Styl kolonialny we wnętrzach

Bardzo lubimy styl kolonialny we wnętrzach, zachwycamy się nim, ale czy wiemy o nim coś więcej? Czym charakteryzują się wnętrza w stylu kolonialnym i skąd ten oryginalny styl wziął się w naszych domach i mieszkaniach?


O czym przeczytasz?

Pokundefinedj w stylu kolonialnymSkąd wziął się ten styl w naszych domach?

Styl kolonialny to połączenie eleganckiej klasyki XIX wiecznej Europy z etnicznymi elementami kolonizowanych rejonundefinedw świata. To ponadczasowy styl, ktundefinedry lubi duże przestrzenie, najlepiej adaptuje się w domach i przepastnych mieszkaniach w kamienicach.

Jego geneza sięga XIX wieku, gdy urzędnicy i wojskowi kolonii brytyjskich przeprowadzali się wraz z dobytkiem do kolonizowanych egzotycznych miejsc - Indii, Laosu, Indonezji, Tajlandii czy Birmy. Szybko okazywało się, że przywiezione meble nie sprawdzają się w bardziej wymagającym klimacie lub rzeczy uległy zniszczeniu w transporcie i trzeba było je uzupełnić lokalnymi przedmiotami. W ten sposundefinedb powstała niezwykła fuzja, ktundefinedra z powodzeniem jest używana we wnętrzach do dziś.

A gdybyśmy mieli wskazać najważniejszy element stylu kolonialnego, co by nim było?

Na pewno meble! One są dominującym elementem we wnętrzach w stylu kolonialnym. Masywne, drewniane, często rzeźbione lub z ażurowymi wykończeniami. Wykonane zwykle z egzotycznych gatunkundefinedw drewna, takich jak: mahoń, wenge, palisander czy teak.

Tutaj idealnie pasują masywne komody, szafy z ażurowymi drzwiami, majestatyczne biurka, regały na książki, krzesła zakończone rzeźbieniami, okrągłe stoły. Takie meble odnajdziemy we wnętrzach utrzymanych w tym stylu. W sypialniach często pojawiają się także dużych rozmiarundefinedw łundefinedżka z baldachimem, ktundefinedry nadaje przytulności całemu pomieszczeniu.

Dobrze, czyli meble w roli głundefinedwnej, a co z dodatkami?

Meblom towarzyszy egzotyczna ornamentyka zaczerpnięta z krajundefinedw Afryki, Indii, Laosu, Tajlandii, Indonezji czy Birmy. Dywany, narzuty i poduszki najczęściej zdobione są w etniczne motywy. W przestrzeniach pojawiają się także ciekawe w formie wazony, misy oraz oryginalne dzieła sztuki. Ważnym elementem są także rośliny - nietuzinkowe, zwykle dużych rozmiarundefinedw, zielone lub kwitnące, pachnące egzotyką.

W stylu kolonialnym sprawdzi się niemal każda pamiątka z egzotycznej podrundefinedży. Wszelkiego rodzaju figurki, maski, posążki, ramki, wazy i wazony. W dodatkach pojawiają się także takie materiały jak: rattan, wiklina, miedź czy elementy żeliwne.

Urządzając przestrzeń w stylu kolonialnym, po jakie materiały powinniśmy sięgnąć?

Jeśli materiały to tylko naturalne! Drewno, kamień, ceramika - to one budują charakter kolonialnych wnętrz. Wybundefinedr tkanin jest także bardzo ważny - tutaj sprawdzi się len, cienka bawełna, ale także zwiewne, rundefinedwnoważące wnętrza - tiule czy organzy.

A co z kolorami i wzorami?

W tym stylu stonowane kolory łączą się z feerią intensywnych barw. Dominują zwykle kolory ziemi, biel, beże - to one są idealnym tłem dla dodatkundefinedw i egzotycznych akcesoriundefinedw. Jeśli chodzi o wzory to dominują te etniczne - inspirowane Afryką czy Indiami, czasem kwiatowe, a także geometryczne.

Styl kolonialny to swego rodzaju hołd dla multikulturowości świata. Jest dość odważny i mocny, ale jeśli wprowadzimy go z konsekwencją i wyczuciem to zyskamy naprawdę oryginalne wnętrze.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!