekreacją. Inną formą pracowakacji są wyjazdy typu blasure (z ang. business + leisure), czyli krundefinedtsze wyjazdy służbowe z dodatkowym czasem na zwiedzanie czy odpoczynek. To delegacja, na ktundefinedrej zostaje się dłużej i często zabiera ze sobą rodzinę. Koszt takiego wyjazdu zwykle jest dzielony między pracodawcą i pracownikiem.

Workation czyli pracowakacje

Workation ma swoje oczywiste zalety, jak odmiana od rutyny czy możliwość odpoczynku po pracy w pięknych undefinedokolicznościach przyrodyundefined, jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Istnieje szereg warunkundefinedw, jakie powinny zostać spełnione, aby pomysł undefinedpracy na wakacjachundefined wypalił. Nieszwankujące połączenie z Internetem to tylko jeden z nich. Przede wszystkim musimy potrafić zachować tzw. work-life balance. Wyjazd typu workation nie jest urlopem. Nie zastąpi prawdziwego wypoczynku i niezbędnego odcięcia się w pełni od spraw zawodowych. Wakacyjne otoczenie może stać się silnym rozpraszaczem i spowodować spadek produktywności, a tym samym jeszcze większą frustrację, przez ktundefinedrą nie osiągniemy żadnego z celundefinedw undefined ani nie wykonamy zadań zawodowych ani nie odpoczniemy. Rozwiązaniem może być spędzenie urlopu w tym samym miejscu dołączając dni wolne do czasu poświęconego pracy. Pracowakacje w innej strefie czasowej nie sprawdzą się, jeżeli potrzebujemy stałego kontaktu z zespołem czy partnerami biznesowymi. Najlepiej, jeżeli specyfika naszej pracy pozwala na w pełni elastyczne godziny. Miejsce, ktundefinedre wybierzemy musi być odpowiednie do undefinedpracy na wakacjachundefined, zapewniać nam ciszę, spokundefinedj, przynajmniej częściowe odosobnienie i, co niezmiernie ważne, ergonomiczne stanowisko pracy. Leżenie na hamaku z laptopem na kolanach może wygląda dobrze na Instagramie, ale po kilku dniach ośmiogodzinnej pracy w takich warunkach nasz kręgosłup będzie wymagał rehabilitacji. Należy dodać, że workation łączy się rundefinedwnież z kosztami wyjazdu i utrzymania, ktundefinedre pracując w ten sposundefinedb musimy ponosić. Należy więc sprawdzić czy nas na to stać i dostosować wyjazd do swojego budżetu. Pobyt w prywatnym undefineddomu pracy twundefinedrczejundefined na działce w lesie może być rundefinedwnie inspirujący i pozwoli undefinednaładować baterieundefined. Jeżeli szukamy malowniczego odludzia nie koniecznie na końcu świata z pomocą przychodzą nam serwisy takie jak naodludziu.pl czy slowhop.com. Ten ostatni portal przygotował nawet listę 18 miejsc idealnych na workation - jest w czym wybierać!

Workation czyli pracowakacje

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!