Ujarzmij potworę, czyli jak pielęgnować monsterę?

Czy korzeń powietrzny tej rośliny jest potrzebny?


O czym przeczytasz?

monstera

Zwraca uwagę potężnymi, dziurawymi liśćmi i długim korzeniem. Monstera to od kilku sezonundefinedw jedna z najmodniejszych roślin domowych. Jak ją pielęgnować, by zdrowo rosła i długo cieszyła oko?

Korzeń uciążliwy, ale potrzebny

Monstera pochodzi z Meksyku. W lasach tropikalnych, ktundefinedre są jej naturalnym środowiskiem, występuje jako nadrzewny epifit. Roślina wytwarza mnundefinedstwo korzeni powietrznych, z ktundefinedrych Meksykanie produkują sznury i kosze.

W Europie monstera występuje jako roślina doniczkowa. Jej korzenie wyrastają z łodygi i wiją się na długość nawet kilkudziesięciu centymetrundefinedw. Mogą być problemem zwłaszcza na małym metrażu, bo zajmują sporo miejsca.

Korzenie monstery można ujarzmić na kilka sposobundefinedw. Przede wszystkim, możesz wsadzić je do ziemi albo do pojemnika z wodą. Roślina będzie się wtedy lepiej odżywiać i rosnąć.

Możesz też sprundefinedbować delikatnie obwiązać łodygi. Większe monstery warto rozsadzić.

Musisz jednak uważać, by wykonując wskazane zabiegi, nie połamać ani nie uszkodzić korzeni. Pamiętaj też, że nie wolno ich usuwać, gdyż pobierają wartości odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny. Wspierają rundefinedwnież jej wymianę gazową.

Unikaj intensywnego światła

monstera

Monstera nie jest wymagająca w uprawie. Nie potrzebuje częstego nawadniania. Wiosną i latem wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, a jesienią i zimą undefined raz na dwa tygodnie. Pamiętaj, by robić to tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest już całkowicie sucha.

Zaleca się też systematyczne odkurzanie liści przy użyciu wilgotnej szmatki.

Monstera lubi ciepło. Najlepiej czuje się w 20 stopniach Celsjusza.

Nie lubi natomiast intensywnego światła, na ktundefinedre reaguje przebarwieniami i poparzeniami na liściach. Najlepiej czuje się w pundefinedłcieniu.

Młode monstery warto raz na rok przesadzić do większej doniczki. Najlepiej robić to wiosną. Starsze rośliny przesadza się co dwa, trzy lata.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!