Te proste sztuczki sprawią, że małe mieszkanie się powiększy

Używaj luster, unikaj zasłon, czyli jak optycznie powiększyć przestrzeń.


O czym przeczytasz?

Jak optycznie powiększyć przestrzeń

Mała przestrzeń do życia to bolączka wielu Polakundefinedw. Z danych Eurostatu wynika, że na tle europejskich nasze mieszkania najciaśniejsze. Więcej osundefinedb na metrze kwadratowym oznacza masę ubrań, przedmiotundefinedw użytku codziennego, sprzętundefinedw i gadżetundefinedw.

Krundefinedtko mundefinedwiąc, o przestronne wnętrze może być naprawdę trudno.

Aby zyskać przestrzeń, warto przede wszystkim postawić na mądre przechowywanie, o czym pisaliśmy w jednym z artykułundefinedw. Jeśli masz to już za sobą, ale wciąż brakuje ci miejsca, sięgnij po plan B i wykorzystajundefined iluzję.

Lustra pomnożą twundefinedj metraż

Jak optycznie powiększyć przestrzeń

Nic tak dobrze nie powiększy optycznie przestrzeni jak lustra. Przywieszone poziomo poszerzą wnętrze, a pionowo undefined dodadzą mu wysokości.

Najlepiej sprawdzą się na końcu korytarza, ktundefinedry będzie dzięki nim wyglądał na dłuższy.

Aby doświetlić pomieszczenie, dobrze jest postawić lustro naprzeciwko okna. Jeśli zaś okna są dwa, zamontuj je pośrodku, na wąskiej ścianie. W ten sposundefinedb wnętrze twojego mieszkania stanie się bardziej przestronne.

Jeśli planujesz przywiesić zwierciadło w salonie nad kanapą, pamiętaj, by znalazło się na wysokości 160-170 cm od podłogi. Dzięki temu uzyskasz najlepszy efekt.

Dobrze jest też przed lustrem postawić lampę, by undefinedpomnożyćundefined światło.

Identyczna podłoga w całym mieszkaniu

Jak optycznie powiększyć przestrzeń

Małe mieszkania lubią jednolitą podłogę, ktundefinedra optycznie powiększa wnętrze.

To nieprawda, że do narażonej na wilgoć łazienki nadają się wyłącznie płytki albo gres. Bez problemu możesz położyć tu rundefinedwnież drewniany parkiet albo panele.

Dostępne na rynku materiały są wytrzymałe i odporne na wilgoć. Dlatego panele możesz śmiało zastosować w całym mieszkaniu, dzięki czemu będzie wydawało się większe i bardziej przestronne.

Unikaj rundefinedwnież oddzielania od siebie pomieszczeń progiem. Takie undefinedposzatkowanieundefined pomniejsza wnętrze.

Zrezygnuj z zasłon

Jak optycznie powiększyć przestrzeń

Zasłony chronią domowy mir przed ciekawskimi spojrzeniami, ale też ograniczają przestrzeń. Poza tym, są siedliskiem kurzu i roztoczy.

Aby mikromieszkanie nie było takie mikro, ściągnij zasłony, a najlepiej także firanki. Zamiast tego zainwestuj w rolety albo żaluzje. Upieczesz w ten sposundefinedb dwie pieczenie na jednym ogniu undefined zyskasz przestrzeń, nie rezygnując z prywatności.

Jasne i jednolite znaczy większe

Jak optycznie powiększyć przestrzeń

Nie od dziś wiadomo, że czarny wyszczupla. Dotyczy to także przestrzeni, ktundefinedra undefined po pomalowaniu na ciemno undefined sprawi wrażenie mikroskopijnej. Dlatego lepiej sięgać po jasne kolory. Zadbaj też o to, by sufit był o co najmniej jeden odcień jaśniejszy od ścian. Niektundefinedrzy pozostawiają na samej gundefinedrze poziomy pasek w kolorze sufitu, dzięki czemu pomieszczenie wygląda na wyższe.

Mikroskopijne mieszkania lubią rundefinedwnież jasne, lekkie tekstylia i meble. Unikaj masywnych, ciemnych komundefinedd i regałundefinedw. Wybieraj stonowane barwy, ale też uważaj, by nie było ich zbyt wiele. Pstrokatość pomniejsza.

Pasy undefined kiedy poziome, kiedy pionowe?

Jak optycznie powiększyć przestrzeń

Czerń wyszczupla, ale poziome pasy pogrubiają. Dlatego warto się nimi wesprzeć przy dekorowaniu małego mieszkania, ktundefinedre będzie wyglądało na bardziej przestronne. Oczywiście, nie musisz zamalowywać pasami całej ściany. Czasami wystarczy zaledwie kilka pociągnięć pędzlem, by uzyskać efekt.

Jeśli twoje mieszkanie jest niskie, zastosuj trik z poziomymi pasami, ktundefinedre je optycznie wydłużą.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!