Za tę niewielką roślinę można dostać nawet 14 tys. zł. Sprawdź, czy masz ją w swojej kolekcji

Unikatowa, poszukiwana, przez co bardzo droga odmiana popularnej rośliny doniczkowej. Nawet kilkunastocentymetrowe okazy sprzedawane są za zawrotne kwoty. Co ciekawe, wcale nie jest szczególnie wymagająca w uprawie.


O czym przeczytasz?

Jedna z najdroższych roślin na świecie

Monstera adansonii variegata jest odmianą występującą stosunkowo rzadko, o liściach typu variegata, czyli z kontrastującymi kolorami. U Monstery adansonii mozaikowatość występuje naturalnie, lecz może też naturalnie zaniknąć. Na szczęście nie zdarza się to często.

Innym ryzykiem, przed ktundefinedrym ostrzegają hodowcy, jest fakt, że wariegacja może całkowicie opanować roślinę i sprawić, że zacznie ona więdnąć, by ostatecznie zginąć, chyba że znajdziemy sposundefinedb na zmuszenie rośliny do wytworzenia bardziej zielonych liści. Wszystkim hodowcom zależy oczywiście na efektownym białym przebarwieniu na liściach. Należy jednak pamiętać, że warunkiem przetrwania roślin jest fotosynteza.Gdzie można uprawiać monsterę adansonii?

Monstera adansonii jest rośliną tropikalną, więc potrzebuje ciepłego miejsca. Dobrze radzi sobie w temperaturze pokojowej (20-23 stopnie Celsjusza). Nie należy obniżać temperatury poniżej 19 stopni, gdyż może to spowodować szok termiczny, a nawet śmierć rośliny. Niebezpieczne dla niej mogą być rundefinedwnież skoki temperatury. Dlatego nie powinno się umieszczać jej w pobliżu kaloryferundefinedw czy kominkundefinedw.

Jak o nią zadbać?

GLEBA
Wymagania glebowe: lekko kwaśne podłoże z dobrym drenażem.

WILGOTNOŚĆ
Monstera adansonii variegata najlepiej rośnie w wilgotności 70-80%. W 100% wilgotności białe liście bardzo szybko będą się psuły.

PODLEWANIE
Między kolejnymi podlewaniami warto pozwolić ziemi wyschnąć, rundefinedwnież ze względu na białą wariegację, ktundefinedra jest podatna na gnicie.

ŚWIATŁO

Monstera adansonii variegata wymaga jasnego, rozproszonego światła.

Piękna i niebezpieczna

Monstera adansonii może stanowić zagrożenie dla ludzi, psundefinedw, kotundefinedw i innych zwierząt domowych. Wszystkie części rośliny są trujące. Należy trzymać ją poza zasięgiem zwierząt domowych i dzieci. Podczas pielęgnacji czy przesadzania koniecznie trzeba pamiętać o rękawicach ochronnych, ponieważ jej sok może powodować podrażnienie skundefinedry.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement