Wnętrza w stylu Memphis. Czy moda z lat 80. powraca?

Ta niezwykła estetyka wciąż inspiruje. Zobacz czym zachwyciła Karla Lagerfelda i Davida Bowie


O czym przeczytasz?

Mieszkanie z lat 80 w stylu Memphis

Historia Mempis Group

Ruch Memphis zapoczątkował słynny włoski architekt i projektant austriackiego pochodzenia Ettore Sottsass. W 1980 r. w Mediolanie zorganizował on spotkanie w gronie awangardowych projektantów, które zaowocowało powstaniem grupy Memphis. Nazwa została zainspirowana tytułem utworu Boba Dylana „Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again”, którego grupa słuchała podczas pamiętnego wieczoru. Oficjalna inauguracja działalności kolektywu miała miejsce rok później, podczas targów Salone del Mobile w Mediolanie, na których projektanci zaprezentowali swoje pierwsze prace stworzone na tę właśnie okazję. Wystawiono wówczas kolekcję, w której skład wchodziły meble, oświetlenie, tkaniny, ceramika i szkło. W sumie 40 niezwykłych przedmiotów. Wystawa wywarła duże wrażenie na  publiczności i zainteresowała media. Od tamtej pory grupa Memphis co roku prezentowała swoje kolejne prace podczas mediolańskich targów.

Do grupy Memphis należało kilkudziesięciu projektantów. Było wśród nich wiele uznanych nazwisk ze świata designu, takich jak Alessandro Mendini, Michele de Lucchi, Marco Zanini czy Mansori Umeda. Ruch Memphis działał oficjalnie do 1987r. kiedy zaprezentowano ostatnie przedmioty zaprojektowane pod tym brandem. Chociaż projekty grupy Memphis nie trafiły nigdy do masowej produkcji, ich stylistyka trafiła do masowej wyobraźni i wywarła szeroki wpływ na kulturę popularną.

Działalnością grupy Memphis zainteresował się świat filmu, mody i show-biznesu. Wielbicielem nurtu był David Bowie, który kolekcjonował te awangardowe dzieła. Należącą do niego kolekcję składającą się z ponad 400 obiektów sprzedano w 2016 roku za 1,4 mln funtów. Fanem Grupy był również słynny projektant mody Karl Lagerfeld, który urządził swój dom sprzętami w charakterystycznym stylu Memphis. Pod wpływem estetyki Memphis powstawało wiele kolekcji ubrań, grafiki, tekstyliów, naczyń, wnętrz, przestrzeni publicznych czy scenografii filmowych.

Dom Karla Lagerfelda lata 80.

Mieszkanie Karla Lagerfelda, lata 80. Przypominające ring bokserski łóżko Tawaraya proj. Masanori Umeda (1981), regał Carlton proj. Ettore Sottsass (1981). Fot. 1, 2 studiovarela.com

Manifest stylu Memphis

Zabawne formy rodem z kreskówki, komiksowa estetyka, jednocześnie naiwna i obrazoburcza. Krzykliwe wzory i jaskrawe, cukierkowe kolory. Nieskrępowana wyobraźnia. To wszystko cechuje niepowtarzalny styl Memphis, który miał być buntem przeciwko zasadom modernizmu, designu podporządkowanego funkcji i regułom dobrego smaku.

Styl Memphis odrzuca minimalizm. Czerpie z postmodernizmu i futuryzmu. Odwołuje się do art deco, estetyki lat 50 i pop artu. Nie stroni od kiczu. Często przekracza granice powszechnego gustu. Formę stawia ponad treścią. Z brawurą pozbywa się zahamowań i zdrowego rozsądku. Cieszy oko wewnętrznego dziecka, skłania do uśmiechu. Przekonuje, że design może być jednocześnie sztuką i świetną zabawą.

Projektanci grupy Memphis odrzucając modernistyczne ideały odeszli od naturalnych materiałów, takich jak drewno, gustując raczej w tworzywach sztucznych i laminatach. Wykorzystywali także metal, barwne szkło i akryl oraz barwne lastryko. Zdecydowane lub pastelowe barwy zestawiali z graficznym kontrastem bieli i czerni. Najbardziej rozpoznawalnym wzorem w stylistyce Memphis jest wymyślony przez Ettore Sottsasa print Squiggles, zwany też Bacterio. Są to nieregularnie rozsypane krótkie kreski poskręcane w charakterystyczny sposób. Wzór można było znaleźć na ścianach, frontach mebli czy tekstyliach.

Sasha Bikoff wnętrze, klatka schodowa

sashabikoff.com

Styl Memphis wciąż inspiruje

Styl Memphis nadal inspiruje projektantów na całym świecie. Jego motywy i interpretacje pojawiają się m.in. w bajkowych projektach Jaime Hayona, fantazyjnych wnętrzach Sashy Bikoff czy graficznych koncepcjach w przestrzeni miejskiej, jakie tworzy Camille Walala. Warto poznać ich projekty.

Najlepszym dowodem na to, że styl Memphis ma się świetnie jest uruchmiona w tym roku platforma internetowa memphis-milano.com, przez którą można kupić meble, dywany, lampy czy ceramikę zaprojektowane przez twórców kultowej Memphis group. Okazuje się, że te niezwykłe przedmioty sa nadal produkowane! Możemy zatem przebierać do woli w tych zachwycających projektach, których na stronie jest kilkaset. Nabycie wnętrzarskich skarbów wymaga zasobniejszego portfela, jednak podziwiać je możemy za darmo, i to z własnego fotela. Wrażenia estetyczne oraz inspirującą dawkę współczesnego designu mamy zagwarantowaną.

Współczesny projekt w stylu lat 80.

jentalbotdesign.com

Camille Walala kolekcja In Da House

camillewalala.com

Sposoby na nętrze w stylu Memphis

Wnętrze urządzone w bezkompromisowym i maksymalistycznym stylu Memphis może onieśmielać, przytłaczać a niektórych nawet odpychać. Jeżeli jednak owa zwariowana, radosna estetyka pełna koloru i printu pobudza Twoją kreatywność i wprawia Cię w dobry humor, dlaczego nie spróbować wprowadzić kilku jej elementów do własnego otoczenia? Zadanie wcale nie jest takie trudne. Oto jak możesz to zrobić:

Camille Walala. Mieszkanie projektantki

Camille Walala. Mieszkanie projektantki

Fot. architecturaldigest.com

Kolor

...kolor i jeszcze raz kolor. Zamiast neutralnych, zgaszonych odcieni wybierz jaskrawe i kontrastowe. Połącz te, które pozornie do siebie nie pasują. Zestaw kolory z printami. Obok biało-czarnej poduszki w zygzaki ułóż kolorowe. Zmień zasłony na wzorzyste, w zdecydowanym kolorze, pomaluj doniczki, oklej brzegi półek i ramki na zdjęcia. Wymień segregatory i tekturowe pudełka na regałach na białe i kolorowe. Markerem narysuj na nich swoją wersję Squiggles.

Lastryko

Postaw na super modny wzór kolorowego terazzo, czyli lastryko. Znajdziesz go nie tylko na płytkach podłogowych, ale również na przedmiotach użytkowych, jak naczynia czy pościel.

Zabawne gadżety

Wyeksponuj zaskakujące ozdoby. To może być wszystko, co ci przyjdzie do głowy. Ulubiona zabawka z dzieciństwa? Sztuczne kwiaty, ceramiczna figurka, stare radio... Poszperaj. Na pewno coś znajdziesz. Ważne by te przedmioty sprawiały Ci radość i wywoływały uśmiech.

Barwne szkło i ceramika

Być może już masz wazony w różnych kształtach bądź kieliszki z barwionego szkła. Postaw je wszystkie razem, w widocznym miejscu.

Ściana inspiracji

Powieś tablicę, korkową lub z drucianej kratki i przyczep do niej kolorowe kartki, grafiki, zdjęcia, rysunki dzieci...

Odnów stary mebel

Zniszczony taboret, szafka, która czasy świetności ma już za sobą? Niech zyska zupełnie nowy look. Oczywiście w stylu Memphis.

Camille Walala. Mieszkanie projektantki

Fot. architecturaldigest.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować