Specjalne kapsuły pomagają bezdomnym przetrwać zimę bezpiecznie i w cieple

Mają panele słoneczne i nowoczesne systemy alarmowe. Ta alternatywa dla noclegowni często ratuje życie. Zobacz niemiecki wynalazek, który zyskuje coraz większą popularność

Kapsuła dla bezdomnych, Niemcy

Już trzeci raz z rzędu niemieckie Ulm stawia w sezonie zimowym kapsuły sypialne dla bezdomnych. W tym roku nastąpiło to z opundefinedźnieniem ze względu na pandemię, jednak miasto zdążyło ustawić kapsuły przed nadejściem największych mrozundefinedw.
Kapsuły Ulmer Nest mają stanowić ratunek dla osundefinedb dotkniętych problemem bezdomności i podczas panowania niskich temperatur zapobiegać zgonom w wyniku hipotermii. Projekt nie ma na celu zastąpić miejskich noclegowni czy schronisk dla osundefinedb bezdomnych. Jest jedynie awaryjnym schronieniem dla tych, ktundefinedrzy z rundefinedżnych powodundefinedw nie mogą lub nie chcą z takiej formy pomocy skorzystać. Tymi powodami mogą być problemy psychiczne, strach przed przestępczością i przemocą, ale także istniejące przepisy niezezwalające na nocleg w schroniskach osobom nieposiadającym pozwolenia na pobyt na terenie Niemiec, osobom nietrzeźwym czy choćby osobom mającym pod opieką psa.

Kapsuła Ulmer Nest w parku
Kapsuła Ulmer Nest chroni przed chłodem, wiatrem, deszczem i wilgocią. Nie jest jednak ogrzewana. Szczelne zamknięcie i sześciocentymetrowa izolacja ścian pozwala jedynie na utrzymanie bezpiecznej temperatury ciała. Kapsuły wyposażone są w oświetlenie i nowoczesną wentylację, niepowodującą ochłodzenia powietrza wewnątrz kapsuły. Zamontowano w nich rundefinedwnież GPS, czujniki temperatury i wilgotności, dymu i CO2. Systemy detekcji ruchu wewnątrz kapsuł oraz elektroniczny monitoring stanu zamka w drzwiach, połączone z zewnętrznym systemem, pozwalają na sprawną organizację choćby każdorazowego czyszczenia kapsuł po ich użyciu. Czujniki, bez użycia kamer, automatycznie informują pracownikundefinedw socjalnych, że kapsuła została opuszczona i jest gotowa do oczyszczenia przed następnym użyciem.

Kapsuły dla bezdomnych. Transport

Kapsuła dla bezdomnych Ulmer Nest, otwarta
Wynalazek jest wciąż udoskonalany. W tym roku kapsuły wyposażono w panele słoneczne pozwalające oszczędzać energię. Zapewniono łączność radiową pozwalającą na awaryjny kontakt bez konieczności korzystania z sieci komundefinedrkowej. Poprawiono rundefinedwnież izolację kapsuł i ochronę przed wilgocią wewnątrz, a także zoptymalizowano sposundefinedb ich otwierania i zamykania, aby był bardziej intuicyjny.

Kapsuły Ulmer Nest produkowane są obecnie z zabezpieczonego odpowiednio drewna i stali. Drewno wybrano ze względundefinedw ekonomicznych i ekologicznych oraz z powodu jego trwałości i właściwości izolacyjnych. Drewno jest surowcem odnawialnym i łatwym w obrundefinedbce, co na tym etapie projektu okazało się decydujące. W kolejnych iteracjach projektanci biorą pod uwagę wytwarzanie części kapsuł przy użyciu procesu formowania rotacyjnego z wykorzystaniem tworzywa sztucznego, czy też z włundefinedkna szklanego lub kompozytundefinedw węglowych. Takie rozwiązania wiążą się z wyższym kosztem wytworzenia i są możliwe dopiero w przypadku seryjnej produkcji kapsuł. Pod uwagę brany jest rundefinedwnież ślad ekologiczny procesundefinedw.

Kapsuły dla bezdomnych. Niemcy. Produkcja
Ulmer Nest to program pilotażowy realizowany przez kilka miejscowych firm undefined start upundefinedundefinedw technologicznych, na zlecenie miasta Ulm. Interdyscyplinarny zespundefinedł projektowy składa się z projektantundefinedw produktundefinedw, systemundefinedw, programundefinedw interaktywnych, a także oprogramowania i technologii.

Media podają, że cały projekt obejmujący badania, konsultacje społeczne, projekt techniczny, budowę kapsuł oraz systemy elektroniczne kosztował miasto Ulm ok. 35 tys. euro.

Na razie program jest na etapie badań i wyciągania wnioskundefinedw, a sam produkt w trakcie procesu udoskonalania. Kapsuły nie są dostępne w sprzedaży komercyjnej. Ich twundefinedrcy nie wykluczają jednak produkcji na większą skalę w przyszłości. Celem projektu nie jest jednak komercjalizacja, lecz odpowiedź na palący problem społeczny. Zespundefinedł Ulmer Nest pragnie rozszerzyć swoje działania na inne niemieckie miasta. Jest także otwarty na wspundefinedłpracę z miejscowościami na całym świecie borykającymi się z kwestią bezdomności.

Przeczytaj także nasz reportaż o osobach, ktundefinedre doświadczyły bezdomności w Polsce:

Bezdomność nie wybiera undefined poznaj historie tych, ktundefinedrzy z dnia na dzień znaleźli się na bruku

a także o tym, jaki problemem z przeciwdziałaniem bezdomności miało Los Angeles: Szokująco drogie mikrodomy w Los Angeles

Kapsuła Ulmer Nest. Oglądanie

Fot. facebook.com/ulmernest, materiały prasowe.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!