To będą najciekawsze wystawy o designie w 2021 roku. Spodobają się nie tylko miłośnikom dobrego stylu

Inspirujące, nietypowe, kuriozalne. Przedstawiamy niesamowite wystawy, które będzie można zobaczyć już niedługo.


O czym przeczytasz?

Plastikowy laminat i lastryko - kicz i sztuka w jednym

„Memphis: Plastic Field” to wystawa wyrazistego stylu mebli włoskiej Grupy Memphis. Pracownia projektowo-architektoniczna działała w latach 1980-1987. Jej założycielem był Ettore Sottsassa, który do swojej pracowni zaangażował najbardziej awangardowych designerów. Punktem odniesienia ich kolekcji był Art Deco i Pop Art, ze szczególnym uzwględnieniem kiczu i futuryzmu. Wystawa ma składać się z kultowych kolekcji - kolorowych, niekonwencjonalnych, pełnych laminatu i lastryki mebli.

Wystawa: „Memphis: Plastic Field”

Miejsce: MK Gallery

Czas trwania: do 25 kwietnia 2021

Futurystyczne meble ogrodowe w nieistniejącym świecie

W 2019 roku pracownia Kin&Company wystartowała ze swoim innowacyjnym projektem futurystycznych mebli zewnętrznych Inside~Out. Ze względu na pandamię, założyciele Kira de Paola i Joseph Vidich nie mogli kontynuować wystawy swoich projektów, dlatego też postanowili umożliwić to za pomocą Internetu.

Ponad 40 nietypowych mebli ogrodowych od niezależnych projektantów zostało ustawionych na tle wyimaginowanych krajobrazów wyczarowanych przez cyfrowego artystę Duyi Han. Meble zewnętrze połączone z magicznym nieistniejącym światem są oryginalnym pomysłem, który przyciąga uwagę nie tylko miłośników designu.

Wystawa: „Inside~Out”

Miejsce: tylko on-line Inside~Out

Czas trwania: stała

Autor: Duyi Han

Pamięć o uchodźcach w detalu

Algierskiego artystę Rachida Koraïchi poznał cały świat, gdy w 2019 roku wyszedł z inicjatywą wybudowania cmentarza dla uchodźców, którzy stracili życie podczas przeprawy przez Morze Śródziemne. "Ogród Afryki" został wybudowany w Tunezji i bogato obsadzony krzewami jaśminu i drzewami cytrusowymi. Teraz artysta przygotował wystawę będącą pamiątką po nich. Szczególne zamiłowanie do znaków i symboli różnych kultur widać u Rachida Koraïchi we wszystkich jego dziełach. “Tears That Taste of the Sea” zaprezentuje stalowe rzeźby, obrazy czy kolekcję ceramiki, których przesłaniem jest ukazanie bólu po stracie.

Wystawa: “Tears That Taste of the Sea”

Miejsce: October Gallery

Czas trwania: 22 stycznia – 27 marca 2021

October Gallery

Majstersztyki, czyli vintage od którego nie można oderwać oczu

Wystawa przygotowana przez Piotra Płoskiego to jakby podręcznik wprowadzający do polskiego i światowego wzornictwa. Wystawa prezentuje wyjątkowe meble, które pomagają zrozumieć, jak polskie i światowe trendy od zawsze się uzupełniały. Piotr Płoski jest kolekcjonerem wzornictwa vintage, projektantem i właścicielem interdyscyplinarnego studia smallna, w którym realizuje projekty wnętrz, domów, wehikułów czy instalacji świetlnych.

Wystawa: „Majstersztyki”

Miejsce: Elektrownia Powiśle

Czas trwania: do 31 stycznia 2021 w godz. 16:00-20:00

Majstersztyki

Uwięzieni razem w czasie II wojny światowej odkryli wspólną miłość do projektowania

Robert Guillerme i Jacques Chambron zostali uwięzieni razem podczas II wojny światowej. Wtedy też odkryli miłość do projektowania, która doprowadziła ich do założenia firmy produkującej meble i aranżującej wnętrza w czasie wojny. Wystawa francuskiego duetu „Vorte Maison”, składa się z mieszanki eleganckich mebli z połowy wieku – stołów, krzeseł, lamp, sof czy łóżek. Można ją oglądać w równie pięknej kamienicy na Brooklynie, zaprojektowanej przez Brooklyn Home Company.

Pięknie urządząne pomieszczenia odzwierciedlające styl architektów są uzupełnione wystawami ceramiki i rzeźbami z brązu, które nadają całemu projektowi niebywałej elegancji.

Wystawa: „Votre Maison”

Miejsce: The Brooklyn Home Company

Czas trwania: luty 2021 (po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty)

Mathew Williams

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować