Tradycja i nowoczesność. Kompletujemy zastawę stołową

Podasz na nich śniadanie do łóżka, niedzielny obiad dla rodziny i podwieczorek jak u królowej. Wybieramy ceramikę z polskich fabryk z tradycjami, które postawiły na dobry design i współpracę ze współczesnymi projektantami


O czym przeczytasz?

Manufaktura w Bolesławcu Roses

Manufaktura w Bolesławcu kol. Roses proj. Magdalena Gazur

Ćmielów Design Studio

Ćmielów Design Studio to innowacyjna pracownia wzornicza oficjalnie otwarta we wrześniu 2013r. jako nowa marka Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”. Dyrektorem artystycznym pracowni projektowej jest Marek Cecuła - ceniony na świecie artysta ceramik i projektant. To pierwsze tego typu studio w Europie - twórcza przestrzeń otwarta na różnorodne działania: projektowanie, produkcję, eksperymentowanie, a także realizację projektów edukacyjnych i artystycznych.

Ćmielów Design Studio New Atelier

New Atelier

New Atelier to pierwszy produkt sygnowany marką Ćmielów Design Studio. Kolekcja New Atelier o łagodnej oszczędnej linii dostępna jest w trzech wzorach do wyboru. Nam najbardziej przypadła do gustu kolekcja Kubiki ozdobiona nowoczesnym wzorem nieregularnych pastelowych brył. Seria ma wiele elementów – może stać się kompletem śniadaniowym dla dwojga lub serwisem obiadowym dla całej rodziny. Kolekcja zdobyła nagrodę must have 2013 przyznawaną przez Łódź Design Festival i została włączona do stałych kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu.

Ćmielów Design Studio New Atelier

Cosmopolitan Mix&Match

Kolekcja Cosmopolitan opiera się na grze kontrastów. Czarno-białe, geometryczne motywy zestawione zostały z botaniczym ornamentem i złotem. Design kolekcji opiera się na zasadzie mix&match, czyli mieszaj i łącz. Wzory dają możliwość nieograniczonej zabawy w tworzenie własnych kompozycji - każdy produkt możemy dokupić osobno. Kolekcja zawiera wszystkie rozmiary talerzy, filiżanki, czarki oraz dzbanki na kawę i herbatę. Naczynia można myć w zmywarce.

Ćmielów Design Studio Cosmopolitan

Ćmielów Design Studio Cosmopolitan

Folk Fusion

Folk Fusion to kolekcja, której projekt powstał poprzez połączenie wzorów charakterystycznych dla różnych krajów Europy: Grecji, Francji, Holandii, Norwegii, Anglii i Polski. Minimalistyczna kolorystyka nawiązuje do najlepszych tradycji wzorniczych. Inspiracją do stworzenia kolekcji była „europejska wielokulturowość i estetyczny eklektyzm”. Tę kolekcję również zaprojektowano zgodnie z zasadą mix&match. Można ją komponować poprzez dokupowanie dowolnych elementów, tworząc własne kombinacje.

Ćmielów Design Studio Folk Fusion

Ćmielów Design Studio Folk Fusion

Manufaktura w Bolesławcu

Design makes THE difference – takie hasło przyświeca Manufakturze w Bolesławcu na każdym etapie tworzenia unikalnych naczyń kamionkowych. Dlatego w jej ofercie znajdziemy zarówno charakterystyczne dla bolesławieckiej ceramiki kobaltowe motywy, jak i wyjątkowe wzory zaprojektowane przez współczesnych artystów, z którymi manufaktura współpracuje. Tu tradycja przeplata się z nowoczesnością, lokalne wzornictwo z nowoczesnym designem. Wszystkie naczynia są wykonane ręcznie z lokalnego surowca (gliny kamionkowej) i zdobione tradycyjną metodą stempelkową. Kamionka jest trwała i wytrzymała, wykonane z niej naczynia długo utrzymują temperaturę serwowanych w nich napojów czy potraw. Produkty z Manufaktury w Bolesławcu nadają się do zmywarek i kuchenek mikrofalowych. Manufakturę w Bolesławcu można zwiedzić odwiedzając Żywe Muzeum Ceramiki i biorąc udział w warsztatach ceramicznych. To świetny pomysł na wakacyjną atrakcję dla całej rodziny.

Manufaktura w Bolesławcu Modern

Manufaktura w Bolesławcu Modern

Modern

Kolekcja Modern autorstwa Magdaleny Gazur to nowoczesna interpretacja kobaltowych bolesławieckich wzorów. Wzór nawiązujący do tradycyjnego przełamany został wstawkami zygzaków natomiast naczynia zyskały bardziej współczesne formy. W kolekcji znalazło się wiele naczyń do serwowania – miski i patery o różnych wielkościach i kształtach, kubki, filiżanki, pojemniki np. maselnica, a nawet łyżki. Towarzyszą im również elementy wystroju wnętrz, jak wazony czy piękne klasyczne podstawy lamp.

Manufaktura w Bolesławcu Modern

Manufaktura w Bolesławcu Modern

Lata 60.

Kolekcja Lata 60. to najnowszy projekt Magdaleny Gazur dla Manufaktury w Bolesławcu. Dwukolorowy kobaltowo-czerwony, geometryczny wzór w stylistyce retro w połączeniu z kształtem naczyń nawiązującym do złotej dekady wzornictwa to mistrzowskie oddanie ducha mid-century modern. Kolekcja Lata 60. otrzymała wyróżnienie must have 2020.

Manufaktura w Bolesławcu Lata 60.

Porcelana Kristoff

Porcelana Kristoff to jedna z najstarszych zachowanych fabryk porcelany w Polsce. Zakład działa bez przerwy od 1831 roku. Kolekcja Design powstała we współpracy z młodymi projektantami, którzy stworzyli nowe wzory dekoracji na tradycyjne eleganckie fasony z białej porcelany produkowane od wielu wielu lat.

Porcelana Kristoff Circus

Circus

Seria powstała przez połączenie klasycznego fasonu porcelany Alaska ze współczesną dekoracją, której autorem jest Marek Mielnicki. Kolorystyka również jest klasyczna: złoto i kobalt. Inspiracją dla kolekcji stał się cyrk – „zjawisko o wielowiekowej tradycji, które znika na naszych oczach. Cyrk, jak i barwna epoka, do której należy, epoka królów i niewolników, tradycji i rewolucji, magii i religii odchodzi w zapomnienie, a wraz z nim klauni, kuglarze, tancerki na linie i poskramiacze dzikich zwierząt. To próba zatrzymania odchodzącej epoki na szlachetnym materiale, jakim jest porcelana, od zawsze kojarzącym się z czymś delikatnym i kruchym”. Kolekcja Circus została w 2012 r wyróżniona wyróżnieniem must have. Seria zawiera eleganckie serwisy do herbaty i kawy oraz talerze obiadowe i deserowe. Kolekcja Circus jest bestsellerem fabryki Kristoff. To wzór, który łączy pokolenia – zachwyca zarówno starszych jak i młodych. Tu zobaczysz film zainspirowany kolekcją Circus: https://vimeo.com/51739395

Porcelana Kristoff Circus

Fot. Jacek Kołodziejski, stylizacja Natalia Mleczak

Great Inventors

Kolekcję Great Inventors, wyróżnioną nagrodą must have na Łódź Design Festiwal 2013, zaprojektowała Kaja Kusztra. Dekoracje została stworzona w hołdzie genialnym przedstawicielom humanizmu. Artystka w subtelny sposób, przy użyciu współczesnej grafiki, wydobywa wspaniałe umysły historii, m.in. Nikola Teslę czy Adę Lovelace, XIX-wieczną brytyjską matematyczkę i poetkę, twórczynię pierwszego na świecie algorytmu – zwaną pierwszą programistką. Szkice wkomponowane są w barokowy relief fasonu Fryderyka produkowanego w fabryce Kristoff nieprzerwanie od 1934 roku. Dekoracje na porcelanie wykonane są w kolorze czarnym i platynie. Kolekcja Great Inventors zawiera kubek, talerz, półmisek, kieliszek do jajka i miseczkę.

Porcelana Kristoff Great Inventors

Porcelana Kristoff Great Inventors

Zdjęcia: materiały producentów

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat