Wiosenne porządki w kuchni krok po kroku

Zacznij od przygotowania listy zadań i narzędzi.


O czym przeczytasz?

wiosenne porządki w kuchni

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń w domu, ktundefinedre brudzą się najszybciej. Nic dziwnego, w końcu to tu gotujemy, jemy, spędzamy czas z rodziną, a często także przyjmujemy gości.

Wiosną warto ją gruntownie posprzątać. Dzięki dodatnim temperaturom za oknem nie tylko łatwiej wywietrzysz mieszkanie po sprzątaniu, ale też bez obaw wystawisz na zewnątrz środki czystości i chwilowo niepotrzebne sprzęty.

Zatem, do dzieła!

Trzy wskazundefinedwki na początek

wiosenne porządki

Aby porządki poszły szybko i sprawnie, trzeba się do nich dobrze przygotować.

1. Zacznij od zrobienia listy planowanych prac. Wywieś ją w widocznym miejscu i odhaczaj kolejne zadania.

2. Skompletuj potrzebne narzędzia i produkty. Przydadzą ci się: mop, ścierki, worki, kartony, płyn do mycia naczyń, gąbki i ręczniki papierowe. Zaopatrz się także w ocet, sodę oczyszczoną i folię aluminiową.

3. Mycie i odkurzanie zawsze zaczynaj od gundefinedry. Najpierw czyść lampę i karnisze, potem szafki i sprzęty AGD, a na końcu podłogę.

Gundefinedrne partie na start

wiosenne porządki

Kuchenne porządki rozpocznij od wyciągnięcia wszystkich rzeczy z szaf, szuflad i komundefinedd. Pozbądź się przeterminowanej żywności, uszkodzonych opakowań i zbędnego sprzętu. Może nieużywany od lat mikser, ktundefinedry tylko zajmuje ci miejsce, warto sprezentować komuś, kto go rzeczywiście potrzebuje?

Jeśli to możliwe, zawartość szafek wynieś na balkon albo do innego pomieszczenia.

Możesz zaczynać czyszczenie. W pierwszej kolejności zajmij się tym, co najwyżej, a więc pundefinedłkami, karniszami i kratkami wentylacyjnymi, ktundefinedre najprawdopodobniej lepią się od tłuszczu. Najłatwiej zmyjesz go wodą z płynem do mycia naczyń.

Tłuste plamy z okapu kuchennego najlepiej wyczyści oliwka dla niemowląt albo rozpuszczalnik do farb.

Aby dokładnie umyć piekarnik i mikrofalundefinedwkę, zastosuj natomiast miksturę z wody i octu. Taki sam roztwundefinedr przyda ci się rundefinedwnież do umycia lodundefinedwki. Jeśli planujesz ją rozmrażać, koniecznie zaopatrz się w koc termiczny, ktundefinedry spowolni rozmrażanie się produktundefinedw. Kupisz go za kilka złotych w aptece.

Jeśli korzystasz ze stalowej suszarki do naczyń, umyj ją dokładnie wodą z mydłem. Możesz ją dodatkowo wypolerować zwiniętą w kulkę folią aluminiową.

Organizery ułatwią kuchenne prace

segregatory na sztućce

W kuchni ważna jest segregacja. W sklepach znajdziesz mnundefinedstwo kuchennych organizerundefinedw, np. na przyprawy. Świetnym rozwiązaniem są także segregatory do szuflad, w ktundefinedrych możesz trzymać m.in. stalowe sztućce.

Oczywiście, zanim je posegregujesz, porządnie je wyczyść. Najlepiej wykorzystać do tego roztwundefinedr wody (1 litr) z octem (kilka łyżek). Zanurzone w takiej miksturze sztućce gotuj przez 15-20 minut. Do wypolerowania użyj odrobiny oliwy.

Podłoga na sam koniec

wiosenne porządki

Możesz odetchnąć z ulgą, jesteś już daleko za połową.

Pora wyczyścić kaloryfer. Najdokładniej zrobisz to przy użyciu specjalnej szczotki do grzejnikundefinedw. W sieci kupisz ją już za kilkanaście złotych.

Szmatką nasączoną wodą z mydłem umyj blaty i fronty szaf.

Możesz teraz zacząć wkładać z powrotem do szaf produkty i naczynia. Pamiętaj, by robić to przed umyciem podłogi, bo przy przenoszeniu zawsze może się coś przecież rozlać albo wysypać.

Jeśli chcesz uniknąć środkundefinedw chemicznych do czyszczenia parkietu wykorzystaj ocet albo płyn do naczyń. Wystarczy kilka kropel dodanych do gorącej wody, by sprawnie usunąć wszelkie zabrudzenia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!