Fajans z Włocławka, kurtka ze słomy i suknie z obrusów. Ta polska marka podbija świat mody. Poznaj duet RAD

Nazywali markę na cześć Marii Skłodowskiej-Curie a kolekcję imieniem babci. Tłem do sesji staje się dom obłożony włocławskim fajansem... Zobacz niezwykłe projekty duetu RAD


O czym przeczytasz?

rad wiesia

Markę RAD założyli w 2017 r. Juliusz Rusin i Maciej Jundefinedźwicki. Obydwaj ukończyli poznańskie uczelnie artystyczne undefined Juliusz - projektowanie ubioru w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych, Maciej - wzornictwo na Uniwersytecie Artystycznym. Oprundefinedcz rozwijania dwundefinedch linii odzieżowych tworzą m.in. kostiumy sceniczne dla lokalnych drag queens, a także szyją suknie ślubne na zamundefinedwienie.

undefinedW pracy dla Drag Queens czy na scenę szczegundefinedlnie lubimy brak ograniczeń, możliwość pozwolenia sobie na totalne szaleństwo, opowiedzenia historii undefined podobnie podchodzimy do naszych sesji zdjęciowychundefined - mundefinedwią projektanci.

rad-wiesia

Nazwa RAD to nawiązanie do pierwiastka odkrytego przez Marię Skłodowską-Curie. Powstała na cześć tej niezwykłej postaci w polskiej historii undefined kobiety z pasją oddanej nauce i swojej pracy. Jednocześnie rad po angielsku oznacza undefinedcoś świetnego, superundefined. undefinedTakie są nasze aspiracje w projektowaniu undefined kreowanie czegoś ciekawego, świeżego i innowacyjnego. Bardzo ważny jest dla nas aspekt polskości. Poza tym lubimy niejednoznacznośćundefined.

Duet RAD w 2019 r. został laureatem głundefinedwnych nagrundefinedd w konkursach Złota Nitka, OFF Fashion oraz plebiscytu Doskonałość Mody Twojego Stylu.

rad-wiesia

Kolekcja Wiesia. Na cześć babci

Pierwszą głośno docenioną w Polsce i zauważoną na świecie kolekcją duetu RAD była undefinedWiesiaundefined (to imię babci jednego z projektantundefinedw). Kolekcja czerpała z polskiej kultury, folkloru, mitologii słowiańskiej i wspomnień z dzieciństwa. W kolekcji pojawiły się motywy włocławskiego fajansu, krakowskiej szopki, plecionki z rogożyny czy słoma. Na kolekcję składały się białe kreacje wykonane z ręcznie robionych firan, narzut, obrusundefinedw czy bieżnikundefinedw wyszperanych przez projektantundefinedw w second-handach. Projekty z ekoskundefinedry projektanci ręcznie malowali we wzundefinedr inspirowany włocławskim fajansem. Wykorzystano także oryginalne huculskie kilimy, a także wzorzyste dywany pochodzące z Jugosławii z lat 60. Uśmiech wzbudza przezroczysta kurtka, na wzundefinedr puchowej, wypełniona słomą. Uzupełnieniem kolekcji były oryginalne wysokie i wyplatane kapelusze.

Na prezentujących kolekcję undefinedWiesiaundefined zdjęciach autorstwa Weroniki Walijewskiej modelki i modele pozują na tle kolekcji naczyń z Włocławka, w zaaranżowanym polu kapusty, wśrundefinedd stogundefinedw siana i kur. Pojawia się także Chochoł.

undefinedW tym, co robimy, zawsze jest dużo zarundefinedwno powagi, jak i humoruundefined - tłumaczą twundefinedrcy kolekcji.

rad-wiesia

rad-wiesia

O kolekcji RAD zrobiło się głośno, kiedy blogerka modowa Jessica Mercedes Kirschner pojawiła się na paryskim tygodniu mody w biało-niebieskim garniturze ze sztucznej skundefinedry we wzundefinedr z włocławskiego fajansu i wysokim kapeluszu duetu RAD. Jej strundefinedj zwrundefinedcił uwagę fotografundefinedw mody ulicznej i m.in. amerykańskiego undefinedVogueundefinedaundefined. Dzieła duetu Rusin-Jundefinedźwicki przekładają lokalne inspiracje na międzynarodowy, uniwersalny język mody.

undefinedBardzo ważne było też dla nas pokazanie powszechnych polskich motywundefinedw ludowych w kategorii czystego, zrozumiałego pięknaundefined - mundefinedwią projektanci.

rad-wiesia

rad-wiesia

Kolekcja Dom kujawski. Dres jak malowany

W swojej drugiej kolekcji undefinedDom kujawskiundefined projektanci RAD skupili się na modzie użytkowej. Czasochłonne techniki wykonania zostały uproszczone na potrzeby ubrań codziennego użytku. W kolekcji znalazły się dzianinowe bluzy i spodnie z fajansowym printem, bawełniane sukienki i koszule oraz ręcznie malowane akcesoria.

Malowanie kwiatowych wzorundefinedw i zamiłowanie do fajansu Maciej Jundefinedźwicki ma w genach. Dwie z moich ciotek malowały fajans, jedna pracowała w szkliwni, a dziadek był formierzem undefined opowiada projektant.

undefinedDom kujawskiundefined łączy przeszłość i tradycję z przyszłością. W kolekcji wykorzystane są techniki takie jak ręcznie wycinany haft richelieu inspirowany kujawskim czepcem czy druk 3D, za pomocą ktundefinedrego wykonane są kolczyki.

RAD-Dom-kujawski

RAD-Dom-kujawski

Sesja zdjęciowa kolekcji tym razem odbyła się w rodzinnych stronach projektantundefinedw undefined na Kujawach. Za niezwykłą scenografię posłużył m.in. dom pana Władysława Orzechowskiego, znajdujący się we wsi Cyprianka. Jego elewacja została pokryta tłuczonym, włocławskim fajansem (pan Władysław przez ponad pundefinedł roku skupował od fabryki ceramikę z błędami). Na dom natrafiła przypadkiem mama Macieja, jadąc rowerem do koleżanki. Projektanci uznali budynek za doskonały przykład recyklingu oraz dzieło undefinedz pogranicza surrealistycznej undefinedAlicji w krainie czarundefinedwundefined i lokalnej dumy z własnego dziedzictwa i rzemiosłaundefined.

Głundefinedwną bohaterką sesji została muza poprzedniej kolekcji undefined pani Wiesia, babcia projektanta, 82-letnia nestorka rodu.

W ramach sesji Weronika Walijewska sfotografowała rundefinedwnież modeli na brzegu Wisły, na tle przydrożnych kapliczek, w jabłkowym sadzie, czy na lokalnym targu z warzywami. Projektanci pragnęli pokazać, że wszystko, czego potrzebujemy, mamy na wyciągnięcie ręki.

undefinedW czasie pandemii mogliśmy zrozumieć, że Kujawy, Mazury, Podhale czy Kaszuby mogą być takim samym marzeniem jak Toskania, a są tuż za miedząundefinedundefined stwierdzili projektanci.

RAD-Dom-kujawski

RAD to nie tylko zabawa modą, ale dobre krawiectwo i niezwykłe wyczucie stylu. Design i artyzm, ktundefinedre odwołują się do lokalnej estetyki, przemawiają do globalnego odbiorcy uniwersalnym, międzynarodowym językiem. Wykorzystując tradycyjne motywy, zapomniane techniki rzemieślnicze oraz recycling czy druk 3D, łączą przeszłość z przyszłością mody i wzornictwa.

Zdjęcia: Weronika Walijewska, źrundefineddło zdjęć: Vogue.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!