Maj: Inwazja ślimaków może dotknąć każdy ogród. Jak z nimi walczyć?

Potrzebne produkty znajdziesz m.in. w kuchennych szafkach.


O czym przeczytasz?

jak pozbyć się ślimakundefinedw

Ślimaki w ogrodzie bywają utrapieniem. Zjadają młode pędy, liście i płatki kwiatundefinedw. Niszczą i dziurawią rośliny ozdobne, owoce i warzywa. Psują także estetykę ogrodu, pozostawiając ślad ze śluzu na ławkach i donicach.

Jak się pozbyć dokuczliwych mięczakundefinedw? Jest na to kilka sposobundefinedw!

Usuń wszystkie zbędne przedmioty

Ślimaki lubią wilgoć i zakamarki, w ktundefinedrych chronią się przed słońcem. Chętnie wybierają więc miejsca pod gałęziami, deskami i pustakami.

Aby więc twundefinedj ogrundefinedd nie był dla ślimakundefinedw atrakcyjny, regularnie go porządkuj. Pozbądź się wszystkiego, co zalega na działce, wokundefinedł domu czy altanki. Każdy zbędny przedmiot to dodatkowe schronienie dla mięczakundefinedw.

Zadbaj o sypkie podłoże

Ślimakom trudno się porusza po sypkim podłożu, dlatego pomyśl o rozsypaniu w ogrodzie niewielkich kamyczkundefinedw, piachu z popiołem czy pogniecionych skorupek jaj. Wzbogacenie ziemi o takie elementy sprawi, że stanie się ona dla mięczakundefinedw naturalnym torem przeszkundefinedd.

Pomogą kawa i cynamon

Ślimaki nie lubią kawy. Aby omijały twundefinedj ogrundefinedd szerokim łukiem, rozsyp fusy wokundefinedł doniczek, rabatek i grządek warzywnych. Zmielone ziarna nie tylko odstraszą szkodniki, ale też sprawdzą się jako nawundefinedz.

Także cynamon działa na ślimaki odstręczająco - drażni zapachem, a poza tym łatwo się do nich przykleja.

Pułapka własnej roboty

Możesz też pomyśleć o zrobieniu pułapki na ślimaki, z ktundefinedrej przetransportujesz je potem na okoliczną łąkę. Wykorzystaj do tego wkopaną w ziemię puszkę. Wyłundefinedż ją liśćmi sałaty, fusami z pokrzywy, resztkami marchwi albo ziemniakundefinedw. Możesz też wlać do pojemnika odrobinę piwa, za ktundefinedrym ślimaki szczegundefinedlnie przepadają. Dzięki takiej pułapce pozbędziesz się szkodnikundefinedw, nie robiąc im krzywdy.

Do puszki najlepiej zaglądać codziennie. Pamiętaj, by znajdujące się w niej ślimaki wynieść co najmniej 30 metrundefinedw od ogrodu. W przeciwnym razie musisz się liczyć z tym, że problem najprawdopodobniej powrundefinedci. I to szybciej, niż można by się tego po ślimakach spodziewać.

Rośliny wrogie szkodnikom

Skutecznym sposobem na przepędzenie ślimakundefinedw jest rundefinedwnież posadzenie na działce warzyw o ostrym zapachu i smaku. Mięczaki nie lubią szczegundefinedlnie cebuli, czosnku, cząbru, gorczycy i majeranku. Odstraszająco działają na nie także takie rośliny jak rumianek, majeranek, szałwia, macierzanka, krwawnik, bylica piołun, orlica pospolita i hyzop.

Posadź je wokundefinedł rabatek z roślinami, przy ktundefinedrych najczęściej gromadzą się ślimaki.

Trutki to ostateczność

Choć najszybciej i najskuteczniej pozbędziesz się ślimakundefinedw przy pomocy środkundefinedw chemicznych i trutek, rozwiązania te należy traktować jako ostateczność. To prawda, ślimaki potrafią dać w kość, jednak pełnią też ważną rolę w środowisku. Są pożywieniem m.in. dla jeży, myszy i ptakundefinedw. Zabijając je, niepotrzebnie ingerujesz w ekosystem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!