Te kwiaty przeżyją nawet w łazience bez okna! Twoja łazienka nie musi być smutna

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym relaksujemy się i nabieramy energii. Dzięki roślinom można to doświadczenie spotęgować. Co jednak zrobić, jeśli łazienka nie ma okna, a chcemy umieścić w niej żywe kwiaty? Czy przeżyją bez światła słonecznego?


O czym przeczytasz?

Jak ożywić ponurą łazienkę?

Zwykle łazienki pozbawione okien są ponure i ciemne. Nie ma w nich ani dobrej wentylacji, ani światła. Można jednak sprawić, że pozbędziemy się tego przykrego wrażenia. Wystarczy wybrać dodatkowe oświetlenie czy jasne kolory, takie jak biel i zieleń. Jednak w przypadku roślin nie jest to takie proste. Co prawda niektundefinedrzy decydują na sztuczne kwiaty, ale żywe są przecież nie do zastąpienia.

Czy rośliny poradzą sobie bez światła?

Odpowiedź na to pytanie brzmi undefined to zależy. Aby przetrwać, rośliny muszą przeprowadzać fotosyntezę, a do tego potrzebne jest światło dzienne. Jednak niektundefinedre rośliny nie potrzebują aż tyle bezpośredniego światła, co inne. Cieniolubne rośliny dobrze radzą sobie przy słabym oświetleniu. Jednak nawet one potrzebują czasem zmiany stanowiska. Raz na trzy tygodnie przenieś je w nowe miejsce undefined na balkon lub w pobliże jasnego okna, gdzie będą mogły zażyć trochę słońca.

Cieniolubne rośliny do łazienki

Dieffenbachia

Aby dobrze się rozwijać, ta roślina wymaga oświetlenia sztucznego lub jasnego światła pośredniego. Potrzebuje ochrony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Lubi też wysoką wilgotność powietrza i stale mokrą, dobrze przepuszczalną glebę.

Dracena

Występuje w ponad czterdziestu odmianach. Jej podłużne, przypominające włundefinedcznie liście mogą mieć kolor zielony albo zielono-bordowy. Liście wyrastają z dość grubych, podobnych do pnia łodyg. Znakomicie sprawdza się jako roślina oczyszczająca powietrze w łazience. Woli światło sztuczne od naturalnego, a w pełnym słońcu może nawet ulec poparzeniu. Jest to roślina niewymagająca. Bardzo dobrze radzi sobie z wysokim poziomem wilgotności powietrza, typowym dla łazienki.

Sansevieria

Sansevieria (wężownica) to dobrze znany w Polsce gatunek. Wężownica rośnie w postaci długich, prostych, sztywnych włundefinedczni. Ma ciemnozielone zabarwienie i białe lub żundefinedłte brzegi. Wężownica dobrze radzi sobie w miejscach o rundefinedżnym natężeniu światła, od słabego do jasnego oświetlenia pośredniego. Dobrze znosi większość poziomundefinedw wilgotności i wymaga rzadkiego podlewania.

Zamioculcas zamiifolia

Ta roślina będzie sobie dobrze radzić zarundefinedwno w świetle pośrednim, jak i sztucznym. Często można spotkać ją w biurach czy galeriach handlowych. Jest odporna na niedobundefinedr wody i charakteryzuje się powolnym wzrostem. Dlatego warto uprawiać ją w mniejszych doniczkach.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement