Ten budynek to najwyższy slums na świecie! Nie zgadniesz, gdzie się znajduje!

Według pierwotnego planu, w wieżowcu miało powstać nowoczesne centrum finansowe.


O czym przeczytasz?

El Torre de David

Źrundefineddło: Wikipedia, Fot. EneasMx

Miał być wizytundefinedwką Caracas i symbolem ekonomicznej potęgi wenezuelskiej stolicy. Plany spaliły jednak na panewce.

45-piętrowy wieżowiec El Torre de David stał się domem dla tysięcy biednych Wenezuelczykundefinedw, ktundefinedrzy stworzyli w nim nietypową wspundefinedlnotę.

Ambitny plan bankiera

W 1990 r., gdy Wenezuela rozkwitała gospodarczo, bankier David Brillembourg ruszył z budową wysokiego na 190 metrundefinedw wieżowca. Ale już cztery lata pundefinedźniej nadciągnął potężny kryzys ekonomiczny, ktundefinedry wstrząsnął krajem. Wystarczy wspomnieć, że od stycznia 1994 r. do sierpnia 1995 r. upadło aż 17 z 49 bankundefinedw. Tąpnięcie wstrzymało wiele inwestycji, w tym projekt Brillembourga.

El Torre de David

Fot. Iwan Baan Photography

Zanim przerwano prace, 45-piętrowa wieża osiągnęła stan surowy zamknięty, z częściowo ukończoną elewacją. Gotowe były też centrum konferencyjne, lądowisko dla helikopterundefinedw i 12-piętrowy parking.

Wspundefinedlnie znaczy lepiej

El Torre de David

Fot. Iwan Baan Photography

Nieukończony drapacz chmur stał pusty i niszczał aż do 2007 r., kiedy to zaczęli się w nim osiedlać najbiedniejsi mieszkańcy Caracas. Szukających dachu nad głową ludzi przybywało z dnia na dzień. W szczycie lokatorundefinedw zajmujących 28 pięter budynku było aż 4,5 tysiąca.

Wykorzystując ścianki działowe, mieszkańcy podzieli przestrzeń na prywatną i wspundefinedlną. Na własną rękę urządzili w wieży miejsca kultu religijnego, siłownie, sklepy. Działali tu rundefinedwnież fryzjer i dentysta.

El Torre de David

Fot. Iwan Baan Photography

Z czasem utworzono wspundefinedlnotę mieszkaniową, zajmującą się bieżącymi problemami i pobieraniem symbolicznych czynszundefinedw, ktundefinedre przeznaczano głundefinedwnie na drobne naprawy.

Zasady życia we wspundefinedlnocie spisywano na ścianach. Mieszkańcy dzielili się obowiązkami, np. poszczegundefinedlne pomieszczenia i klatki schodowe były sprzątane codziennie przez inne osoby.

Od przeludnienia do pustostanu

Niestety, standard budynku pozostawiał wiele do życzenia. Nie było w nim łazienek i wind, a początkowo także wody i prądu. Gdy wreszcie udało się przyłączyć media, utrudnieniem stały się przerwy w dostawach.

El Torre de David

Fot. Iwan Baan Photography

Konstrukcja El Torre de David była niekompletna i niezabezpieczona, co sprzyjało wypadkom. Kilka osundefinedb zginęło, spadając z gundefinedrnych kondygnacji.

Wieża stała się też skupiskiem działalności przestępczej i kryjundefinedwką gangundefinedw.

W 2014 r. rząd Wenezueli rozpoczął tzw. Operację Zamora, ktundefinedra polegała na stopniowej ewakuacji mieszkańcundefinedw na południe od Caracas.

El Torre de David

Fot. Iwan Baan Photography

Wieżowiec znundefinedw stał się pustostanem. W sierpniu 2018 r. uszkodziło go trzęsienie ziemi, ktundefinedre spowodowało zawalenie się pięciu najwyższych pięter. Uszkodzona część konstrukcji część odchyliła się o 25 stopni.

W 2013 r. powstał film krundefinedtkometrażowy undefinedTorre Davidundefined, ktundefinedry opowiada historię budynku i jego mieszkańcundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!