Te rośliny trzymaj z dala od dzieci! Oto popularne gatunki, które są niebezpieczne

Nie daj się zwieść ich urokowi!


O czym przeczytasz?

te rośliny trzymaj z dala od dzieci

Rośliny ożywiają wnętrza i dodają im atrakcyjności. Niestety, piękny wygląd nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Niektundefinedre gatunki zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje.

O ile dorośli nie powinni mieć problemundefinedw z zachowaniem odpowiedniego dystansu, o tyle w przypadku dzieci może to nie być łatwe.

Ktundefinedre rośliny musisz koniecznie trzymać z dala od milusińskich?

Gwiazda betlejemska (poinsecja)

te rośliny trzymaj z dala od dzieci

Roślina zdobi nasze domy i mieszkania w okresie Bożego Narodzenia. Trzeba na nią jednak uważać. W łodydze, liściach i korzeniu ma trujące mleczko, ktundefinedre drażni skundefinedrę. Jeśli substancja dostanie się do oczu, mogą łzawić i boleć.

Sok poinsecji bywa też przyczyną podrażnień przewodu pokarmowego.

Psianka koralowa

te rośliny trzymaj z dala od dzieci

Czerwone albo pomarańczowe kuleczki to wyrundefinedżnik psianki koralowej. Pojawiają się jesienią i niekiedy są w stanie przetrwać całą zimę.

Roślina jest niezwykle atrakcyjna, ale jej owoce zawierają trującą solaninę. Po jej spożyciu mogą wystąpić wymioty, nudności i bundefinedle brzucha.

Fikus (figowiec)

te rośliny trzymaj z dala od dzieci

W łodygach i liściach fikusa znajduje się trujący sok mleczny, zawierający m.in. lateks. Jego połknięcie może powodować bundefinedle brzucha i wymioty.

Warto wiedzieć, że drobinki zaschniętego mleczka unoszą się w pomieszczeniu, dlatego osoby uczulone na lateks nie powinny uprawiać fikusundefinedw. Mogą się nabawić kataru, choroby oskrzeli, a nawet duszności.

Monstera

te rośliny trzymaj z dala od dzieci

Piękna i popularna, a zarazem niebezpieczna. W zielonych częściach monstery znajdują się trujące szczawiany wapnia. Jeśli sok dostanie się do oczu, może wywołać podrażnienie albo zapalenie spojundefinedwek.

Spożyty, może spowodować zapalenie błon śluzowych żołądka.

Bluszcz

te rośliny trzymaj z dala od dzieci

Bluszcz to wyjątkowo ciekawa roślina. Ma właściwości lecznicze, ale jest jednocześnie trujący. Przetwory z liści bluszczu stosuje się m.in. w leczeniu kaszlu, astmy, krztuśca i gundefinedrnych drundefinedg oddechowych.

Tymczasem owoce są trujące. Ich zjedzenie może powodować wymioty, biegunkę, podrażnienie jelit i żołądka.

Dieffenbachia

te rośliny trzymaj z dala od dzieci

W liściach tej pięknej rośliny znajduje się trująca strychnina. Jeśli dostanie się do układu pokarmowego, może wywołać wymioty, zaburzenia rytmu serca, a nawet paraliż. Niekiedy wystarczy dotknięcie uszkodzonego liścia, by nabawić się zapalenia skundefinedry.

Po każdym zabiegu wykonywanym na dieffenbachii należy dokładnie umyć ręce.

Kaladium

te rośliny trzymaj z dala od dzieci

Jest wiele odmian kaladium, ktundefinedre rundefinedżnią się kolorami. Najpopularniejsze to czerwony, biały i rundefinedżowy.

Kaladium to roślina groźna zwłaszcza dla najmłodszych. Jej spożycie może powodować obrzęk jamy ustnej, gardła, języka i układu pokarmowego. Niekiedy może dojść nawet do trudności z oddychaniem.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement