Wnętrze modernistycznej willi pod Warszawą

Nowoczesny wystrój i dodatki w stylu vintage… Ten przedwojenny dom z ogrodem znajduje się w spokojnej zielonej okolicy na obrzeżach stolicy. Architektki ze studia FUGA zaprojektowały jasne rodzinne wnętrze, które zachowało swój historyczny charakter

Modernistyczna willa FUGA Arch. wnętrz

Nowi właściciele pokochali go od razu, choć na początku wymagał sporo wyobraźni i troski. Przedwojenny dom w Wesołej - kameralnej, oddalonej od centrum dzielnicy Warszawy dopiero za sprawą architektek ze studia projektowego FUGA Architektura Wnętrz ukazał w pełni swoje piękno.

Willę z ogrodem o łącznej powierzchni 150 m2 kupiło małżeństwo z trójką dzieci

Inwestorzy zakochali się we wnętrzach domu od pierwszego wejrzenia i mimo, że rywalizowali o kupno z kancelarią prawniczą, która oferowała wyższą cenę, ówczesny właściciel zdecydował się sprzedać swój rodzinny dom właśnie naszym klientom ze względu na ich pełne szacunku podejście do bryły budynku, którą chcieli zachować w oryginalnym kształcie

- opowiadają projektantki.

Modernistyczna willa FUGA Arch. wnętrz

Modernistyczna willa FUGA Arch. wnętrz

Oryginalny układ domu oraz elementy wykończenia wnętrza zostały zachowane i pieczołowicie odnowione. Zależało na tym zarówno nowym właścicielom jak i architektkom ze studia FUGA, Antoninie Sadurskiej i Katarzynie Burak, którym powierzono projekt wnętrz:

Między nami a Inwestorami od razu zaiskrzyło, jak tylko dowiedziałyśmy się, że zależy im na zachowaniu możliwie jak największej ilości oryginalnych elementów wnętrza. Drewniany parkiet ułożony w jodełkę, piękna klatka schodowa, oryginalne klamki, przedwojenne włączniki elektryczne wykonane z bakelitu oraz cementowa mozaika w łazience na piętrze to elementy, które zostały odrestaurowane.

Dom otacza duży ogród pełen starych pięknych drzew, co sprawia, że nowy adres stał się prawdziwą oazą dla pięcioosobowej rodziny.

Modernistyczna willa FUGA Arch. wnętrz

Na parterze, od strony ogrodu ulokowana została otwarta przestrzeń dzienna z salonem i jadalnią. Naprzeciwko jadalni, po drugiej stronie korytarza znajduje się duża kuchnia. Na tym samym poziomie jest również łazienka z toaletą i prysznicem. Uwagę zwraca hall z przepięknie odrestaurowaną klatką schodową, który najlepiej przywołuje historyczny kontekst i klimat przedwojennej willi.

Modernistyczna willa FUGA Arch. wnętrz

Modernistyczna willa FUGA Arch. wnętrz

Salon, dzięki białym ścianom i odsłoniętym oknom jest jasny i pełen światła. Stonowaną bazę w postaci bieli i naturalnego drewna przełamują akcenty kolorystyczne – pomarańczowa tapicerka fotela vintage czy dekoracje. Wnętrza zdobi należąca do właścicielki kolekcja powojennego polskiego designu, głównie barwnej ceramiki artystycznej, wyeksponowanej na regale we wnęce w odcieniu głębokiego granatu oraz na lekkich półkach w jadalni. Efektownym nawiązaniem do stylu mid-century modern jest regał w wypoczynkowej części pokoju dziennego - współczesna wersja meblościanki. Górne półki służą do przechowywania książek, dolne szafki mieszczą sprzęt RTV.

Modernistyczna willa FUGA Arch. wnętrz

W jadalni projektantki również zastosowały ciekawe rozwiązanie – fragment sufitu i ściany został pomalowany szaroniebieską farbą. Geometryczny, zaokrąglony kształt łączy lampę sufitową z okrągłym lustrem na ścianie.

Modernistyczna willa FUGA Arch. wnętrz

Na piętrze znajduje się część prywatna domu – trzy sypialnie oraz łazienka. W sypialni małżeńskiej również dominuje biel oraz naturalne drewno. Barwnym akcentem jest welurowe wezgłowie łóżka w odcieniu butelkowej zieleni. W tej samej palecie kolorów – zestawiu bieli, drewna, ciemnej zieleni i czarnych dodatków - utrzymano wystrój łazienki na parterze.

Modernistyczna willa FUGA Arch. wnętrz

Modernistyczna willa FUGA Arch. wnętrz

Rodzinna łazienka na piętrze utrzymana jest w odcieniach bieli i morskiego błękitu. Kontrastowy geometryczny wzór odrestaurowanej czarno-białej cementowej mozaiki łagodzą łuki i zaokrąglenia w formie wolnostojącej wanny, oryginalnej drewnianej szafki, umywalek nablatowych oraz luster. Tę samą paletę barw z błękitnymi akcentami zastosowano w kuchni.

Modernistyczna willa FUGA Arch. wnętrz

Modernistyczna willa FUGA Arch. wnętrz

Projekt zrealizowano w 2020 roku.

Zdjęcia: fugaarchitektura.pl

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement