Specjalne kapsuły pomagają bezdomnym przetrwać zimę bezpiecznie i w cieple

Mają panele słoneczne i nowoczesne systemy alarmowe. Ta alternatywa dla noclegowni często ratuje życie. Zobacz niemiecki wynalazek, który zyskuje coraz większą popularność

Kapsuła dla bezdomnych, Niemcy

Już trzeci raz z rzędu niemieckie Ulm stawia w sezonie zimowym kapsuły sypialne dla bezdomnych. W tym roku nastąpiło to z opóźnieniem ze względu na pandemię, jednak miasto zdążyło ustawić kapsuły przed nadejściem największych mrozów.
Kapsuły Ulmer Nest mają stanowić ratunek dla osób dotkniętych problemem bezdomności i podczas panowania niskich temperatur zapobiegać zgonom w wyniku hipotermii. Projekt nie ma na celu zastąpić miejskich noclegowni czy schronisk dla osób bezdomnych. Jest jedynie awaryjnym schronieniem dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą z takiej formy pomocy skorzystać. Tymi powodami mogą być problemy psychiczne, strach przed przestępczością i przemocą, ale także istniejące przepisy niezezwalające na nocleg w schroniskach osobom nieposiadającym pozwolenia na pobyt na terenie Niemiec, osobom nietrzeźwym czy choćby osobom mającym pod opieką psa.

Kapsuła Ulmer Nest w parku
Kapsuła Ulmer Nest chroni przed chłodem, wiatrem, deszczem i wilgocią. Nie jest jednak ogrzewana. Szczelne zamknięcie i sześciocentymetrowa izolacja ścian pozwala jedynie na utrzymanie bezpiecznej temperatury ciała. Kapsuły wyposażone są w oświetlenie i nowoczesną wentylację, niepowodującą ochłodzenia powietrza wewnątrz kapsuły. Zamontowano w nich również GPS, czujniki temperatury i wilgotności, dymu i CO2. Systemy detekcji ruchu wewnątrz kapsuł oraz elektroniczny monitoring stanu zamka w drzwiach, połączone z zewnętrznym systemem, pozwalają na sprawną organizację choćby każdorazowego czyszczenia kapsuł po ich użyciu. Czujniki, bez użycia kamer, automatycznie informują pracowników socjalnych, że kapsuła została opuszczona i jest gotowa do oczyszczenia przed następnym użyciem.

Kapsuły dla bezdomnych. Transport

Kapsuła dla bezdomnych Ulmer Nest, otwarta
Wynalazek jest wciąż udoskonalany. W tym roku kapsuły wyposażono w panele słoneczne pozwalające oszczędzać energię. Zapewniono łączność radiową pozwalającą na awaryjny kontakt bez konieczności korzystania z sieci komórkowej. Poprawiono również izolację kapsuł i ochronę przed wilgocią wewnątrz, a także zoptymalizowano sposób ich otwierania i zamykania, aby był bardziej intuicyjny.

Kapsuły Ulmer Nest produkowane są obecnie z zabezpieczonego odpowiednio drewna i stali. Drewno wybrano ze względów ekonomicznych i ekologicznych oraz z powodu jego trwałości i właściwości izolacyjnych. Drewno jest surowcem odnawialnym i łatwym w obróbce, co na tym etapie projektu okazało się decydujące. W kolejnych iteracjach projektanci biorą pod uwagę wytwarzanie części kapsuł przy użyciu procesu formowania rotacyjnego z wykorzystaniem tworzywa sztucznego, czy też z włókna szklanego lub kompozytów węglowych. Takie rozwiązania wiążą się z wyższym kosztem wytworzenia i są możliwe dopiero w przypadku seryjnej produkcji kapsuł. Pod uwagę brany jest również ślad ekologiczny procesów.

Kapsuły dla bezdomnych. Niemcy. Produkcja
Ulmer Nest to program pilotażowy realizowany przez kilka miejscowych firm – start up’ów technologicznych, na zlecenie miasta Ulm. Interdyscyplinarny zespół projektowy składa się z projektantów produktów, systemów, programów interaktywnych, a także oprogramowania i technologii.

Media podają, że cały projekt obejmujący badania, konsultacje społeczne, projekt techniczny, budowę kapsuł oraz systemy elektroniczne kosztował miasto Ulm ok. 35 tys. euro.

Na razie program jest na etapie badań i wyciągania wniosków, a sam produkt w trakcie procesu udoskonalania. Kapsuły nie są dostępne w sprzedaży komercyjnej. Ich twórcy nie wykluczają jednak produkcji na większą skalę w przyszłości. Celem projektu nie jest jednak komercjalizacja, lecz odpowiedź na palący problem społeczny. Zespół Ulmer Nest pragnie rozszerzyć swoje działania na inne niemieckie miasta. Jest także otwarty na współpracę z miejscowościami na całym świecie borykającymi się z kwestią bezdomności.

Przeczytaj także nasz reportaż o osobach, które doświadczyły bezdomności w Polsce:

Bezdomność nie wybiera – poznaj historie tych, którzy z dnia na dzień znaleźli się na bruku

a także o tym, jaki problemem z przeciwdziałaniem bezdomności miało Los Angeles: Szokująco drogie mikrodomy w Los Angeles

Kapsuła Ulmer Nest. Oglądanie

Fot. facebook.com/ulmernest, materiały prasowe.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować