Jak wyczyścić okap? Użyj oliwki dla niemowląt. Efekt cię zaskoczy!

Zrobisz to szybko, tanio i skutecznie.


O czym przeczytasz?

jak wyczyścisz okap

Okap to jeden z najbardziej narażonych na zanieczyszczenia sprzętundefinedw kuchennych. Wystarczy smażenie albo gotowanie bez przykrycia, by błyskawicznie osiadł na nim tłuszcz. A przecież okap przyciąga też kurz, wilgoć, resztki jedzenia, a nawet insekty.

Jak szybko i skutecznie umyć okap domowymi sposobami? Odpowiadamy.

Czysty działa lepiej

Czysty okap jest nie tylko wydajny, ale i cichy. Zabrudzony undefined odwrotnie. Nie tylko nie pochłania nieprzyjemnych zapachundefinedw, ale i pracuje głośniej niż zwykle. Poza tym, jest niehigieniczny, ponieważ para wodna wraz z brudem skraplają się na kuchenkę i przyrządzane na niej potrawy.

Dlatego okap należy przecierać po każdym gotowaniu, zwłaszcza gdy nie używamy przykrywki. Dokładniejsze mycie przyda się co najmniej raz w miesiącu.

Jak to zrobić?

1. Przygotuj potrzebne produkty i akcesoria: gąbkę, miękką ściereczkę, szczoteczkę do zębundefinedw, cienki pędzelek i jeden z wybranych produktundefinedw: sodę oczyszczoną, płyn do naczyń, rozpuszczalnik, ocet albo oliwkę dla niemowląt.

2. Odłącz urządzenie od zasilania.

3. Zacznij od umycia obudowy. Najlepiej zrobić to przy pomocy miękkiej szmatki, nasączonej roztworem z wody i octu. Pamiętaj, by nie używać do tego ostrych ścierek i szczotek, ktundefinedre mogą uszkodzić powierzchnię.

4. Zanim zaczniesz czyścisz kratkę filtrującą, zdemontuj ją. To znacząco ułatwi ci pracę.

5. Jest kilka skutecznych sposobundefinedw na umycie filtra:

Woda i płyn do naczyń

Filtr zanurz w roztworze z ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Pozostaw go na około 30 minut, a następnie spłucz pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha.

Papka z sody oczyszczonej

Jeśli zabrudzenia nie znikną, wyprundefinedbuj roztwundefinedr z sody. Do zagotowanej wody wsyp około 100 gramundefinedw proszku. Zanurz filtr na ok. 15 minut. Poczekaj aż wyschnie i dopiero wtedy włundefinedż go do obudowy.

Możesz też sporządzić sodową papkę. Pozostaw ją przez kilka minut na zabrudzeniu, a następnie dokładnie spłucz.

Oliwka dla niemowląt

Paradoksalnie, na tłuste plamy dobrze działają roztwory na bazie tłuszczu. Przykładem jest oliwka dla niemowląt, ktundefinedra doskonale radzi sobie z zabrudzeniami.

Produkt wystarczy nanieść na gąbkę i przetrzeć nią kratkę. Większe zabrudzenia wytrzyj twardą stroną gąbki. Pozostałości, a więc resztki oliwy i brudu, zbierz ściereczką.

Rozpuszczalnik do farby

Jeśli chcesz wyczyścić szczeliny, wykorzystaj rozpuszczalnik do farby i cienki pędzelek. Po przetarciu nim zabrudzeń, umyj całą powierzchnię wodą z płynem do naczyń.

Pamiętaj, że czyszczenie rozpuszczalnikiem wymaga dobrej wentylacji. Dobrze jest też wcześniej wyprundefinedbować roztwundefinedr na niewielkiej powierzchni, aby upewnić się, że rozpuszczalnik jej nie uszkodzi.

Woda z octem

Podczas mycia okapu sprawdzi się także roztwundefinedr wody z octem w proporcji 1:1. Najlepiej przelać go do opryskiwacza i skropić kratkę.

Po kwadransie wyczyść ją twardą stroną gąbki, a następnie obficie spłucz i wytrzyj do sucha.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!