Jak polski projekt z lat 50. odniósł światowy sukces w XXI wieku. Fotel RM58 Romana Modzelewskiego

Innowacyjny na skalę światową pomysł genialnego polskiego projektanta nie miał szans na masową produkcję w czasach PRL-u. Odkryli go twórcy marki VZOR. Produkowany dzisiaj zyskał miano ikony polskiego designu. Zachwycił już Paryż, Londyn i Nowy Jork.


O czym przeczytasz?

Fotele VZOR RM58 proj. Roman Modzelewski

Narodziny ikony. Niezwykłe losy oryginalnego projektu

Fotel RM58 powstał w 1958 roku na podstawie przełomowego projektu Romana Modzelewskiego. Roman Modzelewski był jednym z pierwszych projektantundefinedw w Polsce, ktundefinedrzy w latach 50. eksperymentowali z tworzywami sztucznymi. Wykonany ręcznie prototyp fotela RM58 był jednym z najwcześniejszych polskich przykładundefinedw mebli z laminatu poliestrowo-szklanego. Jego innowacyjność polegała jednak nie tylko na materiałach zastosowanych do produkcji. W pełni zamknięta bryła i organiczna forma siedziska nie miała swojego odpowiednika w swoim czasie ani w Polsce, ani gdzie indziej na świecie. Jeden z najwcześniejszych zachowanych prototypundefinedw RM58 (w kolorze białym) został kilka lat temu zakupiony do stałej kolekcji Victoria and Albert Museum w Londynie.

Czasy, w ktundefinedrych powstawał projekt Romana Modzelewskiego, ze względu na sytuację polityczno-gospodarczą w Polsce, nie sprzyjały jego karierze na rynku. Projekt fotela RM58 zyskał jednak uznanie w kraju i za granicą. Sam Le Corbusier chciał odkupić prawa do jego produkcji. Z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że gdyby nie okoliczności, fotel Modzelewskiego mundefinedgłby stać się światową ikoną designu. undefinedwczesne realia nie pozwoliły na seryjną produkcję, jednak pechowy los genialnego wzoru w końcu się odmienił. Projekt otrzymał swoją drugą szansę w XXI wieku. Został wprowadzony do produkcji za sprawą grupy VZOR i z miejsca stał się wizytundefinedwką polskiego designu. Był wielokrotnie prezentowany na wystawach i targach wzornictwa na całym świecie. Projektem zainteresowało się m.in. nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Fotel RM58 w krundefinedtkim czasie stał się bestsellerem nowojorskiego MoMA Design Store.

VZOR fotele RM58 tapicerowane

RM58 VZOR. Wspundefinedłczesna wersja fotela Modzelewskiego

Słynny projekt Romana Modzelewskiego wskrzesili twundefinedrcy marki VZOR, ktundefinedra zadebiutowała w 2012 roku. Dzięki nieużywanej dotąd w polskim przemyśle meblarskim technologii formowania rotacyjnego odtworzono historyczny model fotela RM58. Precyzyjnie dopracowana forma stanowi stuprocentowe odwzorowanie względem oryginału. Wykorzystanie nowych technologii przemysłowych oraz nowych materiałundefinedw w produkcji pozwoliło pokonać ograniczenia rzemieślnicze i stworzyć produkt wysokiej jakości, ktundefinedry można wyprodukować szybko i stosunkowo tanio w dużych partiach. O wszelkich szczegundefinedłach, łącznie z paletą kolorystyczną, producenci decydują w porozumieniu z posiadaczką patentu, wdową po Romanie Modzelewskim, Werą Modzelewską.

Oprundefinedcz pierwszej kolekcji klasycznej, czyli wykończonej na wysoki połysk, marce VZOR udało się rundefinedwnież uzyskać matową wersję fotela w wielu nowych, wspundefinedłczesnych odmianach kolorystycznych, ktundefinedra dzięki siedzisku z polietylenu może być użytkowana rundefinedwnież na zewnątrz. W 2016 r. do serii CLASSIC i MATTE dołączyła kolekcja SOFT, czyli nowe, tapicerowane wcielenie historycznego fotela. Miękka wersja dostępna jest także z nowymi rodzajami podstawy: zamiast czterech nundefinedżek, możemy mieć fotel na jednej nodze i dysku lub na jednej nodze z podstawą czteroramienną. Tapicerowane siedzisko z pianki poliuretanowej jest dostępne w ponad 80 tkaninach.

Fotele marki VZOR

Marka VZOR w pundefinedźniejszym czasie wprowadziła także kolejne modele foteli zaprojektowanych przez Romana Modzelewskiego: RM56 z siedziskiem z formowanej sklejki i geometryczny tapicerowany fotel RM57 nagrodzony przez IWP wyrundefinedżnieniem Dobry Wzundefinedr 2019.

projektant Roman Modzelewski

Roman Modzelewski. Projektant wszechstronny

Roman Modzelewski żył w latach 1912-1997. Był malarzem, projektantem, rzeźbiarzem i nauczycielem. Twundefinedrcą awangardowym i artystą interdyscyplinarnym. Ukończywszy Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, związał się łundefineddzką ASP, w ktundefinedrej pracował od momentu jej powstania w 1945 roku. Był wieloletnim profesorem i rektorem łundefineddzkiej uczelni. Początkowo był pod wpływem impresjonizmu, potem eksperymentował z formą i kolorem, skierował się w stronę undefinedsolaryzmuundefined, a pundefinedźniej kubizmu. Język abstrakcji, geometria formy, symbolika koloru i znaczenie faktury odgrywały ważną rolę w jego malarstwie.

Pierwsze projekty mebli - fotel tapicerowany i krzesło ze sklejki - prezentowane na II Ogundefinedlnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz w Warszawie w 1957 roku otrzymały II nagrodę w kategorii mebli za nowatorską formę i zastosowanie nowoczesnego materiału. Następnie projektant zaczął pracować z tworzywami sztucznymi. Ukończony w 1958 roku fotel wykonany z włundefinedkna szklanego był pionierskim zastosowaniem tego materiału w Polsce. Od strony formalnej był wyjątkowym na skalę światową przykładem w pełni uformowanej, jednorodnej skorupy siedziska. Zainteresowanie Le Corbusiera produkcją tego modelu we Francji zaowocowało jego patentem w 1961 roku.

Modzelewski wykorzystywał laminat i jego możliwości także do projektowania jachtundefinedw. W połowie lat 70. polski projektant stworzył własny jacht - słynny Amulet, legendę Mazur. Kolejna dekada zaowocowała zaprojektowaniem jachtu morskiego Talisman. Zamiłowanie do żeglarstwa wywarło ogromny wpływ na działalność projektową Modzelewskiego, ktundefinedry był twundefinedrcą wszechstronnym. Obrazy i projekty Romana Modzelewskiego znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych.

Zdjęcia pochodzą z materiałundefinedw producenta

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!